Üstün zekalı ve yetenekli çocuklar için okul seçimi

Özellink#http://www.hthayat.com/yazarlar/muge-demirozu/1020543-ilkokul-secim-kriterleri#devlet# okuluna karar verdiniz diyelim. Yönetmeniz gereken bir parametre daha var. Çocuğunuz üstün zekalıysa ya da bir konuda çok yetenekliyse ne yapacaksınız?


Çocuğunuz gerçekten üstün zekalı mı?


Çocuğunuzun çok parlak olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte okullar "Eminim herkes size bunu söylüyordur, ama benim çocuğum gerçekten farklı" diyen veli dolu.


Kabul edelim, bizimki de yeni neslin algısı açık fırlamalarından biri. Anne babanın ona sunduğu ilgiyi ve olanakları reddetmeyen bir kafa algısı ile büyüdüler. Üstün zekalı olma ihtimalleri bizim düşündüğümüzden muhtemelen daha düşük.


Kendi çocuğuma bakarken benim yapmaktan en çekindiğim hata bu. Kızımın kabiliyetlerini abartmak istemiyorum. Ancak onda olan lakin bende bilgisi olmayan bir yönünü ıskalamak da istemiyorum. Misal Mozart bir ayakkabıcısının oğlu olsa, müzik dehası olabilir miydi? Zor dostum. Babası müzik eğitmeni olduğu için işi nispeten kolaydı.


Bizde bu göz yoksa iyi haber şu:: Üstün Yetenekli çocukların Aile Platformu ve Üstün Zekalılar Merkezi zeka eşiğindeki farkı tanılama için aileye yardımcı olabilecek kuruluşlar. Kötü haberse şu: Çocuğumuzun yeteneklerini geniş bir yelpazede tarayıp bize rapor edecek bir kurum yok.


Ölçmeye çalıştığımız zeka değil de yetenekse, iş yine ondaki özü el yordamı ile bulmaya kalıyor.


“Ancak, bir çocuğun üstün bir yönü varsa onu görürsünüz zaten. Jimnastiğe yatkınsa sokakta takla ata ata gider. Ya da boyama yaptırarak onun içindeki dahi ressamı ortaya çıkaramazsınız. O size yeteneğinin erken sinyallerini mutlaka verir.” der Likya Danışmanlık’tan Ali Koç.

 

Yeteneği bilmiyoruz ama zekada fark var diyorsak, veliyi başka tehlikeler bekliyor. Okul arayışı hemen buna göre şekilleniyor.

 

“Çocuğunuzun sadece tek yönünü geliştiren bir okula temel eğitimde göndermemenizi özellikle öneriyorum” diyor Ali Koç.  Ana Bilim ve Doğa Koleji'nin temel eğitimde üstün zekalılar için sınıfları olmakla beraber, temel eğitimde çocuğu üstün zekalılar sınıfına koymanın dünyada reddedilen bir yaklaşım olduğu bilgisini alıyoruz kendisinden.Çocuğa sınıf atlatmalı mı?


Üstün zekalı çocuğu bekleyen bir tehlike de, sınıf atlatma konusu. Gerekiyorsa kafanızı kırın ama bu kararınızdan vazgeçin. Yıl atlatmayı çocuğun zekasına göre yapıyorsunuz ancak onun fiziksel gelişiminin getirdiği duygulara ya da kas gelişimine yıl atlatamazsınız. Bu ileride aleyhinize çalışacağı kanıtlanmış bir hatadır.

 

Son söz: Anne sütüydü, katı gıdaydı, uykuydu, kreşti buralara kadar geldin sevgili tertip. İlköğretim döneminde kurum seçmeyi de becereceğiz elbet. İş beklentiye, çocuğa ve bulduğun yerin maileytine bakıyor. Gezdikçe bulduğun doğru ev gibi, doğru okul da buluyor illa seni. Serin tut enseyi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön