İzmir’de boşanma oranı neden daha yüksek?

TÜİK verilerine göre İzmir’deki boşanma oranının Türkiye genelinin üzerinde olması tartışma yarattı

İzmir’de boşanma oranı neden daha yüksek?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılı verilerinde evlenme ve boşanma rakamları mercek altına alındığında İstanbul ve İzmir dikkat çekti. Geçen yıl evlenen her 100 çiftten 18’i İstanbul’da hayatını birleştirdi. İstanbul’daki boşanma oranıysa 1000 çiftten 1.9’u oranında oldu. Nüfus yoğunluğu dikkate alındığındaysa İzmir, “Her 1000 evlilikten 2.8’i boşanmayla bitiyor” sonucuyla İstanbul’u geride bıraktı. İzmir’deki boşanma oranının yüksek olmasının sebeplerini uzmanlar yanıtladı.

‘İzmir kadını gururlu ve dik başlıdır’

Gönül Yazar (İzmirli sanatçı-6 kez boşandı)
“İzmirliler birbirine çok bağlıdır, ailesine, mahalle kültürüne düşkündür. Kadınları güzeldir. Erkekleri sırım gibidir. Çok güzel evlilikler yaparlar. Ama kadınları gururludur, onurludur, dik başlıdır. Vur kafasına al ekmeğini durumu İzmirli kadınlar için geçerli değildir. İzmirli kadın aldatılmaya gelmez. Bu yüzden hiçbir erkeğe ikinci bir şans tanımaz. Peynir ekmek yer, ayrılır. Kurban olsunlar İzmir’ime.”

‘İkinci ve üçüncü evliliğe normal bakılıyor’

Dr. Ayhan Akcan (Uzman Psikiyatr)
“İzmir kentli olma özelliği en fazla olan şehir. İzmir’de çiftler evlilik kalitesinin bozulmasını boşanma nedeni olarak görebiliyor. Yaşanan ufak çatışmalar boşanmayla sonuçlanabiliyor. Boşanma, İzmir’de toplum tarafından kabul görüyor. İkinci veya üçüncü evlilikler normal karşılanıyor. İzmirli aileler de eğer evli olan çocukları evliliklerinde mutsuzsa, şiddet varsa boşanmayı destekliyor. Özetle İzmir’de boşanmayla ilgili herhangi bir sosyal baskı yok.”

‘Boşanmalar daha çok göç etmiş ailelerde görülüyor’

İnci Yeşilyurt (Aile Yaşamını Koruma Derneği Başkanı)
“Başını İzmir’in çektiği Ege Bölgesi, 6 yıldır boşanmalarda ilk sırada. İzmir, kentsel göçün yaşandığı, kozmopolit bir şehir. Boşanmaların büyük çoğunluğu İzmir’e göç etmiş ailelerin çocuklarında yaşanıyor. Evliliklerde kültür uyumsuzluğu görülüyor. Buna geleneğin yozlaşması diyoruz. İstanbul da kozmopolit ama bu yapı kendi içinde eriyor.”

‘İzmirli kadınlar hayatları hakkında karar verebiliyor’

Nazan Moroloğlu (Kadın Araştırmaları Uzmanı)
“Kadınlar, şiddetli geçimsizlik olmasına rağmen boşanma kararı almakta zorlanıyor. Ekonomik bağımsızlığın olmaması, aile baskısı, kadınların evliliği sona erdirmesi noktasında özgür karar vermesini engelliyor. Daha eğitimli, çalışan, ekonomik bağımsızlığı olan kadınlar bir birey olarak yaşamları hakkında karar verebiliyor.”


Hazırlayan: Bülent Günal

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön