Kilolular daha geç ölür!

ABD’de yapılan bir araştırmada fazla kiloluların daha uzun yaşadığı ileri sürüldü. Şişmanlık ömrü uzatır mı?

Kilolular daha geç ölür!

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucunu yayınlayan Journal of the American Medical Association Dergisi’nde yer alan habere göre, “Fazla kilolu insanların daha uzun ömürlü olacağı” iddia edildi. Araştırmaya göre, vücut kitle endeksleri 25 ila 30 arasındaki fazla kilolu kişilerin, sağlıklı kiloya sahip kişilere nazaran erken ölme olasılığı yüzde 6 oranında daha düşük. Vücut kitle endeksinde sağlıklı kilo aralığının 18.5 ila 25 arasında olduğu belirtilen araştırmaya göre “zayıflığın ve aşırı derece obezitenin, yaşam süresini kısalttığı” da ileri sürüldü. Tıp dünyasında tartışma yaratan araştırmayı Türkiye’de obezite konusunda çalışma yapan bilim insanlarına sorduk.

 

Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık: Saçma, hayat süresi uzar diye bir şey olmaz!

Saçma bir yayındı. ‘Fazla kilolu olanlar kendilerini daha çok doktor muayenesinden geçirdiği için sağlıkları daha iyi olur, dolayısıyla fazla kilolu insanların ömür süreleri uzar’ iddiasının hiçbir bilimsel yönü yok. Bir insanın metabolik bozukluğu varsa, genetik bir bozukluğu mevcutsa, obeziteye gidecekse, kolesterolü yüksekse, damar sertliği varsa o kişi istediği kadar doktora gitsin fark etmez. Bu hastalıkları ilaçla bir miktar normale gelir ama hayat süreleri uzar gibi bir şey olmaz. 25-30 arası vücut kitle endeksi fazla kiloludur. 30’un üzerinde olanlar aşırı kiloludur. Onlar, “25 ila 30 olanlar daha fazla doktora gidip kendilerini çok kontrol ettirdikleri için yaşam süreleri uzar” diyor. Ancak şu bakımdan olabilir; aşırı obez yani beden kitle endeksi 30- 35 veya 40’ın üzerindeyse zaten bu insanlar kalp damar, kanser, felç, inme riski gibi her türlü riske maruzdur. 25-30 arasında olanlar zaten doktora gitse de gitmese de onların yaşam riski aşırı obez olandan daha ağırdır. İleri derecede zayıf olanlar, beslenme bozukluğu olanlar, zaten her tür hastalık açısından riskli durumdalar. Hafif kilo doğru bir kavram değil. Normal kiloyu muhafaza etmektir doğru olan. Eskiden balık eti dediğimiz vücut kitle endeksinin 18.5 ila 25 arasında olması idealdir.

 

İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan: Şişmanlık kesinlikle ömrü kısaltır!

O araştırma hafif kilodan bahsediyor. Kiloyu; zayıflık, orta kilo, şişmanlık yani obezite olarak ayırmak gerekiyor. Araştırmalarda, vücut kitle endeksi 20-25 olanların daha uzun ömürlü olduğu görülmüştür. Şişmanlık ömrü uzatmaz. Şişmanlık, çeşitli hastalıklar nedeniyle kesinlikle ömrü kısaltır.

 

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fak. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva: Aşırı zayıflık da obezite gibi ömrü kısaltır!

Çok zayıf olmak, beraberinde bazı hastalıkları da getirdiği için tıpkı obezite gibi ömrü kısaltır. Vücut kitle indeksi 18.5 ile 25 arasında olmalı. 18.5’in altına indiğinde ve 25’in üzerine çıktığında risk artar. Fazla zayıf olmak beraberinde başka hastalıkları da getirir veya bazı hastalıkları vardır ve bu nedenle zayıftır. Vücut kitle endeksi 30’un üzerine çıktığında şişmanlıyoruz demektir ki bu da beraberinde bazı hastalıklar getirdiği için ölüm riskini artırır.

 

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan: Doktor şişmanın ömrünü uzatır!

Öyle bir şey olmaz. Tek bir araştırmaya göre karar vermemek lazım. Çünkü pek çok araştırma aksini iddia ediyor. Zaten şişman kişi doktora gidince ömrü uzar, çünkü kısalmış olan ömrü uzar. Obezite özellikle karın içi obezitesi kalp damar hastalıkları riskini artırır. Şişmanlık ömrü uzatır, istediğiniz kadar yeyin mesajı çok yanlış. Dünyada obeziteyle ilgili zaten ciddi bir mücadele var. Aşırı zayıflık, yani beden kitle indeksinin 16’nın altına düşmesi son derece risklidir. En doğrusu yaşa ve boya göre uygun bir kolaya sahip olmaktır. Normal sınırlar içerisinde olmak, uzun yaşamak için ideal kabul edilmeli.

 

Haber: Şükran Özçakmak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön