Midye dolma, çeyrek kokoreç ve baba el yazısı

Biri “Kimsin sen?” dese, açıp çantamın içini gösteririm. Özetim, neysem o olduğum yer. Biriktirdiklerimin, vazgeçemediklerimin aynam haline dönüştüğü yer.  

 

Bazen çöpümden bile vazgeçemediğimi omzum ağrıyınca fark ediyorum.Elim gayriihtiyari köprücük kemiğime giderken düşünüyorum. Çantamla hayatım birbirine benziyor. Çantam ne kadar doluysa hayatım da o kadar dolu. Biraz atmaya kıyamadığımdan kopamadığımdan, biraz ihtiyacım olur diye, sırtımda dünyayı taşıyorum.

 

Eğer dünyayı sırtına yüklüyorsan, hayatında da hep depoluyorsun. Ne kadar depoluyorsan, o kadar gelecek kaygın var. İnsanın henüz olmayan bir zaman için endişe duyması ne saçma. Depoladıkların da zaten senin değil. El değiştirirken sana uğrayan şeyler. Bir tezgâhta görmüşsün mesela, o anki sahibiyle anlaşıp cüzdanındaki kâğıtlarla değiştirmişsin. Hayat da zaten hep el değiştirme hali, biz sahip olduk zannederken.

 

Çantanın içiyle hayatın birbirine benziyor. Çantan ağırsa, kafanın içi de öyle. İkisi de gereksiz, birleşince ağırlaşan küçük şeylerle dolu. Eline geçen her şeye sarıldığından, asıl neye ihtiyacın olduğunu anlayamıyorsun. Bir şey arıyorsun, o karışıklıkta bulamıyorsun. Belki bulmak istemiyorsun, çünkü arayıp yorulmak, yorulup şikâyet etmek daha kolay.

 

Çantan nasılsa hayatın da öyle. Muhtemelen gardıropta kışlık montun askılı elbisenin yanında ve cebinde yoldan aldığın çatalın yağlı kâğıdı duruyor, yanında iki tane de çörek otu. Çekmecelerinde giymediğin çoraplar, varlığını unuttuğun tişörtler, iki-üç kilo daha vereceksin de giyeceksin diye tuttuğun kotlar bekleşir halde. Erzak dolabında kelebeklenmiş bakliyatlar, buzlukta artık yenmeyecek hale gelmiş dondurulmuşlar olması ihtimali de hayli yüksek.

 

Çantamın içinde hayatımı görüyorum, ama kendime çok da haksızlık etmek istemiyorum. İçinden hiç çıkaramayacaklarım var. Elimi attığımda ön gözünden çıkan Mercan’ın ıslak mendili mesela. O küçücük şey midye dolma, çeyrek kokoreç, kardeşler, arkadaşlar, günün sonunda bitmesini istemediğim saatler demek. Ömrümün bir dönemimin ekstresi. İç arka gözdeki içi boş kargo poşeti, bir yaşına orada girdi. Seksen yaşındaki babamın eksik evrakımı tamamlamak için temmuz sıcağında bir kasabada arayıp bulduğu kargocunun, üzerinde el yazısını taşıyan poşeti. Her elimi attığımda beni karşılıksız seven biri olduğunu hatırlıyorum.

 

Çantamın içi, hayatım. “Ne yapıyorum?” dediğimde bakıp cevabımı aldığım yer.

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 20:54

  nefis çok duygulandim

  Cevapla
 •  
  17 Eylül 2016 Cumartesi 20:22

  Küçücük bir çanta ile hayatı bagdastirabilme sanati ancak bukadar güzel ifade edilebilir yine muhtesemsin

  Cevapla
 •  
  17 Eylül 2016 Cumartesi 20:19

  Küçücük bir çanta yla hayatı bagdastirabilme

  Cevapla
 •  
  17 Eylül 2016 Cumartesi 20:14

  şapkasız çıkmam abi sözüne karşılık çantasız çıkmam abi diyorum ,çanta bizim ayrılmaz bir parçamız özellikle de biz kadınların

  Cevapla
 •  
  17 Eylül 2016 Cumartesi 13:02

  Bizlerinde ozet olmus sevgiler

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2016 Cuma 11:45

  Harika bir yazı olmuş yine❤️

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön