Uyumayan bebek

“Sonbahar yazdım sonbahar oldu” diyen nefis bir çocuk kitabı var.

Ben de “uyku yazdım, uyku oldu” diyebilseydim keşke…

 

Zira şu aralar yere göğe uyku yazsam da, gecede n kere uyanıyoruz. İlkinde sebep büyümeydi, sonra seyahat, sonra tam işler yoluna oturmuşken her seferinde Murphy gibi beliriveren diş çıkarma.

 

Aslında itiraf edeyim, Çınar’ın ilk aylarında işimiz nispeten kolaydı. Harvey Karp’ın bebek uykusu kitabı yeni çıkmıştı. Kitabı piyasada basılmadan okuma şansına erişen ben, O ne dediyse yapmış ve vallahi yeni doğan Çınar’ın uyku süresi uzatmıştım.

 

Formül basitti: Kundak, beyaz gürültü ve harekete geçirilen sakinleştirme refleksleri.

Fakat Çınar kundaktan çıkınca, işler sarpa sardı.

 

Salya seliyle beliriveren dişler geldikçe, Gökçe’den kalan zombi günlerime havalı bir dönüş yaptım. İlk çocukta daha genç olduğumdan kaldırabilmişim de, bu sefer serilmiştim yerlere.

 

Tam bu arada dek geldim İstanbul’daki uykusuz her annenin yolunun bir kez geçtiği Uyku Meleği Seride Samurkaş’ın Uyku Sohbetine.

 

Mitlere kısa bir bakış attık, bakın bakalım yarar mı sizin de işinize?

 

- Uykusuz bir bebeği olan her anne bilmelidir ki, uyku basan çocuk uyuyamaz. Stres hormonu olan kortizol çok yüksek seviyededir ve uykuya geçişi engeller. Biz yetişkinlerin de çok yorgunken uyuyamama sebebi budur.

 

- ‘Gündüz uyutma gece uyur’ diyenler aslında size en kötü çelmeyi takarlar. Uyku konusundaki 1 numaralı yanlış budur. Çok yorgun çocuk 10 dakika uyur, ardından fişek gibi uyanır. Neden? Kortizol  -ki adrenalinden daha sert bir stres hormonudur- tavan yapmıştır ve fişeği ateşler.

 

- Şimdi yetişkin bir insan çok yorgunsa şu 3 şeyden biri olur: Yatıp uyayamaz, gece aniden ya da sabah erkenden uyanır. Yetişkinler vücutlarında biriken yorgunluğu, yani yükselmiş kortizol hormonunu, hareket ve idrarla atar.

 

Çocuklar ya da bebekler çok su içmez. O yüzden kortizolü ancak hareketle atarlar. Çok yorgun çocuğun hareketli olma sebebi budur.

 

Pek kortizolü zıplatmamak için ne yapmak gerekir?

 

Çocuğu gündüz düzenli bir şekilde uyutmak. Yani çare gündüz uykularını yaşa uygun süre ve zamana getirmektir.

 

Devam ederiz gibi, ne dersiniz?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön