6 adımda güzel görünmenin püf noktaları!

Neredeyse yazın ortasına geldik ancak yaz havasına yeni yeni giriyoruz. Bir anda yaz moduna geçmek ve tepeden tırnağa güzelleşmek için işin uzmanlarına püf noktalarını sorduk. İşte 6 başlıkta yaz güzelliği...

6 adımda güzel görünmenin püf noktaları!

Güzellik sevdası kozmetik sektörünü 250 milyar doların, estetik cerrahi pazarını ise sadece Amerika’da 15 milyar doların üstüne çıkardı.

 

Ancak uğruna milyarlar harcanan güzelliği tarif etmek yine de kolay değil. Voltaire “Herhangi bir şeye güzel diyebilmek için onun sizde bir zevk, bir hayranlık bırakması gerekir” diyor. Ama göreceli bir kavram olduğunu da şöyle örnekliyor: “Güzelliğin ne olduğunu küçük bir kurbağaya sorun. Küçük kafasından dışarı taşan iki yuvarlak kocaman gözüyle birlikte, güzelliğin kendi dişisi olduğunu söyleyecektir. Gineli bir zenciye sorun; güzel onun için siyah ve yağlı bir ten, çökük gözler ve yassı bir burundur. Şeytana sorun; güzelin bir çift boynuz, dört pençe ve bir kuyruk olduğu cevabını verecektir.” Tabii bu arada global dünyanın insana dair müşterek güzellik kriterleri de var. Parlayan cilt, fit bir vücut, canlı saçlar ve tırnaklar...

 

Yazın ortası geldi. İncecik giysilere büründüğümüz bu mevsimde güzel görünmenin kısa, pratik ve acısız yolları da var. Renee Klinik’ten Prof. Dr. Reha Yavuzer, sağlıklı yaşam koçu Doruk Güçlü ve makyaj artisti Nur Bilen anlattı.

 

Vitamin depolayın!

Pek çok küçük estetik müdahale var. Kısa zamanda sonuç alınabilecek uygulamalar neler? Prof. Dr. Reha Yavuzer: Yaza girerken yapılabilecek uygulamaların başında profesyonel cilt bakımları ve hepimizin artık çok iyi bildiği invaziv işlemler geliyor. Botoks ve dolgu enjeksiyonları neredeyse günlük bakım diye bileceğimiz kadar kolay ve çabuk sonuç alınabilen uygulamalar olarak ilk sıralarda yerini alıyor. Güneşin zararından daha az etkilenmek için yapılan depo niteliğindeki vitamin enjeksiyonlarını ise yazı daha sağlıklı bir ciltle geçirmek ve lekelere karşı önlem almak için uyguluyoruz.

 

BB kremlerle ince makyaj

 

Yazın makyaj yapmak zordur, nasıl yapılmalı?

Nur Bilen: Yaz için yapılacak en iyi makyaj önerisi “az makyaj”. BB kremler gün boyu cildi hem nemli tutan hem de renk veren, fondöten yerine rahatlıkla kullanabileceğimiz ürünler. Tüm markalarda bulabileceğimiz ışıltılı nemlendiriciler de bronz tene yaklaşmak için olabilecek en iyi seçim. Geçen yazlardan farklı olarak, bu yaz gözlerde parlak renkler, dudaklarda ise mat rujlar...

 

Makyajla yüzdeki kusurlar nasıl gizlenebilir?

“Aydınlatma ve kontur” diye isimlendirdiğimiz teknikle yüze şekil vermek, kusurları gizlemek ve istediğimiz bölgeleri öne çıkarmak mümkün. Eskiden sadece profesyonel markalarda bulabileceğimiz gölgelendirme ürünleri artık birçok markada var. Elmacık kemiklerinin hemen altına uygulanacak gölgeyle yüzü daha üçgen ve kemikleri daha çıkık gösterebilirsiniz. Burnun her iki yanına yapılacak gölge burnu daha ince; uç ve alt kısmına yapılansa daha kısa gösterecektir. Çene kemiklerini gölgelendirerek yüzün alt kısmı daraltılabilir, alın etrafı gölgelendirilerek yüze daha küçük bir şekil vermek mümkün. Tam tersi olan açık renklerdeki uygulamalarla istediğimiz bölgeleri öne çıkarabiliriz.

 

Cildiniz için doğaya koşun

 

Doruk Güçlü: Egzoz ve sigara dumanı gibi istemeden de olsa maruz kaldığımız ve hayatımızda köklü değişimler yapmadığımız takdirde bütünüyle değiştiremeyeceğimiz bazı çevresel faktörler var. Özellikle büyük kentlerde yaşayan insanların kendini bu durumdan tamamıyla soyutlaması zor, fakat boş zamanlarımızda doğada vakit geçirmek ve sigara dumanı olan yerlerden olabildiğince uzak kalmak, daha sağlıklı bir cilde kavuşabilmemizde bize yardımcı olacaktır.

 

Tatil şart

Ayben Ertem: Yoğun bir çalışma döneminin ardından keyifsiz, halsiz, güzelliğini kaybetmiş ve bitkin hissetmeye başladıysanız bir tatil planı yapma zamanı gelmiş demektir. Aslında her sene ertelenen, kullanılmayan izinler üretimi düşürüyor, stresi artırıyor, sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor ve sonunda bir tükenmişlik yaşayabiliyorsunuz. Tatile çıkmak insanın kalbini canlandırır, vücudunu yeniler, zihnin tekrar gücünü toplamasını sağlar, ruhunuzu sakinleştirir. Araştırmalarda, boş zamanlarında işten tamamen uzaklaşabilen, tatil yapan, ailesiyle ve arkadaşlarıyla vakit geçiren kişilerin hayattan daha fazla zevk aldığı, negatif düşüncelerinin çok daha az olduğu görülüyor.

 

Mutluluğu beyaz şekerde aramayın

 

Sağlıklı bir cilt ve güzellik için beslenme ve yaşam şekli de önemli. Bu konuda önerileriz ne olur?

Doruk Güçlü: Köklü değişimlere uğrayan tarım ve hayvancılık da cildimizi kötü yönde etkiliyor. Bu yüzden tükettiğimiz besinlerin mevsiminde ve doğal koşullarda yetişmiş olmasına özen göstermeliyiz. Bu noktada beyaz şeker olarak bilinen rafine şeker tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Birçok insan, yaşadığı strese bağlı olarak beyaz şeker ve içinde beyaz şeker olan ürünler tüketiyor ve buna bağlı olarak da kilo problemi yaşıyor. Bu, güzelliği de negatif yönde etkiliyor. Bireyin güzel bir cilde ulaşma ve ideal kiloya kavuşma yolunda stresini şekerle değil sporla atması ve doğal besinler tüketerek iç dünyasında huzurlu bir denge sağlaması büyük önem taşıyor.

 

Güzelliğimiz için evde ya da ofiste, günlük yaşamımıza neleri dahil etmeli ya da çıkarmalıyız?

Nur Bilen: Su, sağlıklı bir beden ve kaliteli bir cilt için vazgeçilmezimiz. Özellikle yaz aylarında cildi nemli tutmanın en kolay yolu. Dışarıda güneşten uzak durmalıyız, kapalı ortamlardaysa 2 bardaktan fazla kafeinli içeceklerden. Cildimizi temiz tutmak ve nemlendirici sürmek günlük alışkanlığımız olmalı.

 

Saç ve tırnakları nasıl güzelleştirebiliriz?

Saç ve tırnak vücudumuzda aynı cildimiz gibi sağlığımızın birer göstergesi. Dışarıdan uygulanan hiçbir şey, maalesef içeriden alınanlar kadar etkili değildir. Bu yüzden mutlaka mevsimin de A ve B vitamini yüksek sebze ve meyve tüketmeliyiz. Kişisel bir sır vermek gerekirse sarmısak benim için vazgeçilmez bir şey. Hem cilt hem saç hem de tırnaklar için verdiği sonuç inanılmaz. Yine cildimiz gibi saçlarımızı da güneşten korumayı ve nemlendirmeyi de artık bakım değil bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

 

Yoğun spor da etkisiz kalabilir!

 

Spor yapmaya nasıl motive olabiliriz?

Doruk Güçlü: Öncelikle yapılması gereken şey, yediklerimize dikkat etmektir. Çünkü yoğun tempoda spor yapılsa bile, doğru besinler tüketilmediği takdirde istenen sonucu almak çok olası değil. İşine bağlı olarak hareketsiz bir hayat süren bireyin, eğer bir sağlık sorunu yoksa, yürünebilecek mesafeleri yürümesi ve asansör yerine merdiven kullanması hayatına biraz da olsun hareketlilik katacak tır. Evde aletli ve alet siz yapılabilecek birçok egzersiz var. Profesyonelden yardım almak gerek.

 

Peki spor salonlarına gitmesine rağmen sonuç alamayanlar ne yapmalı?

Yeterli miktarda ve doğal beslenmek gerek. Bu noktada soyut beslenmek de çok önemli. Soyut beslenmeden kastım, aşk hayatımız, iş hayatımız, cinsel hayatımız, spiritüel hayatımız... Geçmişten günümüze baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak hazırlanmamış, zorla yapılan sıkı diyetler, uzun dönemde insanlara verdirdiği kiloların kimi zaman daha da fazlasını geri aldırıyor. Önemli olan, sağlıklı yaşamı hayat felsefesi haline getirip kısa sürede bir diyet ve spor programıyla yüksek miktarda kilo vermektense, hayat boyu ideal kilomuzda kalmaktır. Böylesi çok daha sağlıklı. Unutmayalım ki doğada insanoğlu dışında kilo problemi yaşayan başka bir canlı yoktur. (Tabii bir de evcilleştirdiğimiz kediler ve köpekler var!)

 

Haber: Aysun Öz

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön