Meme ya da yeMeme

Yememe sözcüğünün içinde meme sözcüğünün olduğunun farkında mısınız?

 

Nerden çıktı bu demeyin. Meme, yemeyen çocuğun müsebbibi olabiliyor.

 

Bebeğini ilk 6 aya kadar sadece anne sütüyle besleme, ağzına başka tadı zinhar değdirmeme andını içen anneleri yoklayın; size çocuğunun yemediğinden dertleneceklerdir.

 

Hepsi değil belki. Ama kendinizi bu güruhta bulmak istemiyorsanız, şuna bir kulak verin:

 

İlk 6 ay sadece anne sütü vermek doğru mu?

 

İlk defa anne ve taze blogger olduğum zamanlarda bu andı. Ben de yere göğe ve konuştuğum her annenin kulağına yazıyordum.

 

Niye? Doktorlar öyle söylüyordu çünkü. Su bile vermeyecektik!

 

Büyük teyzelerin “Sonra su sevmeyecek bu çocuk” uyarılarına da su içmezse olabilecek kötü şeyleri duymaktan hoşlanmayan kızımın şimdi bana yaptığı gibi kulağımı tıkıyordum.

 

Ve fakat 6 ay sadece anne sütü alan çocuğun katı gıdaları reddetme, suyu minimumda tüketme riski olduğunu bilmiyordum!

 

Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’i çok sonraları dinleyecek ve “4-6 aya arası bebeğin masaya gelme ve besinleri deneme hevesini geri çevirmeyin” uyarısını ancak yemeyen bir çocuğa sahip olduktan sonra duyacaktım.

 

Anne sütünün özel tadına alışan çocuk, katı gıdaları reddedebilir” uyarısının canlı örneğini 4 yaşında hala mırın kırınla yiyen ablamızda bulacak, 6 ay boyunca damlasını vermediğimden suyu tüketmeyişine kahrolup pişman olacaktım.

Bebekler için lezzet kütüphanesi

 

Çıralı’da akşamüzerleri mor rengi bir yorgan gibi üzerine çeken o güzelim denizin kıyısında otururken, Ankara’lı bir anneden aldım bu kez beni kurtaracak tüyoyu:

 

3 ay civarında benim yediğim ve yemesini istediğim sağlıklı gıdaları Çınar’ın dilinin ucuna değdirerek tattıracak, giderek çoğalmasını umduğum bir lezzet kütüphanesi yaratacaktım. Sadece şeker, tuz, yumurta ve bal liste dışı olacaktı.

 

Ablasının da zamanında gösterdiği, ama benim bile isteye görmezden geldiğim hevesi Çınar’da ıskalamadık sanırım. İnşallah o yiyen ve su içen bir çocuk olacak.

 

İlk sürümüme benzer anneleri uyarmak istiyorum şimdi. Anneleriniz size “Tadına baktır kızım” dediği zaman; perhiz yeminini bozmuş, yeni öğretilerden bihaber ve bir türlü güncellenemeyen kafalar gibi davranmayın onlara.

 

İlk çocuğunda annesinin dediği hiçbir şeyi yapmayan her anne bilir ki anneler nasıl oluyorsa hep haklıdır ve ikinci çocuklar aynen onların dediği gibi büyür.

 

Önemli Uyarı: Benzer sıkıntıları yaşamasını istemediğim anneler, bu alternatif görüş not defterinizde olsun. Ancak size özel doğrular başka türlü uygulamaları gerektirebilir. Kendi çocuğunuzla ilgili alacağınız son karar için mutlaka hekiminize danışın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön