İzleyeni zamanda yolculuğa çıkaracak 7 dönem dizisi önerisi

Geçmişe ve dönem kostümlerine ilginiz varsa bu önereceğimiz dizilere göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Downtown Abbey: 2010 yılı itibariyle ilk bölümü yayınlanan bu dizi, yayınlandığı tarihten neredeyse 100 yıl öncesini konu almakta. 1910’ların İngiltere’sini fon yapan dizi, büyük bir malikânede yaşayan aristokrat bir ailenin ve çalışanlarının hikâyesini dönemin politik ve güncel olaylarıyla harmanlayarak anlatıyor, zira dizi Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde geçiyor. Titanic’in batışının bu dizideki fonlardan biri olması seveceğiniz küçük detaylardan sadece biri. Kostümler, konuşulan dil, vücut dili ve oyunculuklar son derece başarılı. Toplam 6 sezonu yayınlanmış olan bu diziyi ilgiyle izleyeceğinize inanıyoruz.

 • Babylon Berlin: Son dönemde Alman yapımı dizilerin kalitesi “Almanlar bu işi biliyor” dedirtmeye başladı. Babylon Berlin’de onlardan biri. Hikâye, iki dünya savaşı arası dönemde Almanya’da geçiyor. Dönemin sosyolojik gerçekleri ve politik durumu başarılı bir şekilde ekrana yansıtılmış. Birinci dünya savaşı bitiminde yıkılan imparatorluk ve bir ulus devlet olmaya çalışan Almanya, savaşın sebep olduğu ekonomik buhran, ortaya çıkan yeni siyasi ideolojiler ve çok bilinmeyenli denklemler diziyi izlerken beyninizi hep diri tutuyor. Bu diziyi tema olarak suç, gerilim ve neo-noir diye tanımlayabiliriz. Dizinin katmanlı bir senaryosu ve çok karakteri olması nedeniyle ilk başta kafa karıştırabilir ama izledikçe sizi ekran başından kaldırmayacağını düşünüyoruz.

 • Mad Men: Amerikan yapımı 2017 ile 2015 tarihleri arasında yayınlanan ve özellikle dram severlerin bayılacağı bir dönem dizisi. Fon olarak 1960’ların New York’unu ele alıyor. Reklamcılık ve medyanın altın çağını yaşamaya başladığı dönemde bir reklam şirketinde yaratıcı ekibin başında olan Don Draper’ı odak alıyor ve onun etrafında, ona dokunan kişilerin ve hayatların da hikâyeye katılmasını sağlıyor. Bunu yaparken dönem olaylarını da asla gözden kaçırmıyor. Dönemin politik olaylarını ve sosyolojik yapısını son derce başarılı yansıtan dizide kıyafetler ve evler de izlenmeye değer.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön