Kanser tedavisinin 7 yan etkisi ve başa çıkma yöntemleri

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü rakamlarına göre 2010 yılında 1,5 milyon kadın ve erkeğe kanser teşhisi konmuştur.

Kanser tedavisinin 7 yan etkisi ve başa çıkma yöntemleri

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü rakamlarına göre 2010 yılında 1,5 milyon kadın ve erkeğe kanser teşhisi konmuştur.

 

Tedavi seçenekleri arasında kemoterapi, radyasyon terapisi ve ameliyat olan bu hastalığın, mide bulantısı, ağrı ve yorgunluk gibi pek çok yan etkisi bulunmaktadır.

 

Hastalar için bu yan etkiler gündelik yaşamlarını etkilemektedir. Kanser tedavisinin yan etkileri ve nasıl baş edeceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

 

Mide bulantısı

Kemoterapi, genellikle mide bulantısı ve kusmaya neden olan bir tedavidir. Pek çok durumda hastaya bulantı önleyici ilaç verilir. Kemoterapi öncesi, moral yüksekliği mide bulantısının azalmasına yardımcı olabilse de hastaya sadece iyimser olmasını söylemek bir seçenek değildir. Yağlı, kızarmış, tuzlu veya baharatlı gıdalardan uzak durmak da yardımcı olabilir.
Yorgunluk

Yorgunluk, kanser hastalarının en az % 70’i için çok ciddi bir problemdir. Kemoterapi ve radyoterapi yorgunluğa neden olabilir. Hastalığın bir diğer yan etkisi olan anemi de yorgunluğa neden olur. Ne yazık ki, dinlenince geçen bir yorgunluk olmadığı için günlük aktiviteler sekteye uğrayabilir. Kemoterapi gören hastalar, iş yükünü azaltıp, beslenmelerine dikkat etmeli ve bol bol dinlenmelidir. Yorgunluğun, kanserin ilerlediği anlamına gelmediğini unutmamakta da fayda vardır.

Duyu kaybı

Radyasyon terapisi ve platinyum içeren kemoterapi ilaçları duyu kaybına neden olabilir. Bu ilaçlar iç kulakta bulunan saç hücrelerini etkilediğinden, kulak ses dalgalarına karşı daha az duyarlı olur. Platinyum esaslı kemoterapi tedavisi gören çocuklar ve yetişkinler, düzenli olarak işitsel muayeneden geçmelidir.

 

Saç dökülmesi

Kemoterapi ilaçlarının hedefi, vücutta bölünerek çoğalan bütün canlı hücreleri öldürmektir. Bu aynı zamanda da saç köklerini de etkiler. Bazı hastalarda sadece saç kaybı değil, kirpik, kaş, bikini bölgesi ve koltuk altı bölgelerinde de kayıp yaşar. Kemoterapiye bağlı saç kaybı geçicidir ve saçlar, tedavi bitiminden 10 ay sonra çıkmaya başlar. Tedavi öncesi saçları kestirmek, şapka, fular ya da peruk takmak bu geçici sürede işe yarayabilir.

 

Cinsel istekte azalma

Pelvik kanser teşhisi görmüş erkeklerde ve göğüs ya da jinekolojik kanser teşhisi konmuş kadınlarda uzun süreli cinsel bozukluk görülebilir. Kemoterapi ve radyoterapi, cinsel fonksiyonu kontrol eden sinirleri, kan damarları ve hormonları etkilediği için bu durum son derece normaldir.

 

İshal

Genellikle kolorektal ve gastrointestinal kanserler için kullanılan kemoterapi ilaçları ishale neden olur. İlaç, bağırsakta doğal olarak bulunan bir bakterinin ürettiği enzimlerle reaksiyona girdiği için hastaların % 30’unda ciddi ishal vakası görülebilir. Elma, beyaz pirinç ve muz gibi sindirimi kolay besinlerle ishalin azalması mümkündür. Lif oranı yüksek çiğ meyveler ve gıdalar ishali arttırabilir. Susuzluğu önlemek için bol miktarda sıvı tüketilmelidir.

 

Cilt ve tırnakta değişimler

Kanser hastalarının cildinde kuruluk ve kızarıklık görülebilir. Bu yan etkinin nedeni, kronik böbrek ya da karaciğer hastalığı ya da kemoterapi ilacına karşı reaksiyondur. Hafif formüllü sabunlar, parfümsüz losyonlar ve kremler hafif tahrişleri giderebilir. Tırnaklarda da renk değişimi görülebilir. Bu belirtilerin hiçbirisi toksik etki değil, kozmetik değişikliktir. 
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön