Değerleri olan çocuklar yetiştirmek için…

Anne baba olmak zor iştir. İyi bir karakteri ve değerleri olan çocuklar yetiştirmek isteriz ve çoğumuz bu konuda çok da iyi bir iş çıkarırız. Ama bazen de kendimizden, iyi çocuklar yetiştirmek için uyguladığımız ana babalık davranışlarından şüpheye düşeriz.  Aslına bakarsanız çocuğumuzda “iyilik” adına görmek istediklerimizi öncelikle kendimizde yaşatmazsak o iyi çocuğu yetiştirirken oldukça zorlanırız.

 

Erken çocukluk dönemi çocuğun yalnız fiziksel ve zihinsel becerilerinin değil aynı zamanda benlik duygularının, vicdan ve ahlaki değer gelişimlerinin, toplumsal değerleri öğrenme ve içselleştirmelerinin de tohumlarının atıldığı dönemdir.  İşte tam da bu dönemde anne ve babasının penceresinden doğru ve yanlışı öğrenmeye başlayan çocuk ilk defa utancı, suçluluğu, kıskançlığı veya kendisiyle gurur duymayı öğrenir.

 

Çocuklar bu gelişimi gözlemleyerek ve deneyimleyerek yaşarlar. Anne baba olarak onlara sunduğumuz gelişim ortamı ve daha da önemlisi sergilediğimiz tutum ve davranışlar ile ailevi ve toplumsal değerleri öğrenmeye, içselleştirmeye başlarlar. Anne ve babaları için önemli olan, vazgeçilmez olan değerler onlar için de birinci sıraya oturur. Bu değerler onarın kişilik gelişimlerini, ileride nasıl birer insan olacaklarını şekillendirir.

 

Öz güvenli, güvenilir, düşünceli, cömert, sorumlu, cesur, değerlerine sahip çıkan, iyi çocuklar yetiştirmek isteyen bizler için içinden geçtiğimiz bu dönem ne güzel bir fırsattır! Küçüklerimiz sımsıkı sarıldığımız değerlerimizin tam olarak neyi ifade ettiğini anlayamayabilirler, ama değerlerine sahip çıkmanın ne demek olduğunu bizlerden görerek öğreneceklerinden emin olabilirsiniz.

 

Tohumlarını küçüklükten attığınızda nasıl özgüvenli, güvenilir, düşünceli, cömert, sorumlu, cesur ve değerlerine sahip çıkan birer “çapulcu” olarak yetiştiklerini göreceksiniz. Ben kendi adıma genç çapulcularımla gurur duyuyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön