Can Göknil'in çocuk kitapları

Ressam Can Göknil çocuk kitapları yazıyor ya da başkalarının yazdıklarını resimliyor.

Can Göknil'den çocuk kitapları

Can Göknil'in yazdığı ve resimlediği diğer çocuk kitaplarından bazıları şunlar: 

 

Babasının başka evi var: 

 

 

Fatoş’un iki evi ve iki yatağı var. Bu durum, babası ayrı eve taşınan Fatoş’un hiç hoşuna gitmiyor. Fatoş’un aklında bir sürü soru var. Acaba babası Fatoş’a kızdığı için mi gidiyor? Annesi ve babası neden ayrıldıkları konusunda Fatoş’u ikna edebilecek mi dersiniz?

 

Can Göknil’in her yaştan çocuklar için kaleme alıp resimlediği Babasının Başka Evi Var, annesi ile babası ayrı evlerde yaşamaya başlayan Fatoş aracılığıyla, benzer bir durumla karşı karşıya gelen çocukların sorularına cevap veriyor. Fatoş’un anne ve babası artık komşu olmuşlardır, ama bu, “aile”nin de ayrıldığı anlamına mı gelir?

 

Zilli Tilki İle Çanlı Goncoloz

 

 

 

 

Zillerini ağaca kaptıran sivri akıllı tilki emanetini geri almak amacıyla türlü kurnazlık peşinde koşarken yolu canavar Goncoloz ile kesişince ne olur? Gelin hep birlikte öğrenelim…


Ressam Can Göknil’in anlatımıyla renklenen bu anonim masal çocuklara görsel ziyafet yanında güzel bir okuma da sunuyor.


Sevdalı Bulut 

 

 

Sevdalı Bulut, Türkiye ve dünya edebiyatının büyük ozanı Nâzım Hikmet’in yazdığı masallardan bir masal. Sevdanın, dostluğun, bağlılığın ve iyiliğin kazandığı bir dünya resmi. Kim asmak istemez ki bu resmi kalbinin duvarına?

 

"Ayşe kızın ela gözleri gün ışığıyla doluydu. Sırma saçlarıpırıl pırıldı. Bir eliyle, sağındaki tavşanın uzun kulaklarını çekiştiriyor, öbür eliyle sol omuzundaki güvercini okşuyordu. İşte bulut tam bu sırada bahçenin üstünde belirdi. Bahçeye bir gölge düştü, ama çok durmadı, ortalık yine ışıklandı. Derken bahçeye, demin soldan sağa düşen gölge bu sefer sağdan sola düştü. Sizin anlayacağınız, bulut yukarda soldan sağa bahçenin üstünden geçmiş, sonra arkasına bakıp bahçede Ayşe kızı görünce gerisin geri yine bahçenin üstüne gelmişti. Ayşe kız da bulutu gördü. Tavşan da gördü bulutu, tanıdı da. Güvercin de gördü bulutu, kendini kurtaran bulut olduğunu anladı, kanatlarını çırptı hafiften."

 

Yazar: Nâzım Hikmet

Resimleyen: Can Göknil

 

 Kirpi Masalı

 

 

 

 “İYİDEN iyiye tek başına kalan kirpi yuvasına dönmüş. Öyle üzgünmüş ki... ‘Çok yalnızım,’ diye düşünmekten bütün gece uyuyamamış. Gün ışıyınca yiyecek ve su bulmak üzere dışarı çıkmış. O yaz çok kurak geçtiği için ördekler yüzemiyor, hüzünle kuruyan göle bakıyorlarmış.”


Can Göknil’in yazıp resimlediği “Kirpi Masalı” 1974 yılında Türkiye’deki resimli okul öncesi kitaplarının ilklerinden biri. Kitapta kuraklığa direnen orman hayvanlarının ve onlara çare olan arkadaşsız Kirpi’nin hikâyesi anlatılıyor. Can Çocuk Yayınları 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön