Stokları tükenen kınanın faydaları!

2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'ya kaybedilmesi üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ilginç bir mesaj yayınladı Twitter hesabından: "Kına stokları tükenmiş!" Aktarlarda stoklar tükenmiş mi bilemiyoruz. Kınayı tanımayan, işlevini bilmeyenler için kısa bir rehber hazırladık.

Stokları tükenen kınanın faydaları!

2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'ya kaybedilmesi üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ilginç bir mesaj yayınladı Twitter hesabından: "Kına stokları tükenmiş!" Kılıç'ın olimpiyatlarla kına arasında kurduğu ilişki fazla açıklamaya muhtaç değil, temelini argo bir Türk deyiminden alıyor.

 

Aktarlarda stoklar tükenmiş mi bilemiyoruz. Kınayı tanımayan, işlevini bilmeyenler için kısa bir rehber hazırladık.

 

Kına, adını aldığı ağacın yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilen tozdur. Kına ağacının kabukları ve çiçeği otuza yakın alkaloit, glikoz, sakaroz, tanen ve reçine içerir. Faydalarını okuduktan sonra kınayı günlük hayatınızda nasıl kullanılacağınıza kendiniz karar verin.  

 

Buyurun buradan yakın...

 

İşte kınanın bilinmeyen faydaları:

 

 • Eski zamanlarda kına tedavi amaçlı kullanılırmış. Kına, yara üzerine ve diken batan yere sürüldüğünde yaranın kolayca iyileşmesini sağlar. Soğutucu, nemlendirici ve yumuşatıcı özellikleri vardır.

 

 • Kına saçlara yakıldığı zaman saçları kızıllaştırır, yumuşatır ve saçların ışıldamasını sağlar. Saçlardaki  beyazların da kapanmasını sağlar.

 

 • Kına yapraklarının baş ağrısını geçirdiğine dair bir ünü de vardır. Kına yaprağı ve sirke ile hazırlanan karışımın başa sürülmesi ağrıyı geçirici özellik taşır.

 

 • Hardal yağı ile kaynatılan kına yapraklarının, düzenli uygulandığında saçların uzamasını hızlandırdığı da öne sürülür.

 

 • Kına, özellikle sıtma mikrobuna karşı etkilidir ve sıtmayı tedavi eder. Ateşi düşürür ve ağrıları hafifletir.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön