35 yıl sonra kanser, verem gibi bir hastalık olacak!

Günümüzün korkutan hastalığı kanser, yüzyılın ortasından sonra hastalarını ya tamamen terk edecek ya da onlarla beraber yaşlanacak.

35 yıl sonra kanser, verem gibi bir hastalık olacak!

Günümüzün korkutan hastalığı kanser, yüzyılın ortasından sonra hastalarını ya tamamen terk edecek ya da onlarla beraber yaşlanacak. Yapılan araştırmalar kanserin bir dönem aynı korkuya neden olan verem hastalığının kaderini paylaşacağını gösteriyor.

 

Kanser tüm dünyada Batı’daki kalp hastalıklarıyla birlikte ilk iki sıradaki ölüm nedenleri arasında bulunuyor. Kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranları hızla düşerken aynı hızlı azalmanın henüz kanser için söz konusu olmaması dikkat çekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr.Metin Çakmakçı, dünya geneline bakıldığında 2030 yılına kadar kanser hastalarının sayısında yüzde 200’lük bir artış beklendiğini söylüyor ve bu artışın yüzde 70’lik kısmının az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde görüleceğini belirtiyor. Bunun nedenleri arasında ilk sırada sigara tüketimi bulunuyor ve bu durum karşımıza artmış akciğer kanseri olarak çıkıyor. Toplumların yaşlanması ve nüfusun artması da kanser hastalarının sayısını artıran unsurlar arasında bulunuyor.

 

Hastalığın ortalama yaşı 66

Kanser hastalığının görüldüğü ortalama yaşın 66 olduğu belirtiliyor. Bu durum cinsiyete göre değişmekle birlikte bazı kanserler (mesane kanseri, bazı kan kanserleri, pankreas kanseri, kolon ve rektum kanseri, yemek borusu ve prostat kanseri) daha geç yaşların hastalığıyken bazıları (testis kanseri, kemik, rahimağzı, tiroit, beyin,meme ve rahimkanserleri) daha erken yaşlarda görülüyor.

 

Kronik bir hastalık olacak

Çağımızda tıp ve teknolojinin birleşmesi kanser teşhis ve tedavisinde çok olumlu sonuçlar veriyor ve farkındalığı önemli oranda artırıyor. Nedenlere yaklaştıkça koruyucu hekimlik ve erken tanı oranları da artıyor ve bunların sonucunda (geçen yüzyılda verem hastalığında olduğu gibi) bu yüzyılda kanserin yol açtığı korku imparatorluğunun, yerini başka bir hastalığa bırakacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Metin Çakmakçı, bu yüzyılın ikinci yarısında kanser hastalığının, “diyabet” gibi kronik bir hastalık halini alacağına dikkat çekerek, “Kanser hastaları ya kanserlerinden tamamen kurtulacak ya da onunla beraber yaşlanacaklar” diyor.

 

5 adımda kanserden korunun

 

Tütün kullanmayın

Tütün kullanımı 15 farklı kanserin görülme riskini artırıyor. Sigara kanser ölümlerinin en az yüzde 30’undan sorumlu bulunuyor.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Bol sebze ve meyve, az yağlı ve şekersiz, ölçülü alkol kullanımını aşmadan beslenin.

 

Normal kilonuzu aşmayın

Obezite hem bazı kanserlerin görülme oranını artırıyor hem de tedaviyi güçleştiriyor.

 

Fiziksek egzersiz yapın

Egzersiz hastalıkları azaltıyor ve bazı kanserlerin görülme oranını düşürerek yaşam kalitesini artırıyor.

 

Aşırı güneşten kaçının

Sağlık için ölçülü güneş ışınlarına gerek varsa da aşırıya kaçan, deriyi yakan güneş hasarının deri kanserlerine neden olabileceğini unutmayın.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön