10-12 yaş arası erkek çocuklar şişmanlıkta rakipsiz!

Tek ebeveyni obez olan çocuğun obezite riski yüzde 40 civarında iken hem annesi hem babası obez olan çocukların taşıdığı risk yüzde 80’leri buluyor. Özel okullarda yapılan bir çalışma ise obezitenin en çok 10-12 yaş arası özel okulda okuyan erkek çocuklarda görüldüğünü gösteriyor.

10-12 yaş arası erkek çocuklar şişmanlıkta rakipsiz!

Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, 1980 yılından bu yana dünyadaki obez sayısının iki katına çıktığını, bu kapsamda 2010 yılında tüm dünyada 40 milyondan fazla çocuğun (5-6 yaş grubunda) gür büz ve/ve ya obez (fazla kilolu) olduğunun bildirildiğini söylüyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan fazla kilolu çocuk sayısı yaklaşık 35 milyon iken gelişmiş ülkelerde bu sayının 8 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

 

Korkutan salgın

Günümüzde obezite, adeta bulaşıcı bir hastalık gibi hızla yayıldığı ve kısa zaman içinde çok kişide görüldüğü için, etkeni mikrobik olmadığı halde bunun bir salgın olduğu ifade ediliyor. Gelişmekte olan ülkelerde obezite görülme sıklığının; kentsel yerleşimde, ebeveynin eğitimli olduğu ailelerde ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ailelerin çocuklarında daha fazla görülmesi dikkat çekiyor.

 

Özel okul riski

Ülkemizde çocukluk yaş grubu şişmanlığının, özellikle kentsel yerleşimde önemli bir sağlık sorunu halini aldığı dile getiriliyor. İstanbul’da yaşayan ve yüksek sosyo ekonomik düzeyi temsil eden 20 farklı özel okulda öğrenim görmekte olan 3-17 yaş grubundaki 1669 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, obezite görülme sıklığı; kız çocuklarda yüzde 14.7, erkek çocuklarda ise yüzde 18.7 bulunuyor. Çocukların 314’ünde (yüzde 17.5) ise potansiyel obezite tespit ediliyor.

 

Obezite sıklığının en yüksek bulunduğu yaşın 10-12 grubu olduğu belirtiliyor. (14 yaş altında yüzde 25.4 iken 14 yaş ve üzerinde yüzde 13.8.) Özellikle 10-12 yaş arasındaki erkek çocuklarında obezite sıklığının yüzde 34.4 çıkması dikkat çekiyor. Bu oran, özel okulda okuyan ve 10-12 yaş grubundaki her üç erkek çocuktan birinin şişman olması anlamını taşıyor.

 

Ülkemizde yapılan iki saha çalışmasında ise kırsal alanda obezite görülme sıklığının yüzde 9.1 ve yüzde 12.8 olarak bulunduğu belirtiliyor.

 

Hem annesi hem babası obez olan çocuk yandı!


Anne obez ise çocuğun obezite riski nedir?

Tek ebeveynin obez olması çocukta obezite gelişme riskini artıran bir durumdur. Risk yüzde 30 – 40 arasındadır.

 

Baba obez ise çocuğun obezite riski ne kadardır?

Yapılan bazı çalışmalarda babanın obez olması durumunda çocukta obezite görülme riskinin annenin obez olmasına göre daha yüksek olduğu görülmektedir.

 

Hem anne hem de babanın obez olması çocukta obezite riskini ne kadar artırır?

Hem anne hem de babanın obez olduğu durumda çocukta obezite gelişme riski, tek ebeveynin obez olmasına göre daha yüksektir. Bu durumda çocuğun riski yüzde 70 - 80 oranındadır.

 

Aile çevresinden çok sayıda kişinin obez olması halinde çocuğun obezite riski ne olur?

Aile çevresinde çok sayıda obez olan bir çocuk, aile bireylerinin obez olmalarından sorumlu olan yeme alışkanlıklarını paylaşır. Bu nedenle bu çocukların yüksek çevresel obezite riski altında oldukları düşünülür.

 

Anne karnında normalden daha kilolu olan bir bebeğin çocukluk ve erişkinlikte obez olma riski diğer bebeklerden fazla mıdır?

Doğum ağırlığının fazla olması obezite gelişimi için bir risk faktörü olarak belirlenmemiştir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite gelişme riski daha düşüktür.

 

Kilolu bir be be ğin gelecekte obez olma riski nedir?

Dünyaya düşük doğum ağırlıklı olarak gelen bebeklerde bu risk daha yüksektir. Özellikle bu bebek doğumdan sonra hızlı kilo almış ve alıyorsa obezite gelişme riskinin daha yüksek olduğu bildirilmektedir.

 

Erken çocukluk dönemine kilolu giren bir çocuğun gelecekte obez olma riski ne kadardır?

Obez olan bir bebeğin gelecekte obez olma riski bulunsa da bu risk düşüktür. Fakat ileri yaşlarda ve ergenlikte obez olan çocuğun obez olma riski yaş arttıkça daima daha yüksektir. Bilinen bir diğer bilimsel gerçek ise obezitenin ileri yaşlara intikal eden bir hastalık oluşudur. Yaş ilerledikçe bu oran yükselir.

 

Ergenliğe obez olarak giren ve ergenlik boyun ca obez kalan çocuğun erişkinlikteki riski nedir?

Ergenlikte obez olanların yüzde 80’i erişkin yaş gruplarında da obez olacaklardır.

 

İşte ailelerin en hatalı düşünceleri


 • Gürbüz ve obez çocuk sağlıklıdır.
 • Beslenmelerinde değişiklik yapılmamalıdır.
 • Çocuğa örnek beslenme değişimi gerekli değildir.
 • Çocuğum obez değil
 • Büyüdükçe normalleşir.
 • Profesyonel destek almak gereksizdir.
 • Ödül ve ceza uygulamalarında yemek ekseninde hareket edilmelidir.
 • Yeter ki yesin de nasıl yerse yesin.
 • Çocuk masadan başka yerde ve öğün dışında da yemek yiyebilir.
 • Yemek istemeyen çocuğun da yedirilmesi gerekir.
 • Çocuk doyduğu halde tabağındakini bitirtmek önemlidir.
 • Çocuğa kendisi için uygun olan miktarda değil, büyük porsiyonlarda yemek verilmelidir.
 • Ara öğünlerde karbonhidrat ağırlıklı beslenilmelidir.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön