Bebeğinize banyodan sonra masaj yapın...

Bebek masajının anne bebek ilişkisindeki büyük rolü...

Bebeğinize banyodan sonra masaj yapın...

Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahip. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan fiziksel bir terapi olarak düşünmemek gerekiyor. Masaj esnasında ten teması ile sağlanan sözsüz iletişim de anne bebek ilişkisinde büyük önem taşıyor.

Annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması, bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, ve bunlarla birlikte “gevşe” “rahatla” gibi sözler söylemesi, bebeği yalnız fiziksel olarak değil; ruhsal olarak da rahatlatacaktır.

Masaj sayesinde anne bebek arasında kurulan yakın ilişkinin yanı sıra bebek, kendi vücudunun bölümlerini ayrı ayrı fark eder ve vücudunu bütün olarak gevşemiş bir şekilde algılar. İlk yapıldığında alışkın olmadığından bebek ağlayarak tepki gösterirse masajın bırakılması gerekir.

Masaj boyunca bebeği hazırlamak için küçük bir ön hazırlık gerekir. Yeni doğmuş bebeklerde dikkat süresi yaklaşık olarak 15 dakika civarındır. Bu süreyi düşünerek her hareket bir ya da iki kere tekrarla yapılabilir. Ancak bebek masaja alıştıkça ve büyüdükçe bebeğinizin istekliliğine göre masaj süresini artırabilirsiniz. Masaj yaparken amacınızın bebeğinizle birlikte iletişim kurmak, rahatlamak ve eğlenmek olduğunu daima hatırlayın. Bebeğiniz karnı doyduktan 1 saat sonra masaj için daha aktif ve dinamik olacaktır.Bebeğinize Masaj yaparken dikkat edilecek noktalar:


 • 15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

 

 •     Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevşetmek için hafif bir müzik çalın.

 

 •     Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin.

 

 •     Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Bebek masajını en güvenli yerde yapabilirsiniz. Masaj süresince gerekebileceğinden temiz bir alt bezi ve yumuşak bir havluyu, masaj yaptığınız yerde hazır bulundurmalısınız.

 

 •     Yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin derisi zedelenmez. Bebeğinizin vücudunda ellerinizin rahat hareket etmesini sağlayacak miktarda bebe yağını ellerinize sürün. Masaja hafif dokunuşlarla başlayın. Kendinizi güvende hissettikçe ve bebeğiniz masaja alıştıkça uyguladığınız basıncı yavaşça artırın.

 

 •     Bebeğiniz bazen yorgun olabilir ve her türlü dış uyarı ona fazla gelebilir. Bu durumda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bırakın biraz dinlensin. Uyandıktan sonra masaj yapmayı tekrar deneyin.

 

 •     Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için onun dikkatini bedeninin bir noktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl davranacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını ve rahatlamasını sağlar. Bu ruh halindeyken de dokunuşlarınızdaki olumlu mesajları daha kolay anlar. Bebeğinize en iyi masajı o tamamen çıplakken yaparsınız, özellikle banyo yaptırdıktan sonra…

 

 •     Bebeğin cildini özellikle de bezli bölgeyi temizleyin. Bebek kendini savunmasız hissedebileceği için alt bezini hemen çıkartmayın. Bebeği soyduktan sonra çişini ya da kakasını yapma ihtimaline karşı altına bir bez yayın. Eğer bebek altını kirletirse alt temizliğini yaptıktan sonra masaja devam edin.


Hamile Eğitmeni
Esra Ertuğrul

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön