Zeka geliştirici oyuncak seçimi…

Mağazaya girince ne oyuncak alacağını şaşıranlardan mısınız?

 

Ambalajda yazana bakarsanız, hemen her oyuncak bebeğinizin zekasını geliştiriyor. Öyle ki bir ‘al baskısı’ ki bu, sanki o oyuncağı almasam, çocuğum Harvard’a gidemeyecek.

 

Çocuğa oyuncak almanın değil de, almamanın zor olduğu şu günlerde, istiyorum ki yanımda bir alışveriş cadısı olsun ve çocuğumun fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerçekten gerekli olanları aldırsın bana. Çünkü…

 • Evdeki yetişkin alanımı talep ediyor ve oyuncak tsunamisinin vurduğu bir evde yaşamak istemiyorum.
 • Elinin altında 6’dan fazla oyuncakla oynamaya çalışan çocuğun, zeki olmak şöyle dursun, konsantre bile olamadığını biliyorum.
 • Oyuncak fazlalığı çocukta karar verme güçlüğü yaratıyor ve neyle oynayacağını bilemeyen çocuk stres yükleniyor.

 

Böyle demiş dikkat dağınıklığı sendromundan muzdarip çocuklara öneriler sunduğu Daha Sade Bir Hayat kitabında Kim John Payne.

 

O halde az ama öz oyuncağı nasıl seçeceğiz?

 

“Çocuğunuzun zekasını artırdığını iddia eden oyuncak reklamlarına itibar etmeyin, yapılmış böyle bir araştırma yok!” demiş Zerotothree.org. Çocuğunuzun öğrenme kapasitesini artıran en önemli şey, aklını ve bedenini problem çözmek üzere kullanabilmesi.

 

Kuleler, dolgu hayvanlar, kamyonlar, gerçek hayatı taklit edebilecekleri tamir ve mutfak setleri hayal gücünü geliştirmek için benzersizler. Doldur/boşalt oyunları için kırılmaz kap-kacak, tırmanma ya da mağara inşa etmek için yastıklar, çadır yapmak için pikeler, farklı karakterlere bürünebilecekleri kostümler de benzersiz bir öğrenim deneyimi sunuyor.

 

Aylara göre faydalı olabilecek seçimlerse şöyle:

 • 0-9 ay: Dönence, çıngırak, dişlik, kumaştan ya da kalın kartondan yapılmış kitaplar gibi duyuları harekete geçiren oyuncaklar.
 • 9-18 ay: Hayvan çiftliği, kumaştan yapılmış yiyecekler, tamirci, doktor setleri ile gündelik yaşamı taklit imkanı veren oyuncaklar. Problem çözme becerisini geliştiren şekil eşleştirme oyunları ve büyükten küçüğe dizilebilen kuleler. Hareketlenen yumurcağın aktivitesini artırmak için itip çekebileceği her şey ve top.
 • 18- 36 ay: ‘Elinin dokunmadığını öğrenmez’ dönemi çocukları için ellerini kullanarak oynayabileceği parmak boyası, oyun hamuru, boya kalemi gibi her şey. Hayal gücünü geliştirebilecek kostümler, bebekler ve dolgu hayvanlar.

 

Tüm malzemeleri seçerken plastikten olabildiğince kaçınmaya çalışın. Mümkünse ahşap, keçe, pamuk, yün gibi doğal malzemelerden yapılmış olanlarını seçin.

 

Oyuncak alırken yorgun kendinize boş zaman satın aldığınızı düşünseniz de, çocuğunuzun yalnız başına oynamasını beklemeyin. İlk keşiflerini sevgi dolu bir ilişkide yapan çocuklar, hayat boyu meraklı öğrenciler olarak kalabiliyor ve öğrenmeye dair içten bir heves geliştirebiliyorlar.

 

Çocuğunuzla oynarken olanı biteni anlamlandırabilmesi için alt yazı geçin; suyu kovaya düşen topun sıçrattığını söyleyin. Yetişemediği kuleye ulaşması ve büyüyüp hazır olduğunda topu biraz daha uzağa koymak için yanında olun. 

 

Daha zeki çocuğu oyuncak değil, yine biz yapıyoruz yani ey sevgili ebeveyn.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön