Sakatlıklar bilinçli ilk yardım ile kolay iyileşir

Op. Dr. Sedat Seven, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve meydana gelen spor sakatlanmaları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Sakatlıklar bilinçli ilk yardım ile kolay iyileşir

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve ideal kilolarını korumak isteyenler soğuk kış günlerinde spor salonlarında daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Spor yapmanın kişilerin sağlıklarına oldukça önemli katkıları oluyor.

 

Yeterince ön hazırlık yapmadan egzersizlerde aşırı zorlamalar; dikkatin azalmasına, kazalara ve sakatlıklara yol açabilir. Bununla birlikte vücuda fazla yüklenmeden ya da bilinçsizce kullanılan doping ilaçlarından kaynaklanan kalp krizleri, tansiyon yükselmeleri de görülebilir. Meydana gelen bazı rahatsızlıklar basit ilk yardım müdahaleleri ile tedavi edilebilirken, bazı sakatlıklarda operasyon yapılması gerekebilir. Sakatlığın cinsine, şiddetine, vücudun iyileştirme gücüne ve birçok çevresel faktöre bağlı olan iyileşme süresini kısaltan en önemli faktörlerden biri ilk yardım müdahalesidir. Ancak ilk yardım müdahalesinin konuda uzman bir kişi tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Sedat Seven, yanlış ilk yardım müdahalesinin kalıcı rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor.

 

En sık karşılaşılan spor sakatlıkları nelerdir?

Spor salonlarında en sık görülen sakatlıklar; kas yırtılmaları, burkulma/ ezikler ve kırıklardır. Kas yırtılması birdenbire olur ve ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı/acı, kanama, şişme ve hareket kaybı gözlemlenir. Kas yırtılmalarında öncelikle aktivite durdurmalı, en yakın sağlık kuruluşu veya doktora başvurana kadar soğuk uygulanmalı, koruyucu bandaj veya atel yapılmalıdır.

 

Spor salonlarında meydana gelen bir diğer rahatsızlık ise burkulma ve eziklerdir. Burkulma ve ezikler kendini şişme, morarma, kuvvetli ağrı ve kan birikmesi olarak gösterir. Genel kanının aksine, bu gibi durumlarda sıcak kompres uygulanmamalıdır. Bunun yerine hasarlı yere temiz bir beze sarılmış buz uygulanmalı ve burkulan ya da ezilen yere elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde bandajlama yapılmalıdır.

 

Kırıklar genellikle yaz aylarında uygulanan aktivitelerde daha sık görülse de bazen dikkatsiz bir hareket nedeniyle spor salonlarında da meydana gelebilir. Kırıklarda kesinlikle kırığı yerine düzeltmeye çalışılmamalıdır. Kırılan kol ya da bacağın her iki yanı kalın karton ya da tahta koyup sargı bezi, eşarp, kravat ya da gömlek parçaları ile sarılmalıdır. Ayrıca ağrıyı ve şişmeyi önlemsi için kırık yerin üzerine havluya sarılı buz torbası konulmalı, yaralı kısım kalp seviyesinin yukarısına kaldırılmalıdır. Daha sonra kişi kırık tedavisi için en yakın sağlık merkezine götürülmelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön