Şeker tüketmemeniz için önemli nedenler var! (2. bölüm)

Şeker tüketmemeniz için pek çok önemli neden var.

Şeker tüketmemeniz için önemli nedenler var! (2. bölüm)

Şeker tüketmemeniz için pek çok önemli neden var.

İşte ikinci bölümüyle şekerden uzak durmanız için sebepler: 

Şeker pek çok hastalığın riskini yükseltir

Kalkınmış toplumlarda başka hiçbir şey tek başına insan sağlığını bu kadar tehdit etmiyor. Bir toplum şeker (veya endüstriyel yağ ve un) tüketmeye başladığında, hastalıklar da baş gösteriyor. Şeker şu hastalıklarla yakından ilgili: Obezite. Şeker, insülin artışı ve leptin direnci dahil olmak üzere bir çok mekanizma ile insanın kilo almasını sağlıyor. Diyabet. Şeker diyabet riskini artırıyor. Kalp Hastalıkları. Kolesterolü yükselterek, trigliseridleri yükselterek ve başka çeşitli yollarla kalp hastalıklarına yol açıyor.-

 

Şeker düzgün bir tokluk hissi vermez

Beynimizde Hipotalamus adı verilen bölümün beslenmeyi kontrol ettiği sanılıyor. 2013 yılında yayınlanan bir araştırma iki sarhoş gruptan, glukoz bazlı içki içenlerin hipotalamusunda kan akışının yavaşladığını ve daha tok hissettiklerini; früktoz bazlı içki içenlerin beynin bu bölgesinde kan akışının yükseldiğini ve hala aç hissettiklerini ortaya koymuştur. Diğer bir araştırma früktozun kandaki açlık hissi veren Ghrelin Hormonu seviyesini düşürmediğini göstermiştir.

 

Şeker bağımlılık yapar

Şeker yediğimizde dopamin salgılanarak bize mutluluk verir. Bu kokainin bağımlılık yapma mekanizmasının bir benzeridir. Beynimiz dopamine karşı hassastır. Ve yüksek miktarda dopamin salgılanması özellikle arzu edilir bir aktivitedir. Bu özel tüketim eğilimi, tipik bağımlılık davranışı olan mükafat arayışına sebep olur. Fareler üzerinde yapılan araştırmada fiziksel olarak bağımlı hale geldikleri görülmüştür.

Şeker leptin hormonu direncine neden olur

Leptin yağ hücrelerinde saklanan bir hormondur. Daha çok yağ, daha çok leptin hormonu demektir. Aslında leptin hormonu metabolizmaya gerekli enerjiye sahip olduğu ve bunu harcayabileceği mesajını gönderir. Fakat leptin obezlerde çok olmasına rağmen çalışmaz. Çünkü früktoz nedeniyle kanda miktarları yükselmiş olan insülin beyne giden leptin sinyallerini bloke eder. Ayrıca yine früktoz nedeniyle yükselmiş olan trigiliseridler de leptin fonksiyonlarını bloke ederler. İşte bu duruma leptin direnci denir. Ve obezler bu nedenle harcayabildiklerinden fazlasını yemeye devam ederler. Beyin yağ hücrelerinin yeterli olmadığını veya hücrelerin boş olduğunu zanneder. İrademiz, hormonal açlık sinyali yanında çok zayıf kalır. Bu nedenle az yiyip çok spor yapamayız.

Leptin direncini tersine çevirin ve beyninizin size "ye, ye" diyen sesini durdurarak, özellikle şekerli ve kimyasal işlem görmüş yağ ve un gıdalarını daha az tüketin; aslında genel olarak da daha az yiyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön