Vücudumuzun saati nasıl işliyor?

Vücudumuzun bir saat gibi çalışıyor. Peki, bu saatin programlaması nasıl yapılmış?

Vücudumuzun saati nasıl işliyor?

Araştırmalara göre her insanın vücudu farklı çalışsa da ortalama standart bir süreç var. İngiliz Daily Mail Gazetesi'nde yer alan habere göre yaraların iyileşmesi 2 yıl sürüyor, bir ünite kan verdiğinizde ise oksijen taşıyan alyuvarların üretilebilmesi için 6 haftaya ihtiyaç var. İşte vücudumuzun çalışma mekanizması.

 

Sindirim 24 saat sürüyor

Sindirim denilen ve ilk ısırdığımız anda başlayan olay tam 24 saati kapsayan uzun bir süreç. Sosisli veya kekten bir lokma aldığınızda 3 saniyede mideye iniyor. Parçalanma süresi büyüklüğü ve kalorisine göre değişiyor. Örneğin, 600 kalorilik bir rosto ya da biftek midede tam 3 saat bekliyor. Mideden incebağırsağa giden yiyecek biraz daha parçalanıyor. Kalınbağırsaktaki yolculuğu ise 20 saate yakın sürüyor ve sonunda dışarı atılıyor.

 

Yara iyileşmesi iki yıl sürüyor

Araştırmalara göre ameliyat izi gibi derin yaraların iyileşme süreci doku zarar gördükten sonra başlıyor. Bir saniyeden kısa sürede yaralanan bölgedeki damarlar kan akışını durdurmak için daralıyor. Yaranın üstü kapanınca yeni doku oluşuyor. Sonraki iki yıla yakın sürede o yara dokusu güçleniyor ve sonunda normal cilt dokusunun yüzde 80’i kadar sağlam hale geliyor.

 

Yağ 3 saatte bel çevresinde

Porsiyonu büyük olan, fazla kalorili bir öğünün içerdiği yağların karın bölgesine ulaşması 3 saat sürüyor. Yemekten bir saat sonra yağ kana karışıyor. 3 saat sonra da genelde bel kısmında yağ tutmuş bölgeye gidiyor. Yağ geçici olarak o bölgede kalıyor ve enerji kaynağı oluşturuyor. Ancak sürekli ağır, çok ve yağlı yemeye devam edersek kilo alıyoruz.

 

Kadın 10, erkek 2 dakikada orgazma ulaşıyor

Araştırmalara göre orgazm birkaç saniye de yarım dakika da sürebilir. Orgazma ulaşma süresinde ise erkekler ve kadınlar arasında çok belirgin bir fark göze çarpıyor. Kadınlar ortalama 10-20 dakikada orgazma ulaşıyor; erkekler için ise 2-3 dakika yeterli oluyor.

 

Bir ünite kan 6 haftada yerine geliyor

Bir ünite kan bağışladığınızda tam 24 saat içinde vücut o kanın plazma kısmını yeniden üretiyor. Ancak oksijen taşıyan akyuvarların yeniden üretilebilmesi için 6 hafta gerekiyor. Bu yüzden kan veren erkeklerin bir kez daha bağış yapmak için 12 hafta, kadınların ise 16 hafta beklemesi gerekiyor. Bunun nedeni ise erkeklerin demir stokunun daha fazla olması.

 

30 dakikada hamile kalınıyor

ABD’nin California Eyaleti’nde yapılan bir araştırmaya göre spermin rahme girip bir yumurtayı döllemesi yarım saat sürüyor. Sperm ve yumurta buluştuktan sonra gebelik süresi 37 ila 42 hafta arasında sürüyor. İleri yaştaki ve kilolu kadınların hamilelik süresi diğerlerine oranla daha uzun sürebiliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön