A’dan Z’ye ameliyatsız yüz asma tekniği

Dr. Nihat Dik, ameliyatsız yüz asma tekniği hakkında bilinmeyenleri anlattı.

A’dan Z’ye ameliyatsız yüz asma tekniği

Vücudumuzu gizleyen kalın kıyafetlerimizi çıkarıp ince kıyafetlere geçtiğimiz, içimizin kıpırdadığı daha çok gezmek, eğlenmek isteyeceğimiz yaza hazırlandığımız şu günlerde hızla sarkan, kırışan yerlerimize de çareler arıyoruz. Hızlı, etkili, ekonomik ve konforlu olması sebebi ile en çok merak edilen ve başvurulan çarelerden biri olan “iple asma” tekniği hakkında her şeyi Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik anlattı;

 

Ameliyatsız Yüz Germe ve Asma Nedir?

Ameliyatsız yüz germe işlemi aynı zamanda Ultra V Lift diye de bilinen, çok daha doğal görünen sonuçlar yaratan düz ya da kılçıklı ameliyat iplikleri kullanılarak yapılan germe tekniğidir. Aynı zamanda Kontur Lifti, siluet lifti, rus ipi, aptos ip lifti olarak da bilinir. 

 

Yoğun iş temposu içerisinde ciddi ve iyileşme süreci çok uzun olan açık operasyonlardan kaçınan ve maskemsi bir görüntüden çok neredeyse işlem görmemiş kadar doğal ancak çok daha enerjik ve genç bir görünüm isteyenler için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

 

Ameliyatsız yüz asma işlemi ise kılçıklı ve daha kalın iplerin kanul yardımıyla sarkan bölgelere yerleştirilerek askıya alınması yöntemidir. 

 

İple asma işlemi, daha güvenli ve çabuk sonuçlar görebileceğiniz, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrar eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO ameliyat iplikleri kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde çok yoğun hazırlık ve uzun süren açık ameliyatlara göre daha uygun fiyata daha güvenli sonuçlar alınır ve bu sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar dayanır. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi çok daha kısa sürmektedir.

 

İple germe tekniği, çok kısa bir iyileşme sürecine sahip ve bazı doktorlar bu yüzden bu işlemi öğle-arası-lifti veya hafta sonu lifti olarak adlandırıyor. Çünkü yalnızca 30 dakika içinde işlem tamamlanabiliyor. Ameliyata ihtiyacı ortadan kaldıran bu iple yüz germe işlemi, son dönemde oldukça ilgi görmektedir. Popülerliği arttıkça uygulayan sayısı artan bu işlemin ancak işinin ehli kişilerce yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Ultra V Lift yüz germe kimler için idealdir?

Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için idealdir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen iple germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayan kişilere uygulanmaktadır. 

 

Uni Cog yüz asma kimler için uygundur?

Ciddi ameliyatlardan kaçınan, doğal sonuç isteyen, kısa sürede sonuç almak isteyen kişilere uygundur.

 

Yaşı daha büyük veya daha fazla elastikiyet kaybı ve çok derin kırışıklıkları olanlar için ise farklı ameliyat iplikleri ile asma işlemi daha iyi sonuçlar vermektedir.  

 

İnce bir dış cilt tabakasına veya yüzünde çok düşük miktarda yağ dokusu bulunan kişiler için daha uygundur.  Çok ince, çok hassas, çok gevşek dokulu bir deriye sahip kişilere uygulanabilir. 

 

Yüksek dereceli, çok dramatik sonuçlar isteyen hastalara tavsiye edilebilir. Yüksek derecede elastikiyetini kaybetmiş, sarkmış cilde ve de derinleşmiş, yerleşmiş çizgi ve kırışıklıklara sahip kişiler için uygundur. 

 

Nasıl gerçekleştirilir?

Tırtıklı poliproplen veya intradermal iplerin, tünel tekniği ile derinin en üst yüzeyinin hemen altına girilip yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşir. Ciltte ince uçlu iğneler yardımıyla çok ufak girişler oluşturulur ve ipler hafif zig zag hareketleriyle yerleştirilir. Bu sayede dokuya daha sıkı tutunmaları sağlanır. İple yüz asma işlemi lokal anestezik kullanılarak gerçekleştirilir ve işlem sonrasında yatılarak tedaviye veya iyileşme sürecine gerek yoktur.

 

İple Yüz Asma İşleminin Faydaları

Geleneksel yüz germe operasyonuna göre iple ameliyatsız yüz asma işleminin birçok faydası arasında en başta kısa bir sürede uygulanmasını, hızlı iyileşme sürecini ve uygun fiyatlı olmasını sayabiliriz. Birçok kadın ve erkeğe daha sıkı ve daha genç görünen bir cilde hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatını vermektedir. Genel anesteziye gerek duyulmadan yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi sayesinde bilinciniz tamamen açık olacak şekilde tüm işlemi görebilir, işlemi uygulayan doktorunuz ile konuşabilir ve tam olarak şikayetçi olduğunuz noktaları söyleyebilirsiniz. Aynı zamanda açık cerrahi operasyon sonrasındaki gibi haftalarca geçmeyen, çok yoğun yara izleri, şişlik ve morluklar yerine yalnızca iğnelerin kıl köklerine gizlenmiş minik izleri kalır ve çok kısa sürede bunlar da geçer.

 

Güvenli midir?

Uzman ve bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından gerçekleştirildikçe evet, oldukça güvenlidir. Ultra V Lift yüz germe işlemi sonrasında küçük morluklar haricinde başka bir problemle karşılaşılmaz. Kullanılan ipler, poliproplen denilen ve sağlık için uygunluğu kanıtlanmış PDO denen ameliyat iplikleridir.  Bu ipler aynı zamanda cerrahide beyin, kalp ve abdominal operasyonlarda uzun yıllardan beri ameliyat ipliği olarak kullanılmaktadır. Lokal anestezi yöntemiyle uygulanan, genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan bir işlem olduğundan genel anestezide rastlanan hiçbir riski taşımaz.

 

İyileşme ve günlük hayata dönme süreci

Çoğu hasta hemen uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönmektedir. Bu süre zarfından önce ağzın çok geniş açılması veya abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır. İşlemden 3 hafta sonrasına kadar ise yüzün ovuşturulmasından ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. Yüze fazla baskı yapılmaması gerekmektedir. Bu 3 haftanın da sonunda işlem gören bölgeleri normal olarak hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmakta ve bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması önerilmektedir. Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir, işlem sonrası ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi görülebilir. İşlemin sonrasındaki ilk günde başınızı kaldırmak ve yüksekte tutmak, şişlikleri azaltmaya yardım eder. Cildinizdeki gençleşme işlemin hemen ardından kısmen fark edilir. Cilt dokusundaki ipler, cildin doğal kolajen formasyonu giderek etrafını sararak güçlenmelerine ve ilk altı ay boyunca etkisi kalıcı olarak devam edecek bir lift oluşturmaya yardım edecektir.

 

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Risk veya komplikasyonlara rastlanma olasılığı sıfıra yakın denecek kadar nadirdir. Komplikasyon veya yan etkiler yalnızca kısa süreli sonuçlardandır ve eğer işleminiz uzman bir doktor tarafından uygulandıysa işlemden çok kısa bir süre sonra kaybolacaktır. Ayrıca iple yüz asma işlemi tamamen tersine çevrilebilir bir tekniktir ve ihtiyaç duyulur ise işlemden bir ay sonrasına kadar rahatlıkla çıkarılabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 346

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 348

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 371

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 326

 • İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu Sedef Erken'le Türkiye'de otizm algısı
  İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu...

  Süresi : 25:18 İzlenme : 107

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön