Pırlantalar hakkında bilmediğiniz 6 gerçek!

Pırlantalar hakkındaki gerçekleri okurken çok eğleneceksiniz!

Pırlantalar hakkında bilmediğiniz 6 gerçek!

Kitapları kapaklarına göre değerlendirmeyin denir. Pırlantalar hakkında bu gerçekleri okuduğunuzda, eminim bu kıymetli taşlar için de aynısını düşüneceksiniz. Bazıları sizi şoke edecek, bazıları ise güldürecek. Pırlantalar hakkındaki gerçekleri okurken kesinlikle çok eğleneceksiniz.

Pırlantalar farklı renklerde olabilir!
Hiç şüphesiz, beyaz ve berrak pırlantalar en yaygın olanıdır. Siyah pırlantayı da duymuşsunuzdur ancak pırlanta pek çok renkte olabilir. Renkli pırlantalar, standart pırlanta kadar yaygın olmasa da, biraz sıra dışı olmak için belki de mavi, pembe ya da sarı renkte pırlanta edinmeyi düşünebilirsiniz.

Pırlantaların çok farklı kullanım alanı vardır!
Özel bıçaklardan parlatma aletlerine kadar pırlantalar hayatın pek çok alanında kullanılabilir. İnanılmaz kesim güçleri sayesinde, örneğin numaralı gözlüğünüze dakikalar içinde sahip olabilirsiniz. Sadece mücevher olarak kullanıldığını düşünseniz de, aslında diğer mücevherlerin kesiminde de kullanılır.

De Beers, dünyanın en güçlü pırlanta şirketidir!
Cecil Rhodes ismini hiç duydunuz mu? Cecil Rhodes, dünyanın en güçlü pırlanta şirketi olan De Beers’ın kurucusudur. Dünyada, pırlanta pazarının % 70’ini elinde tutmaktadır.

Pırlanta düşündüğümüz kadar ender bulunmaz!
Tabii ki konu pırlanta olduğunda tabiat ana çok cömert davranmıyor. Genellikle çoğu 2 veya 3 milyar yaşında olduğundan ender bulunur gibi gelebilir. Oluşumu geç tamamlandığından ve şirketler de bunu kendi avantajına çevirdiğinden her yıl belli sayıda pırlanta üretimi yapılıyor.

En büyük pırlanta gök cismi!
Dikkatli okuyun bayanlar eminim bunu hiç unutmayacaksınız! Eğer bir dahaki sefere sevgiliniz, “hangi yıldızı istiyorsun, söyle sana hediye edeyim” dediğinde, ona aklınızda bir yıldız olduğunu söyleyin. Bahsettiğim yıldız, Centaurus takımyıldızına ait olan kristalize karbondan oluşan bir gök cismi ve 10 milyarlarca karat büyüklüğünde.

Laboratuar üretimi olan pırlantalar da gerçekleri kadar iyi!
Ama ne yazık ki gerçekleri kadar pahalı. Madenden pırlanta çıkarmak kadar pis bir iş olmasa da esasında o da zorlu bir iş. Yapay pırlanta üretimi yapan şirketler aslında doğayı taklit ediyor. Modern teknoloji, bilgi ve yıllarca süren araştırmalar sonucunda, milyarlarca yıl beklemek yerine birkaç gün içinde pırlanta üretimi yapılabiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön