Vücut geliştirici ilaçlar kalp krizi ve kansere yol açıyor!

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çetin İşleğen, “Protein ya da doping denilen anabolik steroidler, damarları tıkayarak kalp hastalıklarına ve kansere neden olabiliyor” dedi.

Vücut geliştirici ilaçlar kalp krizi ve kansere yol açıyor!

Özellikle gençlerin iyi bir vücuda sahip olmak için gittikleri spor salonlarında bilinçsizce kullandıkları ilaç ve protein desteklerinin kalp hastalıklarına ve kansere neden olduğu öne sürüldü.

 

İzmir Ege Üniversite Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çetin İşleğen, spor yaptıkları salonda vücudunu çabuk geliştirmek isteyen ya da yanındaki sporcu kadar çalıştığı halde vücudu gelişmeyen kişilerin salonda satılan protein ya da “doping” denilen anabolik steroidlerden kullandığını söyledi. “Bu maddeler de damarların tıkayarak, kalp hastalıklarına ve kansere neden olabiliyor” ifadesini kullanan İşleğen, ana bolik stereoidin erkeklerde testosteron hormonuyla doğal olarak salgılanan bir madde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Cinsel güç azalıyor


“Bu maddeler kullanılarak dışarıdan suni yolla erkeklik hormonu alındığında vücutta testosteronla doğal hormon salgılanması duruyor. Bu durunca bir süre sonra ‘libido’ dediğimiz cinsel güç de azalıyor. Kadınlar bu maddeleri kullandığında ise bu erkek hormonu olduğundan kadınlarda erkeksi durumlar ortaya çıkıyor. Kadınlarda erkeksi bir surat, bıyıklar ve kadınsı duygularda gerilemeler gibi durumlarla karşılaşılıyor. Bunları eski olimpiyatlarda hep görüyorduk sahada erkek gibi duran, erkek gibi tiplerde bir sürü yarışmacılarla karşılaştık.”

 

Proteini sadece zorunluluk durumlarında tavsiye ettikleri vurgulayan İşleğen, “Okulda eğitim gören, 14-15 yaşında, haftada 5-6 antrenman yapmak zorunda olan ve yeterli derecede beslenemeyen, gelecek vaat eden genç bir sporcu için aşırıya kaçmamak şartıyla protein ve vitamin takviyesi yapabilirsiniz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön