Gençleşme sağlayan en güçlü dörtlü…

Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner, yaşlanma sürecini geciktirmek için “dört güçlü antiaging” hakkında bilgiler veriyor.

Gençleştiren en güçlü dörtlü…

Hangi yaşa gelirse gelsin kendini daima zinde hissetmek ve genç bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak zaman içinde kırışıklıklar, lekeler oluşur, yaş ilerledikçe gevşeme görülen cilt parlak, gergin ve dolgun görünümünü kaybeder. Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner, cildi yaşlanma sürecine girmeden desteklemek, yaşlanma sürecini geciktirmek için “dört güçlü antiaging” hakkında bilgiler veriyor.

 

Bilinen en güçlü dört antiaging…

Çoğu içerik cildi değiştirebileceğini iddia eder ancak yaşlanma belirtilerine karşı ispatlanmış olan antiaging içerikler; Yeşil Çay, Retinol ve Retinoidler, Vitamin C, Reptidler ciddi savaşım gösterirler.

 

Sayısız faydası olan yeşil çay…

Yeşil çay içinde patent antioxidantlar bulunur ve primer yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar, güneş lekeleri, renk eşitsizlikleri ve elastikiyet kaybına karşı oksidatif hasarı nötralize ederek savaşır. Yeşil çay çok güçlü antiaging etkilerinin dışında, çok sayıda tıbbı amaç için de kullanılır. Örneğin; vücut ısısının regülasyonunda, kan şekeri kontrolünde, yara iyileşmesinde, renk eşitsizliklerinde, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde, yorgunluğun azalmasında ve sağlıklı bir sindirim sistemi için… Yapılan çalışmaların alınan tüm suplementlerin deride faydalı etkiler göstermediğine dikkat çekiyor. İçilen yeşil çay deride faydalı etkiler gösterdiğinden, en iyisi topikal kullanıma ek olarak çay olarak içmektir.

 

Doktorların olmazsa olması Retinol ve Retinoidler

Retionoidler hücre “turn over”ını, dermal katmandaki ana proteinler olan kolajen ve elastin sentezini artırıp, derinin dolgunlaşmasını sağlayarak etki gösterir. Düzenli retinol kullanımı genişlemiş porların daralmasına, kırışıklığın derinliğinin azalmasına ve derideki renk eşitsizliğinin düzelmesine neden olur. Retinoidlerle elde edilen sonuçlar kümülâtiftir. Yani ne kadar kullanırsanız deri daha da iyi gözükecektir. Retinol ve Alpha OH Asidler (AHA) yeni kollajen sentezini artıracaktır. Bunların birlikte kullanılması durumunda dikkat edilmesi gerekir. Çoğu hassas ciltli kişiler alternatif olarak sabah AHA, akşam retinol kullanarak tolerans gelişebilir. Bu ürünleri kullanırken sabah güneş koruyucu kullanımı önem kazanıyor.

 

Kollagen deposu Vitamin C…

Güneş hasarlı cildi yenileme kapasitesi ve inflamasyonu azaltması nedeniyle vitamin C iyi bir antiaging ajan olmak zorundadır. Vitamindeki yüksek antioxidant, içerik kollejenin parçalanmasını engelleyerek serbest radikal hasarına karşı savaşır. Hatta E vitaminiyle birlikte kullanıldığında UV ışınlarına karşı korumayı artırdığı da bilinir. Soğuk algınlığına karşı tedavi edici olan Vitamin C, suda çözünen bir antioksidan olarak, kollajen formasyonu, dokunun büyümesi yani iyileşmesi ile sağlıklı kemikler ve dizler için de gereklidir.

 

Multi fonksiyonlu peptidler

Amino asitten oluşan Peptidler, deri hücrelerine gönderdikleri sinyallerle kollajen oluşumunu artırırlar ve deri yapısının yenilenmesine yardımcı olurlar. İnce çizgi ve kırışıkların dolmasını ayrıca elastikiyeti artırır. Araştırmacılar bakır peptidlerinin deride kollajen üretimini artırırken ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azalttığını da doğruluyor. Çoğu ürünün içinde de bu sebeple bulunuyor. Peptidlerin ayrıca iyileşmeyi hızlandırmak ve mimik çizgilerinin oluşumunu engellemek amacıyla kas kontralasyonunu azalttıkları biliniyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön