Emzirmek biraz sabır ister

Emzirmek başlarda zor gibi görünebilir...

Emzirmek biraz sabır ister

Anne sütü yararlıdır! Son zamanlarda bunu hepimiz çok sık duyar olduk. Peki yararları neler biliyor muyuz? Nasıl emzirebiliriz?

 

Yeni annelerin henüz hamileyken düşünmeye başladıkları, tabiri caizse kafalarına taktıkları bir konu da emzirme. Aslında kafaya takılacak kadar karmaşık bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Ama anne olmanın heyecanıyla paniklemeniz normal. Siz yine de sakin olun! Yazımızda emzirmeye dair merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

 


Emzirmenin size ve bebeğinize yararları:

 

 • Emzirme hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız açısından çok yararlı. Bir kere her şeyden önce onunla aranızdaki yakınlık artar. Bu bebeğe, huzur ve güven hissi verir. Anne sütü çok kolay hazmedilir.
 • Ayrıca bebeğinize gereksinim duyduğu değerli ve önemli bir besini sunar. Bunların arasında vitaminler, proteinler, hayvansal yağlar ve miniğinizin bedeninin fiziksel ve nörolojik olarak gelişmesi için gerekli olan birçok antikor da bulunur.
 • Araştırmalar, anne sütünde bağışıklık artırıcı maddelerin olduğunu da gösterir. Emzirilen bebeklerin alerjilere karşı korunduğunu, ciddi hastalıklarla karşılaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve daha az hastalandıklarını da biliyor muydunuz?! Emzirdiğiniz için meme ve rahim kanseri riskiniz daha az olur. Osteoporoza daha az rastlanır.
 • Araştırmalar, emziren annelerin doğum sonrası depresyona girme ve endişe duygusuna kapılma olasılığının azaldığını gösterir.
 • Doğumda aldığınız fazla kiloları vermenizde yine emzirmenin rolü büyük. Rahminizin küçülerek, doğum öncesi durumuna daha çabuk gelmesini de emzirerek sağlayabilirsiniz.


Hazırız, başlıyoruz!

Hamile kaldığınızda çocuk sahibi olmakla ilgili bilgi arayışına girmeniz çok normal. Emzirme konusunda kitaplar, dergilerden yazılar okuyabilirsiniz. Video veya DVD’ler seyredebilir, emzirme kurslarına veya gönüllü emzirme gruplarına katılabilirsiniz. Bu, size soru sorabilme ve bir emzirme uzmanıyla tanışıp doğumdan sonra ondan destek ve yardım alma fırsatını verir. Özellikle emzirmeyi öğrendiğiniz doğumdan sonraki ilk haftalar için bu çok önemli.

 

Emzirme pozisyonları


Bebeğinizin memenizi kavrama ve emme pozisyonu çok önemli. Düzgün emerse meme ucunuzun tahriş olması veya bebeğin az süt emmesi gibi sorunları önleyebilirsiniz. Koltukta, kanepede, sallanan iskemlede oturarak bazen de yatağa uzanarak rahat edebilirsiniz. İlk günlerde düz bir kucak oluşturabilmek için ya ayaklarınızı kaldırmanız ya da bir yastıktan destek almanız gerekir. Bebeğinizi memenizin hizasına kadar yükseltip orada tutmanız da rahatlamanızı sağlar. En doğal emzirme pozisyonlarından biri de bebeğinizi çaprazlamasına getirip kendinize yaslamanız. Sıkça rastlanan pozisyonlarsa ya kucağın üstüne çaprazlama tutuş ya da bebeğin ayaklarının annenin arkasına doğru uzandığı duruş. Dilerseniz aşağıdaki emzirme pozisyonlarını bir deneyin...

 1. Kucakta çaprazlama-beşik tutuşu


Bebeğinizin başını ya dirsek içinize ya da kolunuzun iç kısmına yerleştirin. Bütün vücudu size dönük olsun. Kolunuzu sırtına yaslayarak destek alın. Elinizle de kalçasını veya arkasını tutun.2. Çaprazlama-beşik tutuşu


Emzirdiğiniz memenizin diğer tarafındaki kolunuzla, bebeğinizi göğüs hizanıza kadar yükseltin ve orada tutun. Dirseğiniz bebeğinizin altını tutarken, kolunuz da sırtına destek versin. Avuç içinizle, bebeğinizin sırtını ve parmaklarınızla da boynunu tutun. İşaret parmağınızla kulağının altından, başının alt kısmına destek verin.3. Ayakları arkada -rugby tipi- futbol pozisyonu


Kolunuzu yarım ay gibi kıvırın, bebeğinizi yan yatırın, vücudunu kendi yanınız ve kıvrık kolunuz arasına yerleştirin. Omuzları, boynu ve başının alt kısmı sizin elinizden destek alsın. Gerekirse diğer elinizle de emzirdiğiniz memeyi tutabilirsiniz.Konsantre olun


Her pozisyonda da dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bebeğinizin başının ve vücudunun daima memenize çevrili olması. Meme ucunu ağzına ilk kez vereceğiniz zaman, memeye önce çenesini yaslamasını sağlayın. Böylece, ağzının damak kısmıyla meme ucunu ağzına alabilir ve emmek için ağzını tamamen açabilir.


Bebeğinizin meme ucunuzdaki areola (koyu renkli bölüm) kısmının büyük bölümünü ağzına alabilmiş olmasına özellikle dikkat edin. Böylece çok daha rahat emer ve çok daha fazla süt alabilir. Düzgün emzirme pozisyonları, emzirmeniz sırasında oluşabilecek bütün ağrı ve sancıları azaltır. Bebeğinizin de yeterli miktarda süt almasını sağlar.

 

Emzirme teknikleriEmzirme sıklığı


Doğumdan hemen sonra bebeğinizin ilk emdiği süte kolostrum denir. Bu sütün rengi, açık limon sarısından koyu turuncuya kadar değişir. Bu, bebeğiniz için mükemmel bir besin ve bu ilk besin çok yararlı. Kolostrum çok küçük miktarda gelir. (Ortalama 37 ml., ilk 24 saat içinde, bebek emdikçe yavaş yavaş artar.) Yeni doğan bebeklerin midesiyse bir bilye büyüklüğünde olur. Bu nedenle ortalama bir beslenme 7-14 ml. arasında olur. (Bir çay kaşığı 5 ml. eder.) Doğumdan birkaç gün sonra, memeniz tamamen sütle dolmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin midesi de büyür ve her gün, 24 saatte 500 ml. almaya uyum gösteren boya gelir. Bu miktar, 3 ay içinde 24 saatte 750 ml. ulaşır.


İlk günlerde bebeğinizin bir gün içinde sık sık beslenme gereksinimi duyması şaşırtıcı değil. Yirmi dört saat içerisinde 8-12 kere beslenme ihtiyacı duyabilir. Bebeğiniz bir süre, sürekli beslenir ve sonra bir süre uyur. Bu döngü böyle tekrarlanır. Bazı bebeklerse doğumlarından sonraki birkaç gün, her 40 dk.da bir, beslenme ihtiyacı hisseder. Kimi bebekler, doğumdan sonra çok uykulu olur ve en azından üç saatte bir beslenmeleri için onları cesaretlendirmeniz gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe, beslenme aralarındaki süreler uzar ve beslenme sıklığı azalır.Bebeğim yeteri kadar emiyor mu?


Bebeğinizle aranızda bir bağ oluşmaya başladığında, onun çıkardığı seslerin ve yaptığı vücut hareketlerinin ne anlama geldiğini anlamaya başlarsınız. Mesela bebeğiniz açsa dikkat etmeniz gereken ipuçları şunlar olabilir:

 

 • Öncelikle elini ağzına götürür, emme sesleri çıkarır.
 • Dilini dışarı çıkarır ve yalanır, başını meme aranır gibi döndürmeye başlar.
 • Telaşlı ve huzursuz bir ifadeye bürünür.
 • Ağlamaksa artık çok acıkmış olan bir bebeğiniz size verdiği bir tepki.
 • Bir bebeğin, memeden tam olarak aldığı sütün miktarını saptamak zor. Ama sürekli ve düzenli kilo alması, canlı ve hareketli olması, bunun bir göstergesi. Bebeğinizin bezleri yeterli beslendiğine dair size ipucu verir. Islak bezler, yeterli su alımının en güzel göstergesi. Kaka dolu bezler de bebeğinizin yeterli miktarda kalori aldığına dair size işaret verir. Dördüncü günün sonunda, günde en az üç adet dışkı dolu bez (Her birinde dışkı miktarı 2 metal para boyunda) ve yine günde en az altı adet ıslak bez değiştirmeniz gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe bu durum, günde üç adet çok miktarda dışkı dolu bez ve günde altı kez ıslanan beze dönüşür. Ama bazı bebeklerin farklı vücut düzenleri olur. Bebeğinizin dışkısı, ilk birkaç günün sonunda siyah ve çok koyu kahveden, sonra yeşilimsi ve sonunda sarımsı bir renge dönüşür. Hardal sarısı renkli dışkı, genelde yumuşak olur. Eğer bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa, mutlaka bir sağlık görevlisine ya da emzirme uzmanına danışın. Biliyorsunuz, önlem almanız her zaman faydalı olur.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön