Mesane tümörü en fazla kimlerde görülür?

Mesane tümörü, ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır.

Mesane tümörü en fazla kimlerde görülür?

Mesane tümörü erkeklerde 4 kat fazla görülüyor
Mesane tümörü, ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır. Özellikle bazı iş kollarında kullanılan kimyasalların bu hastalık için tehlike oluşturabileceğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Yener Tekdoğan konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.


Mesane tümörü sigara içen erkekleri seviyor!
Mesane tümörü idrar kesesinde oluşan tüm iyi ve kötü huylu urlara verilen addır. Erkeklerde 4 kat fazla görülen mesane tümörünün görülme yaşı 50 olarak kabul edilse de, ülkemiz gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde bu hastalık çok daha erken yaşlarda da görülmektedir. Mesane tümörünün yüzde doksanı kötü huylu iken, geri kalanı iyi huylu olabilir.


İdrarda kanama mesane tümörünün belirtisi olabilir
Mesane tümörünün en büyük belirtisi idrarda kanamadır. Bu kanamalar genellikle ağrısız olarak görülür. Özel durumlarda idrar yanması ve sık idrara gitme gibi şikâyetlerde olabilir. Bazense hiçbir belirti olmadan rutin kontroller sırasında ya da sistoskopi denilen mesane içini incelemek için yapılan tanısal girişimler sırasında ortaya çıkabilir.


Mesane tümörü 20’li yaşlarda bile gözlenebilir
Mesane tümörü genel olarak 50 yaş üzerinde sık rastlanılan bir hastalıktır. Ancak pratikte 20’li yaşlarda bile görüldüğü gözlenmektedir. Bunun yanı sıra mesane tümörlerinin erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla yaklaşık 4 kat daha fazladır. Ancak kadınlarda görüldüğü zaman daha kötü seyirli olma eğilimindedir.


Bazı iş kollarına dikkat!
Yapılan araştırmalarda boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, mesane tümörü vakalarının yüzde 20-25’ini oluşturmaktadır. Bu sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra; Sigara, radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve şistomiyaziz denilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörü olarak sıralanabilir.


Mesane tümörü kesinlikle cerrahi girişim gerektirir
Bu, hem tanı hem de tedavi için gereklidir. Başlangıçta, kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması hem tanı ve evrelemeyi sağlar hem de tedavinin ilk basamağıdır. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler gerekecektir. Kasa nüfuz etmemiş tümörlerde kapalı olarak tümör çıkartılması ve mesane içine verilecek ilaçlar en etkin tedavi yöntemidir. Tümör eğer kasa geçmişse hastalığın ve hastanın durumuna göre “radikal sistektomi” en etkili cerrahi yöntemdir.


Tedavi sonrası daha dikkatli yaşam şart
Hastaların tedavi sonrasında mutlaka sigarayı bırakması gerekir. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme sistemi oluşturulmalı, risk oluşturan bir iş kolunda çalışıyorsa daha uygun bir iş kolu seçmelidir. Ayrıca en az 5 yıl boyunca kanser takiplerinin yaptırılması hayati önem taşımaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 430

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 752

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2301

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1661

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3300

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön