İstatistiklerle Türkiye'de "kadın olmak"

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne özel yapılan araştırmaları bir araya getirdik! İşte araştırmalara ve istatistiklere göre Türkiye'de "kadın olmak"...

İstatistiklerle Türkiye'de "kadın olmak"

Kadın cinayetleri...

 

Bianet'in Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncel verilere göre erkekler 2018'de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu en az 20 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 39 erkeği öldürdü. 61 kadına tecavüz etti, 188 kadını taciz etti, aralarında kız çocuklarının da olduğu en az 516 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Erkekler, 347 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkekler, 2018'de en az 380 kadını da yaraladı. Bu cinayetlerin yanı sıra; erkekler 18 kadını da öldürmeye teşebbüs etti, 16 kadını kaçırmaya çalıştı.

 

Doğum izni, yani, annelere yasal olarak tanımlanan doğum öncesi ve sonrasında kullanılabilecek ücretli izin hakkı 16 haftayı kapsıyor. OECD ülkelerinde bu hak hafta bazında 18 hafta iken, AB ülkelerinin ortalaması ise 21,8. Kadınlar ve erkeklere verilen doğum izni de hem ülkemizde hem de dünya genelinde eşit olmayan bir şekilde dağılmış durumda.

 

2019’un ilk aylarında…

2019’un ilk ayında en az 23 kadını ve kadınların yanındaki dört erkeği öldürdü. Erkekler, dört kadına tecavüz etti, beş kadını zorla seks işçiliğine zorladı, yedi kadını taciz etti. Erkekler, on kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu ve en az 27 kadına şiddet uyguladı, yaraladı.

 

Veriler: Bianet

 

İşgücüne katılımı yüzde 34

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son yayınladığı verilere göre; 82 milyonluk nüfusun yüzde 50.2' sini erkekler, yüzde 49.8' ini ise kadınlar oluşturuyor. Neredeyse eşit bir dağılım var. Eşitlik ne yazık ki, sadece nüfusta. Erkeklerde iş gücüne katılma oranı yüzde 72.4, kadınlarda ise yüzde 34.1. İstihdam oranı erkeklerde yüzde 64.3 iken, kadınlarda yüzde 29.1’de kalıyor. İşsizlik oranı kadınlar arasında daha fazla.

 

Veriler: TÜİK

 

Doğum izni...

 

Doğum izni, yani, annelere yasal olarak tanımlanan doğum öncesi ve sonrasında kullanılabilecek ücretli izin hakkı 16 haftayı kapsıyor. OECD ülkelerinde bu hak hafta bazında 18 hafta iken, AB ülkelerinin ortalaması ise 21,8. Kadınlar ve erkeklere verilen doğum izni de hem ülkemizde hem de dünya genelinde eşit olmayan bir şekilde dağılmış durumda. 

 

Yolda yalnız yürümek...

 

TÜİK tarafından cinsiyete göre bireylerin yaşadığı çevrede gece yalnız yürürken kendini güvende hissetme durumu üzerine 2017 yılında gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre kendini çok güvende hisseden kadınların oranı %2,8 iken, erkeklerde bu oran %8,6. Kendini güvensiz hisseden kadın ve erkek oranında ise büyük bir fark söz konusu; kadınların neredeyse %30'u sokakta yalnız yürürken güvensiz hissettiğini belirtirken, bu oran erkeklerde %14 civarında seyrediyor. Çok güvensiz hissetme oranı ise kadınlarda %9,6 iken, erkeklerde %2,5.

 

Veriler: TÜİK 

 

Araştırma şirketi DORinsight, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı araştırmadan çıkan sonuçlar...

 

Ev mi zor iş mi?

Katılımcıların yüzde 61’i ev hanımlığının daha zor olduğunu belirtirken, yüzde 39’u iş dünyasında olmanın zor olduğunu dile getirdi.

 

Doğum izni yetmiyor

Katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen doğum izni süresi yetersiz olduğunu düşünürken, yüzde 29’u ise yeterli olduğunu söyledi.

 

‘İzin süresi 12-24 ay olmalı’

Kadınlara verilen doğum izinlerinin yetersiz olduğunu düşünen kişilerin yüzde 32’si kadınlara 24 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 31’i 12 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 12’si 9 ay, yüzde 10’u 18 ay, yüzde 8’i 6 ay, yüzde 7’si de 15 ay izin verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Ekonomik özgürlükle güçlenir

“Güçlü bir kadın sizce öncelikli olarak nasıl olmalıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 42’si “Ekonomik özgürlüğe sahip olmalıdır” yanıtını verdi. Bu yanıtı sırasıyla “Eğitim seviyesi yüksek olmalıdır” (yüzde 28), “Topluma faydalı bireyler yetiştirmelidir” (yüzde 24), “Yaşadığı toplumun sorunlarıyla yakından ilgilenmelidir” (yüzde 6) takip etti.

 

Her alanda başarılı olurlar

Katılımcıların yüzde 76’sı kadınların istedikleri her alanda başarılı olabileceklerini söylerken, yüzde 10’u toplumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında, yüzde 9’u ev içi emekle ilgili işlerde, yüzde 5’i ise tasarım ve yaratıcılık gerektiren işlerde başarılı olabileceklerini belirtti.

 

Sosyal CRM ve Veri Analizi şirketi Adbaint, The Brand Age dergisi için 1 Ocak 2018-19 Şubat 2019 aralığını baz alarak hazırladığı “Sosyal Medyada Kadın” raporunda sosyal medya kullanıcılarının kadın, cinsiyet eşitliği, pozitif ayrımcılık, feminizim gibi kavramlar hakkındaki konuşmalarını analiz etti. Bu analize göre Kadın kelimesinin en çok konuşulduğu gün: 8 Mart...

 

"Kadın"ın yalnızca 8 Mart'ta konuşulmaması dileğiyle... 

 

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü"müz kutlu olsun!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön