İdeal anne-baba olmak

Dilek Kırcaoğlu'ndan anne ve babaların ortak sorunu olan İdeal anne-baba olabilmek üzerine bir yazı...

İdeal anne-baba olmak

Bu yazıda ailelere sesleniyorum... Birgün evlenirsiniz. Sonra hayatınıza geliveren minicik bir bebekle, tüm yaşamınız değişiverir. Daha az uyur, daha az gezer ve daha çok sevmeye başlarsınız. Kakalı bezler, pis önlükler dünyanın en güzel çiçeklerini anımsatmaya başlar size. En önemli muhabbetiniz “Bugün ne yedi? Değişik ne yaptı? Kakası ne renkti?”dir. Küçüük bir varlık tam anlamıyla sizin odak noktanız oluvermiştir. İşte güzelliklerle birlikte sorunların başladığı an da bebeğin sizin odak noktanız olduğ andır.“Mükemmel” çocuk yetiştirmek!


Eş olduğunuzu unutur, bebek odaklı yaşamaya başlarsınız. Onun kimsenin ellemesini istemezsiniz. Bitmek bilmeyen bir kaygı içinizi tırmalar: “Üşüdü mü, hasta olur mu, iyi yedi mi, büyüyünce ne olacak, ben yeterli miyim, doğru ilişki nasıl kurarım?” Bitmez, bitmez, bitmez... babalarda bu sürecin dışında değildir. Onların içini kemiren şeyler de vardır. Bazen birbirimizin annelik ve babalık durumlarını da sorgularız: “Çocukla yeterince ilgilenmiyor, ben olsam şöyle yapardım, böyle derdim...”

Nedir bu anne-bana olmak? Hayatımıza girem o minicik savunmasız bedenlerin, bizim için anlamı ne? 'mükemmel' çocuk yetiştirmek adına pek çok yanlış yaparız. Kendi yapmadıklarımızı çocuklarımız yapsın isteriz. En mükemmel anne-baba nasıl olunur arayışına gireriz. Çocuklarımızı disiplin altına almaya çalışır, kendi değerlerimizi onlara empoze eder, sürekli onlara birşeyler 'öğretmeye çabalarız'. Bunları hepsi onların 'iyiliği' içindir. Ancak bu eylemlerimiz genellikle onların incinmelerine, yaratıcılıklarını ve öğrenme arzularını kaybetmelerine neden olur. Sonra bu sevgisiz ve iletişimsiz ilişkilerin nasıl olduğunu, neden davranış problemleri çıktığını düşünürüz. Çocuklarımız inatçı bir direnç gösterirler, isteksizdirler, dikkat sorunları vardır, ilgisizdirler, bazen düşmanca tavırlar içine girerler. Bizler çok iyi kariyer yapsak da, anne-babalık konusunda bilgisidir. Ne yapacağımızı bilemeyiz.

Çocuklar ve gençler aslında anne-babalarına ya da onların yapmak istediklerine değil yöntemlerine karşı gelirler. Yıkıcı disiplin yöntemleri, onları kendi arzularımız doğrultusunda değiştirmeye çalışmamız; çocuklarda direnç yaratır. Biz kendi deneyeimlerimizi yaşayarak öğrenmelerine izin vermeden koruma içgüsüyle onlara aktarmaya devam ederiz, onlar da bize direnmeye devam eder. Dünya değişir, gelişir ama bu süreç değişmez.Değerli hissettirin


mükemmel olmaya çalışmak yerine, yaşamda öğrenme ve deneyimi merkeze alarak çocuklarımızla olumlu bir iletişimde olmak, onların bizden saklayacakları şeyler olmasını sağlamak çok daha sağlıklı olacaktır. Onları denetlemek, yönlendirmek, cezalandırmak, gözdağı vermek, sınırlandırmak, zorlamak, sürekli kuralları hatırlatmak, emir vermek, istemek, kınamak yerine; sorun çözmeye odaklı, işbirliği yapan, uzlaşmacı, pozitif, güç kullanmayan, birlikte karar verebilen, ortak karar alabilen, dinleyen ebeveynler olmak kuşkusuz mükemmel olmaktan çok işe yarayacaktır. Çocuğunuzu önemsemek, sizden çok farklı fikirleri olsa da onu dinleyip kabul gösterebilmek, ona değerli hissettirmek onun benlik algısı için çok önemlidir.Şu soruları kendinize sorun:

 

 • Çocuğunuzun sizin gibi düşünmesi şart mı?
 • Dünyayı kendi gözleriyle görmesine izin verir misiniz?
 • Çocuğunuzu isyana teşvik etmeden kendinizi ifade edebilir misiniz?
 • Ebeveyn olmaktan kaynaklanan otorite olgusu yerine, bir bireyin hayatı anlamasına rehberlik etme fikrine alışabilir misiniz?
 • Çocuğunuzla dürüst bir ilişki kurabilir misiniz?
 • Sorumluluk alması için onu kontrol etmeyi bırakır mısınız?
 • Kendi seçimlerini yapmasına izin verebilir misiniz?
 • “Haklıyım” yerine “Acaba ne hissediyor?” diyebilir misiniz?
 • Değiştirmeye çalışmadan, onun zenginliklerini keşfetmeyi dener misiniz?
 • Onu size bağımlı değil, özgür görebilir misiniz?


İdeal anne-baba olmanın anahtarı, bu sorunların yanıtlarında saklı...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön