Anneye kim bakar?

Anne olmak ağır yüktür bizde.
 
Anne oldun mu, oluverirsin o an kim olman gerekiyorsa: Cezai şartı sıkı bir sözleşme yapmışsındır tıkanan her muslukla, öksüren boğazla, ocakta kaynayan suyla, çamaşır dolabıyla, okulla ya da ne bileyim trafikte kotarılmaya çalışan arabayla.

Bir de eşinin seveceği kadın kalabilme baskısı vardır, saatler hiç bir zaman seni vurmasa da. Eşiyle ilişkisine taze hayat vermeye çalışan sevgili hemcinsim, ülkesi başka dostun nasıl oluyor da yapıyor bunu? Karısı Alman çift neden hala flört edebiliyor gibi de sen eşinle kanka oldun? Hiç ilgini çekti mi?

 

Stan Tatkin misal karısına nasıl aşık. Oysa beraber eskittikleri çok takvim var belli. Bunca yıla rağmen nasıl koruyabilmişler gözlerindeki pırıltıyı peki? “İlişkiyi yöneten şey çekim olmalı, korku ya da tehdit değil. Korku ya da tehlike ile yönetim düşük sosyal ve duygusal zeka yüzünden olur” diyor Tatkin.


Peki düşük sosyal ve duygusal zeka neden olur? Dinleyelim #wired4love seminerini. Bebelere anneler, annelere babalar bakar beyler. Bu böyle biline! Evde sabahtan akşama kadar bebeğe bakan, evi çekip çekiştiren, büyük çocuğa da yetişen kadının size de yetişmesini istiyorsunuz. Evlerken bu trene bilet aldım diye düşünüyorsunuz, hatta babanız da bu koçanı saklıyor belki ama yanılıyorsunuz.


O sevgili gibi kalabilen yabancı hatunlar var ya, onlar doğum yaptıklarında eşleri bebeğe, dahası zevcelerine bakım veriyor. Özellikle bir bebek 1,5 yaşına gelene kadar. Neden mi? Çünkü insani olan her şey 0-18 ay arasında gelişiyor. Adam biraz da bu yüzden bebeği inşa edecek annenin gözünün içine bakıyor.

 

18 aydan sonra beynin duygusal ve sosyal gelişimi tamamlandığından, sonrası için geçmiş olsun diyeceğimiz “keşkelere" düşmemek için anne kendisini mümkün mertebe bebeğe adıyor. Çünkü her ihtiyacı olduğundan yanı başında annesini ya da bakım verenini bulan bebek, güvenli bağlanma yaşıyor ve bunu ömür boyu kuracağı ilişkilere aktarıyor.  


Yani bağlanması sorunlu, ilişkide çocuksu bir partneriniz varsa, bunun sebebi annesi ile (annenin yokluğunda bakım vereniyle) kurmadığı bağdan kaynaklanıyor.Bunu da bilmekte fayda var. Bebekten yine ilişkiye sıçrayacağım ama partnerlerin yapması gereken eşlerinin eksikliklerini bilmek ve onu telafi edecek davranışlar geliştirmektir. İş yine kadına mı düşüyor ne?

Bizde anneye aynalar bile bakmıyor dostum, bu iş maalesef böyle.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Nisan 2015 Salı 21:50

  bizde anneye de varsa annesi bakıyor.

  Cevapla
 •  
  31 Mart 2015 Salı 11:20

  "bizde anneye aynalar bile bakmıyor dostum" kesinlikle doğru :(

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön