Athena - Ses ediyorum

Günün konusu Athena’nın yeni klibi "Ses Etme". Birkaç gün içinde yüzlerce izlenmeye ulaşmış bir klibi alkışlamaktan çok çözümleme derdindeyim.

 

Pozitif iş yapayım derken hedefi şaşırmak tam olarak bu olsa gerek! Drag Queen’leri Şahin araba önünde dans ederken göstermek ve sonunda dayak yiyip “gülümseyerek” yerden kaldırmak da neyin nesi? Siz neden bahsediyorsunuz? Klibini yayınladığın ülkede translar yakılarak öldürülüyor. Tecavüze uğrayıp, sağ kaldıklarına şükrediyorlar.

 

Farkındalık yaratmak güzel bir durum elbette. Fakat durumu bu kadar yüzeysel ve sadece görsel “şenlik” açısından değerlendirmek ne kadar doğru? Rengarenk bir ortamda drag queenleri dans ederken göstermek, bol ışıklı, danslı, öpüşmeli flörtlü… Demezler mi adama “senin ülkende şort giydi diye kadın tekmeliyorlar.” Bir şeyler anlatmak istemişsin belli, fakat kitle analizi de mi yapmıyorsun? Ülkende yaşanan olaylara bu kadar mı uzaksın? Bu gibi bir klibin saldırılar için haklı gerekçe yaratabileceğini bilmiyor musun?

 

Bilmiyorsan söyleyeyim: Trans cinayetine cezai indirim uygulanıyor. Saldırgan duruşmada "Yolda yürürken beni elledi. Bana laf attı. Tahrik etti. Bu yüzden ben de saldırdım ve öldürdüm" dediğinde minimum 5 yıl indirim alıyor...

 

LGBT bireylere saldırmaktan bir an olsun geri kalmayan, klipte bolca gösterilen “barzo” abilere saldırılarını meşru kılabilecek binlerce görüntü veriyorsunuz.

 

Sokakta gördüğü her eşcinseli, transı zihnine kodladığı bu görüntülerle birleştirip delirebileceğini bilmiyor musunuz?

 

Bunu izleyen adam için görüntüler fazla radikal. Dediğim gibi şort giyeni tekmeliyor... Saldırısını kendince haklı kılabileceği her türlü malzemeyi ona sunup ardından “ben farkındalık yarattım” diyemezsin özetle.

 

Çok bi’şey yapmak istiyorsanız yakılarak öldürülen Kader’in hikayesini çekseydiniz. Emin olun aynı şekilde izlenirdi. Yine ses getirirdi.

 

İşin özeti kaş yapayım derken göz çıkardınız. Görüntüler güzel mi? Çok çok güzel. Mekanlar, oyuncular harika...  Da yok! Hikaye hassas…

 

Sokakta saldırıya uğrayan transın yerden kalkıp annesine sarılacağını “bunu da atlatırız, boşver” tavrı sergilemeyeceğini 3. sayfa haberlerinden gayet iyi biliyoruz.

 

Şahin arabayla Şişli - Harbiye yolunda duran abileri uzaktan çekseydiniz de durumu öyle anlasalardı. Dövüp, öldürdükleri insanların önünde kuyruk olduklarını, adeta mal kabul günü beklercesine mahalleden arkadaşlarla trans avına çıktıklarını gösterseydiniz.

 

Klibin Youtube sayfasındaki yorum kısmı kapalı ayrıca. Küfür, hakaret görmeyelim diye mi kapanmış? Bence görelim. görsünler. Öyle yaldızlı kaftana sarıp sarmalamakla olmuyor bu işler...

 

Bir de Orhan Atasoy - Gemiler klibi var. Durumun 90’larda nasıl sanatla ve sanatçının sansasyon ihtiyacını hissettirmeden anlatılacağına örnektir…

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
53
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Ekim 2016 Çarşamba 23:43

  eksik olmuş.. satırlara sağmamış.. ogggk

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2016 Pazar 19:21

  bos bos konusmussun

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2016 Pazar 11:42

  bulunduğu yere onun bunun torpiliyle gelmiş ahmak türk kızı !

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2016 Pazar 00:40

  yazar burada ben aslında pek bişey bilmiyorum ama işim icabı bişeyler yazmam gerekiyodu demek istemiş. konuya çok uzak olduğunuz çok açık. keşke hiç yazmasaymışsınız.

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 10:11

  vakit kaybı bir eleştiri. kim veriyor bunların eline bu kalemleri de köşeleri de anlamıyorum.

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 09:41

  Boş konuşmuşssun çok ... Olmayanı değil olanı göstermiş adam bravo athena . Şimdiye kadar izlediğim en iyi türk klibi

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 09:39

  Bence harika bir klip ... Şimdiye kadar gördüğüm izlediğim en iyi klip ve ülkemizde transların nelere maruz kaldığını ne zorluklar yaşadığını anlatmış ... Olmayanı değil olanı göstermiş ...

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 01:48

  Gullüm atmak, yaşam enerjisini yeniden kazanmak anlamına geliyor. Bazen ailemizle, bazen devletle bazen de en yakın arkadaşımızla sorun yaşıyoruz. Hakarete maruz kalıyor, şiddete uğruyoruz. Yeniden kendini yaratmak, bu kadar olumsuzluktan kopabilmek için kahkaha atmak ve tüm bu sorunlardan sıyrılmak gerekiyor. Yönünü başka yere çevirmek, kahkaha atmak, eğlenmek bunlar bizim gullüm kültürümüz. Video da aslında trans bireylerin, ibnelerin, dönmelerin bildiği bir kültürü içeriyor. Gullüm dediğimiz şey aslında videonun sonunda transın ve annesinin beraber kahkaha atmasıyla da kendini gösteriyor....

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 00:58

  Gerçekten bu kadar saçma ve bu kadar boş bir eleştiri daha okumadım hiç. Diyorsunuz ya ülkendeki insan zihniyeti belli diye evet belli ve bu yüzden yüzeysel alabilmişler konuyu. Tecavüzden infazlardan bahsediyorsun. Bu bir klip, bu bir film değil.

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 20:28

  pardon ama biraz saçmalamışsınız. athena'yı çok sevmem diyerek başlıyorum: o zaman etek giymeyi de bırakın efenim çünkü sen etek giyince de bir şekilde güç alıyorlar sana sataşmak için, laf atmak için, pis gözlerle bakmak için öyle değil mi? şimdi ne yapalım yani milletçe? pardon ama yazar kişisi! sizin sanırım hayatınızda kaygılarınız var insanlara karşı! böyle yaparsam böyle yaparlar diye! bu klip yayınlanırsa barzoların sokağa dökülüp homoseksüel avına falan çıkacağnı mı sanıyorsun? böyle şeyler ne kadar göz önünde olursa o kadar aşarız, o kadar çıkarız bu çıkmazdan.

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön