Büyüdüm

Büyüdüm

Büyümenin bir zorunluluk değil de bir uyanma olduğunu öğrendiğimde – büyüdüm.

 

Sorumluluk dediğimiz şeylerin adına borç değil de vefa denildiğini anladığımda – büyüdüm.

 

Çocuk yönüm var ya benim, ondan utanmak yerine bana ne kadar yakıştığını fark ettiğimde büyüdüm. Çocuk yanım olmasa gri olurdu hayatım. Uçurtmalara, balonlara sevinmez, hiçbir şeye şaşırmazdım.

 

Kadın olmanın, kadın doğmanın bir lanet olmadığını, aksine bir lütuf çözdüğümde büyüdüm.

 

Büyüdüm. Herkesin kendi yolunun olduğunu anladığımda. Yol boyu karşılaştığımız insanlar – aile, sevgili, arkadaş ve yabancılar, sadece misafirmiş, güzel ağırlamamız gerektiğini anladım.

 

Korkularımla savaşmak yerine, onlara sarılınca büyüdüm.

 

Artık yalnız değilim, karanlıktan da korkmuyorum. İçimde koskoca dünya. Kalbimden o alemlere uzanan bir şerit. Kimsesizlerin kimsesi. O’nun uzaklarda değil de her yerde benimle olduğunu kavradığımda büyüdüm.

 

Haksızlık nedir? Ben öyle gördükçe mağdurdum. Mağduriyet geliştirmeyecekti beni. Başkalarının değil de insanın kendi kendine acıması çok acınası bir durumdu. Şimdi mağdur değil öğrenciyim ve yaşadıklarım sadece birer ders. Ders gözüyle bakmayı başardığımda olaylara – büyüdüm.

 

Diğerleri kavramını erittiğimde büyüdüm. Her insanda biraz ben, bende de biraz herkesten vardı. Kusurlarımızı paylaştığımız gibi farklılıklarımız da aynıydı. Hepimiz aynı lego bloklarının farklı kombinasyonlarından oluşuyorduk. Benzer ve farklı.

 

Sevilmeye layık gördüğümde kendimi. Kendimi sevince herkesi sevdiğimi fark ettiğimde büyüdüm. Hani bir söz var ya – hepimiz ana kuzusuyuz diye. Bir ana, bir tanrıça gözüyle bakınca dünyaya hepimiz sevilesiydik.

 

Yanlışlarıma kucak açtım, karanlık yanıma, onlar da benim, dışlayamazdım. Onların da etkisi oldu büyümeme.

 

Birikimlerimin para ve mal ile değil de, güzel anı ve iyi insanlarla ölçtüğümde büyüdüm. Zengin olduğumun farkına vardım. Maddiyat sadece bir nimetti – dondurmanın üzerine serpiştirilen çikolata çubukları. Külahı dolduran güzel insanlarla güldüğümüz anlardı. Değer sistemimi değiştirdiğimde büyüdüm. 

 

 

Zeliha İbrahim

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön