Zayıflayacağım derken sakatlanmayın!

Yaz aylarıyla birlikte diyet, egzersiz gibi konular gündemimizde üst sıralara yükseldi bile… Ancak uzmanlar uyarıyor: Bir anda spora başlayıp sakatlanma riskini göz ardı etmeyin!

Zayıflayacağım derken sakatlanmayın!

Diyabet, obezite gibi hastalıklar bir yana, artık pek çok insanın spor yapmak için onlarca sebebi var. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar, 55 yaş üstü insanların da spor salonlarında zaman geçirmeyi tercih ettiğini gösteriyor. Sebebi ister hastalıklarla mücadele etmek, ister daha zayıf ve sağlıklı görünmek olsun, spor yapmak özellikle şehirli insanın olmazsa olmaz bir ihtiyacı haline geliyor.

 

Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Aksoy, 30’lu yaşlarda vücuttaki kolajen miktarının azalmasıyla birlikte dokuların daha kırılgan hale geldiğini söyledi. “10 yaşındaki bir çocuğun spora başlamasıyla, 45 yaşında bir kişinin spora başlaması arasında ciddi fark vardır” diyen Dr. Aksoy, özellikle hafta içi iş-haftasonu spor şeklinde plan yaparak vücudunu zorlayan kişilerin sakatlanma riskiyle karşı karşıya olabileceğini belirtti.

 

Hangi yaşta olursa olsun, spora başlamak isteyen birinin bir ortopedist kontrolünden geçerek hangi sporun kendisine daha iyi geleceği yönünde bilgi almasının önemli olduğunu belirten Aksoy, yanlış ayakkabı veya yanlış tenis raketinin bile beklenmedik sorunlara yol açabileceği konusunda da uyardı.

 

D Vitaminine dikkat


D vitamini eksikliği erken yaşlanmaya, kas ve tendonlardaki kolay kırılmalar, mide sıkıntıları, kalp ve şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Aynı zamanda D vitamini eksikliğinin yanında bir de vücutta bulunan kolajen miktarı azalmışsa, spor yaparken sakatlanma riski daha da yüksek oluyor. Gündüz açık havada yapılan spor, bu açıdan spor salonlarına göre daha faydalı: güneşe maruz kaldığınızda aynı zamanda D vitamini de almış oluyorsunuz…

 

Uzun zaman üstüne spora başlayan kişilerin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Düz yürüyüş, yüzme gibi sporlar genellikle herkes için en uygun olan sporlar. Menapoz dönemindeki kadınlar, uzun süredir veya hiç spor yapmamış olanlar, kas ve kemikleri hassas olanlar da hangi spora yöneleceklerini düşünürken bunları göz önünde bulundurmalı.

 

Spora başlarken ve spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler:


• Özellikle 40 yaşından sonra spora başlamaya karar verenler mutlaka check-up yaptırılmalıdır. Kan şekerinin ve vücut kitle indeksinin tespit edilmesi gerekmektedir.

 

• Yapılan tetkiklerin sonuçları normal ise belirli bir program dahilinde düzenli spor yapılmalıdır.

 

• 45 yaşına gelmiş bir kişi spora başlamaya karar verdiyse kolonoskopi ve endoskopi yaptırması oldukça önemli bir durumdur.

 

• Sporu doğru zaman, ekipman ve doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. Spor programına başlamadan önce kişinin vücut kimyasının incelenmesi ve kişinin uygun spor programına başlaması gerekmektedir.

 

• Sabah 6-8 arası ve öğleden sonra 4-7 arası spor için en uygun saatlerdir.

 

• Eğimli yerlerde yürümek ya da sürekli merdiven çıkmak sakatlanmalara neden olabilmektedir. Yürüyüş bantlarında verilecek eğim spor yapmamış bir kişinin diz, kalça ve belinde sorunlar çıkartabilmektedir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön