Hazır meyve sularında da tuz var!

Tuz tüketimi hakkında merak edilenler ve bilinmeyenler..

Hazır meyve sularında da tuz var!

Günlük hayatımızda fazla miktarda tuz tüketmek kalp, hipertansiyon, insülin direnci ve tiroid hastalıklarına neden olur. Bu nedenle bu dört hastalığa karşı da ne yeyip ne içtiğimize, tükettiğimiz gıdaların miktarlarına, içeriklerine karşı dikkatli olmamız gerekir.

 

Özellikle ofis çalışanlarının çok sık tükettikleri bisküviler, krakerler adeta birer tuz deposu. Bunları sık sık tüketmek, çok miktarda yemek de zararlı. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Günsoy bu konudaki görüşlerini paylaştı.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre günlük tuz tüketiminin 5-6 gramı  (1 çay kaşığını) geçmemesi gerekiyor.

 

Öncelikle yemeğin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığı olan kişilerin bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor. Sofrada tuzluk bulundurma alışkanlığından vazgeçildiğinde bile günlük tuz tüketimi yüzde 15 oranında azalıyor.

 

Tuz tüketimi hakkında merak edilenler ve bilinmeyenler:
Günlük tükettiğimiz besinlere hiç tuz katmasak bile sebze-meyvelerden günlük bir gram civarında tuzu zaten alıyoruz. Zeytin, peynir, turşu, salamura ve konserve besinler, tuzlu kraker, tuzlu kuruyemiş, cipsler, hazır soslar, hazır çorbalar yüksek oranda tuz içeriyor.

 

 • Hazır meyve sularında bile koruyucu katkı maddesi olarak tuz bulunuyor.

 

 • 200-300 gramlık bir ekmeğin içeriğindeki tuz miktarı yaklaşık yedi gram kadar olup günde bir ekmek tüketen kişi zaten günlük alması gerekeni fazlasıyla tüketmiş oluyor.

 

 • Hipertansiyon hastalarının günlük bir bardaktan fazla miktarda maden suyu tüketmemesi gerekiyor. Çünkü maden suları minerallerden zengin kaynaklardır.

 

 • Ürün etiketlerinde monosodyum glutamat (MSG), sodyum klorid (sofra tuzu) ve hatta karbonat (sodyum içerir) terimlerini görürseniz bu ürünlerin tüketimini azaltmanız gerekiyor. Paketli besinlerde etiket okumak tuz tüketiminin kısıtlanmasına yardımcı oluyor

 

Fazla tuz tüketiminin insülin direncine yol açtığına dair yapılmış bilimsel çalışmalar bulunuyor. İnsülin direnci ise birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Kalp krizi, karaciğerde yağlanma, damar sertliği, tansiyon, meme ve rahim kanseri gibi hastalıkların gelişmesinde çok büyük etkisi vardır. İnsülin direncinin saptandığı kişilerin tedavi edilmesi gerekiyor. Mutlaka bir hekim kontrolüne girilmeli, aynı zamanda günlük beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek sağlıklı hale gelebilmesi için bir diyetisyen kontrolünde olunması önem taşıyor. Bunların dışında guatr hastalığını önlemek için önceden bilinen bir tiroid hastalığı olmayan çocuklar, erişkinler ve gebelerin iyotlu tuz tüketmesi gerekiyor. Tiroid hastalığı şüphesi olan bir durum varsa bunun için bir dâhiliye veya endokrinoloji-metabolizma uzmanına başvurulması, ona göre hangi tuzun kullanılacağına yönelik olarak karar verilmesi çok önemli.  

 

Çok tuzlu yemek ülseri de tetikliyor. Yemeklerin içindeki tuz yeterli olsa da tabağımızdaki yemek tatsız gibi gelebiliyor. Tuzun fazlası gastrik mukozayı olumsuz yönde etkilediğinden günlük tuz tüketiminin 5-6 gramı geçmemesini sağlamak gerekiyor.

 

Araştırmada ülsere neden olan “helicobacter pylori” adlı bakterinin fazla tuzlu ortamlarda çoğaldığı, bu nedenle de ülseri tetiklediği tespit edilmiştir. Günlük yaşamda insanlar kronik hastalıkları bulunsa bile beslenme alışkanlıklarından vazgeçmekte büyük zorluklar yaşabiliyor. Çocukluğundan beri sofrada yemekleri bol tuzlu yiyen bir insan, hasta olduğunu bilse de tuzu azaltmakta zorlanabiliyor. Bu durumda bir beslenme uzmanı gözetiminde hastalığa özel beslenme reçetesi almak yararlı olabiliyor. Reflü hastalığının nedeni mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Bu asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ve yemek borusuyla uzun süre temas etmesi nedeniyle yemek borusunda harabiyet oluşuyor. Yemeklerde ve gündelik yaşamda ihtiyaçtan fazla tuz kullanımı sonucu mide içeriği daha fazla yemek borusuna kaçarak reflü sıkıntısını artırıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön