Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuğum nasıl beslensin?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuğum nasıl beslensin?

Özellikle son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların ülkemizde görülme sıklığı %4-8 arasında değişmektedir. Bu bozukluğa sahip olan çocukların aileleri incelendiğinde %25 oranında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülebilmektedir. Hiperaktivitesi, yani aşırı hareketliliği bulunan çocuğun, gün içinde daha aktif olduğu için, harcadığı enerji miktarı fazladır.

 

Çocukların mental gelişimi, bilişsel özellikleri kalıtsal özelliklerinden, yaşadıkları çevreden ve beslenmelerinden etkilenmektedir. Peki, bu çocuklara beslenme anlamında nasıl yaklaşmalıyız?

 

Öncelikle tespit edilmesi gereken, çocukların hangi besinleri yedikten sonra daha hareketli olduklarıdır. Bunu da ebeveynler gözlemleyerek elimine edebilirler. Şekerli, yoğun karbonhidratlı paketli yiyeceklerden sonra mı hiperaktivitesi artıyor? Eğer öyleyse, gün içinde tükettiği karbonhidrat kaynaklarını gözden geçirebilirler. Sağlıklı kompleks karbonhidrattan zengin sebze ve meyvelere, beslenmesinde daha çok yer verebilirler. Eğer çocuk sebze tüketmekte zorlanıyorsa farklı kombinasyonlar denenebilir. Farklı, sevdiği sebzelerle birleştirerek vermek, yumurtalı olarak pişirmek ya da pişirirken onun da aktif olarak size yardım etmesinin sağlanması, o besinleri tüketme olasılığını arttırır. Bunun dışında kahvaltıda yoğun katkı maddesi dolu, şekerli, çikolata, fıstık fındık ezmelerinden, asitli içeceklerden, şekerlemelerden, içeriğine boya ilave edilmiş, katkı maddesi dolu, işlenmiş, paketli cips tarzı ürünlerden, şarküteri ürünleri olan nitratlanmış tütsülenmiş salam, sucuk, sosis vb ürünlerden kaçınılmalıdır. Kafein içeren asitli içecekler yerine doğal, evde hazırlanmış, az balla tatlandırılmış, taze naneli limonata verilebilir.

 

Siz evde ne yerseniz çocuğunuz da onu yer. Eğer siz sebze yemeğini sevmiyorsanız çocuğunuz da yüksek ihtimalle evde görmeyecek, yemeyecek, ilerde de sevmeyecektir. Balık tüketimi mutlaka haftada iki ya da üç gün yağlı yüzey balıklarından olmalıdır. Eğer balık tüketimi istenilen düzeyde sağlanmıyorsa bu yaş grubundaki çocuklara iyi bir omega 3 takviyesi kullanılabilir.

 

Hiperaktif çocuklarda artmış enerji ihtiyacını da düşünerek sağlıklı kompleks karbonhidrattan, sebze ve meyveden, tam taneli tahıllardan zengin, kaliteli protein kaynaklarıyla kombine edilmiş ve sağlıklı yağların eklenmesiyle oluşturulmuş beslenme programı uygulanmalıdır.

 

Unutulmamalıdır ki beslenme bir alışkanlıktır ve alışkanlıklar çocuklukta oluşur.

 

Dyt. Berfin Ceren Alışır

 

Görsel: David Goehring

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön