Haşere ilacı reklâmları ne işe yarar?

Hiç tanımadığım halde sevmediğim kimseler var. Değil muhabbet edesim, sesini duyasım, tipini göresim yok. Ne bileyim, bazısı kötü bir anımı hatırlatıyor, bazısı bana kötülük etmiş birine benziyor, kiminin kültürünü benimseyemiyorum, bana çok uzak ya da aşırı kaba geliyor. Uzağımda olsunlar istiyorum. Yolda görsem karşı kaldırıma geçiyorum, birlikte yemek yemiyorum, göz göze gelmemeye çalışıyorum, bazen yanlarında dişlerimi sıktığım da oluyor.

 

Fakat bunca yılda şunu öğrendim. Herkesi sevemesen de nefret etmemek için kendini eğitebilirsin. Günlerini böyle geçirmek salaklık diye değil sadece, kin kusa kusa “nefret ettiğinden bile iğrenç” bir mahlûka dönüştüğün için.

 

Bu nefret etme işini evde, okulda, mahallede öğreniyorsun, giderek geliştiriyorsun. Sonra bir gün bakıyorsun ki eve giren gazete yalan yazıyor, annen haksız, baban yanlış biliyor.

 

Bütün okullar, öğretmenler, anneler, babalar, diğer bütün “büyükler” söylediklerinin doğrulukları sorgulansın diye var. Yetişkin olana kadar bize söylenen her şey bir propagandadır ve tamamı sorgulanmaya muhtaçtır. Kendini kimseye teslim etmeyeceksin, benimsemediğin sözleri diline slogan yapmayacaksın. Önce vicdanını eğiteceksin, çünkü bir onun doğrusu bir.

 

Her şeyin yasak olduğu yerde en azından düşünmek serbesttir ve bütün büyük değişimler bir “Acaba?” ile doğar. Söylenmiş sözün üstüne söz söylenir. Fikirler, inançlar vitrinlerde satılan mallar değillerdir, paket olarak alınıp inanılmazlar, savunulmazlar. Eleştirilecek, rötuşlanacak yerleri vardır, üzerine koyulacak bir şeyler. Hayat böyle gelişir, dünya böyle ilerler.

 

Sana öğretilenleri kafanda evirip çevirmezsen, hep nefret edecek birilerini ararsın ve bulursun da. Nefret dolu birini kışkırtmaktan daha kolay bir şey yoktur ve bir gün içinde katran bağlamış o kinle mutlaka en az birinin maşası olursun. İnsanlar içlerinde bunca nefret taşımasaydı, devletler çarpıştıracak insan bulamazlardı.

 

Savaşlar hepimizin içinde tohumları duran, kimimizin uyuttuğu, kimimizin yeşermesin diye çabaladığı, kimimizin gerçekten söküp atmayı başardığı nefreti kaşır ve kin tutmuşları kışkırtmanın, birbirine kırdırmanın en iyi yoludur. Savaşları devletler çıkarır, nefret edenler birbirini öldürür.

 

Oysaki öldüre öldüre bitiremezsin. İnsan zehirleyip kökünü kurutacağın haşere değildir, kaldı ki haşere de candır, kökü kurumaz. Bu mümkün olsaydı her yaz başı televizyonlarda haşere ilacı reklâmları oynamazdı.

 

Herkesi sevemeyiz, herkes de bizi sevemez. Başkalarının bizde uyandırdığı bütün duyguları, bizim de başkalarında uyandırmamız doğaldır. Bütün ölümlere üzülmeyiz, bazı ölümler bize hiç tesir etmeyebilir. Gelgelelim kendine yaşayacak yer açabilmek için, sevmediklerinin bile canına kıyılmayacak bir alana ihtiyacın var. Nefret ettiklerin ne kadar güvendeyse sen de o kadar güvendesin. Boğulup baş aşağı kıyıya vurmuş bir bebek büyüyünce ne olur kimse bilemez, ama yaşamaya hakkı vardır ve sana düşen bunu savunmaktır. Kavrulmuş veya buzdolabında buz tutmuş çocuklara küfredilmez, senin üzerine düşen hiç değilse söveni ayıplamaktır. İhtimaller üzerinden kimsenin yaşama hakkı çalınamaz, varsayımlar üzerinden kimse mahkûm edilemez. Kimse yerine kendini koy, daha kolay anlarsın.

 

Bu arada öteden beri savaş dönemlerinde haşere ilacı reklâmları hep artmış. Her gördüğüne, duyduğuna hemen inanmamak lazım. Madem insanı hayvandan ayıran muhakeme gücü diye ısrar ediyorsun, işte ispatlamak için en büyük fırsat.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Mart 2016 Pazar 22:35

  Baskaların bizden uyandırdığı duyguyu bizimde başkalarından yandırmamız doğaldır

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 15:12

  evet her hafta böyle güzel ve güncel konularda yazı yazabilen birinin kitabı nasıl olur acaba bende merakla bekliyorum

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 07:54

  Günaydın, çok guzel olmuş.Kitabını bekliyorum.

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 12:07

  hayatı sevmek ,insanlar çiçekleri böcekleri kimini hayatının içine alacaksın kimine uzaktan el sallayacaksın hiç kimseye haşere muamelesi yapmayacaksın çünkü bir gün onounla yolun kesise bilir kaleminize sağlık harika bir yazı

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 11:54

  çoook haklısınız ben yıllarca yolda görsem selam vermeyeceğim insanlara hizmet ettim onlarla çalıştım gerekliydi katlandım ama şimdi hiç kiseye eyvallahım yokk

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 08:12

  Harika bir yazi.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön