Verimli ders çalışma yöntemleri

İşte, bir konuyu daha iyi öğrenebilmenin yolları…

Bir konu daha iyi nasıl öğrenilir?

  Öğrenme, bir kaynaktan gelen bilgiyi alma ve özümseme sürecidir. Öğrenme stili ise kişilere göre farklılık gösterir. Kimi öğrenciler pür dikkat derslerini dinlerken, kimileri ise yazarak öğrenir. Önemli olan, kişinin en iyi nasıl öğrenebildiğini keşfedebilmesidir. İşte, bir konuyu daha iyi öğrenebilmenin yolları…

 

Öğrenmeye dair istek ve inanç önemli

Öğrenme, bireyin düşünce ve davranışlarında değişim meydana gelmesidir. Pozitif öğrenme ise bir çeşit ileri gitme sürecidir. Yeni öğrenmeler ile kişinin kapasitesi gelişir ve kişi önceden yapamadığı şeyleri yapabilir hale gelir.

Öğrenme aşamasında aileler olarak çocuklarınıza öğrenmeyi istemelerini söyleyin. Bu şekilde dile getirmeniz çocuğunuzun öğrenme sürecine katkı sağlayacaktır. Çocuklar, doğal bir öğrenme ve merak süreçlerine sahiptir. Okuldaki eğitimlerde de öğrenmeye istekli olmaları ve öğrenmeyi sevmeleri her zaman için olumlu bir durumdur. Öğrencinin öğrenmeye dair isteği ve inancı, birçok aşamanın hızlıca aşılmasına ve ileri gidilmesi süreçlerine katkı sağlayacaktır.  

 

Öğrenmek için çaba gösterildiğinden emin olun

Öğrenme bir anda gerçekleşir, ancak öğrenmenin tam olarak gerçekleşmesi için üzerine çaba harcanması gerekir. Öğrenme ve öğrenilenlerin hatırlanma süreci kişiye göre farklılık gösterir. Kimimiz öğrendiklerimizi uzun süre boyunca unutmazken kimimiz de bir kısmını zaman içinde unuturuz. Bazılarımız daha az bilgiyi unutabilirken bazılarımız ise daha fazla unutma durumu yaşayabilir. Bu, öğrenilmeye çalışılan konuyla ve öğrenmek için harcanan çaba ile alakalıdır. Çocuğunuzun bu konuda yeterince çaba harcayıp harcamadığını gözlemleyin.

 

Tekrar yapmasını sağlayın

Öğrenmenin daha iyi ve verimli olması için iyi bir dinleyici olmak, öğrenmek için çaba göstermek ve konu üzerine tekrar yapılması önemlidir. Aileler olarak, çocuğunuzun daha iyi öğrenme sağlayabilmesi için ona yardım edin. İyi öğrenebilmesi için hem iyi anlamasını hem de bol tekrar yapmasını sağlayın. 

 

Düzenli bir çalışma sistemi oluşturun

Öğrencinin okulda öğrendiklerini evde tekrar etmesi ve ödevlerini yapması gelişmesine ciddi katkı sağlar. Okulda dersi iyi bir şekilde dinlemesi, öğrenemediklerini sorması, akşam evde tekrar etmesi ve ödevlerini yapması, anlamadığı veya yapmadığı sorular olursa öğretmenlerine sorması temel öğrenme süreçleridir. Öğrenciler, bu hamleleri düzenli bir şekilde yaptığında başarılarında ciddi bir artış olur. Başarı artışı onların kendilerine olan güvenine yansır ve daha çok başarmaya çalışırlar. Bu noktada, aileler olarak çocuklarınıza özel düzenli bir çalışma sistemi kurun. Çocuğunuzun yapmak istediklerini gerçekleştirmelerini sağlamak için gereken plan ve programı uymalarında onlara yardımcı olun.

Öğrenme süreçlerini tanımlayın

Öğrenme, bir çaba harcama ve isteme meselesidir. Veliler olarak, öğrencileri iyi motive ederek öğrenme süreçlerini rahatlatın. Böylece, öğrenci hem daha iyiye gidecek hem de öğrencinin kendisinin ve velisinin işine yarayan bir süreç yaratılacaktır.

Öğrencinin gece yatmadan önceki 15 dakika ile sabah kalktığındaki 10 dakika, minik tekrarlar için çok önemli zamanlardır. Bu zamanlarda çocuğunuzun tekrar yapmasını sağlayın. Tekrar mekanizmanın belli bir seviyede oluşturulması öğrencinin daha da iyi öğrenmesini sağlar. Uyku öncesi olan dönem, kişinin ardından uykuya geçmesi nedeniyle bilgi dağılmasını azaltacaktır. Sabah ilk uyanma ile olan dönem ise, yeni ve taze bir algıya bilgiyi tane tane yükleme şansı doğurur. Bu aralıklarda tekrar yapılmasını sağlamanız, çocuğunuzun daha iyi öğrenmesi açısından oldukça faydalı olacaktır. 

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön