Meditasyonu hayatın içine taşımak

Meditasyon pratiği kuşkusuz günde 15-20 dakika yaptığımız bir pratik olarak kalsın istemiyoruz. Amacımız günlük yaşamın içine girmesi. Ama daha önce de belirttiğim gibi bu uygulama beynimizi değiştirip güzelleştiriyor. Sinir sistemimizi, beynimizi tüm kapasiteyele kullanmaya başlıyoruz. Bu etkinin günlük hayata zaten kendiliğinen taşınmaması mümkün değil. O dağ patikaları ziyaret edildikçe, genişlemeye ve daha rahat yürünür hale gelmeye başlıyor. Sinir sistemimizi o yolların var olduğunu hatırlıyor. Böyle olunca da günlük hayatın içinde hiç fark etmeden o yollara da sapmaya başlıyoruz. Tabii bu doğal süreç devam ederken yapabileceğimiz daha aktif uygulamalar da var. Bunları da deneyebiliriz. Böylece o tali yolları daha tercihe daylı bilinçli bir şekilde kullanmaya başlarız.

 

Etrafımızı saran fiziksel ortama dikkati vermek sinir sistemine güvendesin mesajı veriyor. Çevremize uyumlanmak, bizim için şimdiki zamana attığımız bir çapa görevi görüyor. Geçmiş ya da gelecekten kaynaklı zor duygular doğduğunda onlarla başa çıkmamızı kolaylaştırıyor.

 

“Bak kaplan yok.”

 

Böylece sinir sistemimiz verdiği otomatik tepkiden koşullara uygun tepkiye geçiyor.

 

Sinir sistemimiz odaya bir kaplan girmediği halde sanki bir kaplanla karşı karşıyaymışız gibi davranabiliyor. Halbuki geçirdiğimiz en zor en kötü günlerde bile çoğu zaman aslında hayatımız tehdit altında değil. Oryantasyon, her nerdeysek her ne oluyorsa o andaki fiziksel ortama dikkati odaklıyor. Ve sinir sistemine şu mesaj gidiyor “Bak kaplan yok”. Belki bir zorluk var ama hayati tehlike yok. Hatta çoğu zaman belki sandığımız kadar bir zorluk bile yok… Böylece sinir sistemimiz verdiği otomatik tepkiden koşullara uygun tepkiye geçiyor.

 

Doğada otlayan bir geyik

 

Fiziksel ortama duyularımızla angaje olup sinir sistemimize gerçek bir geri bildirimde bulunmak.

 

Bizim sistemimiz, birçok hayvanla aynı hayatta kalma mekanizmasına sahip. Doğada otlayan bir geyik, ani beklenmedik bir ses duyduğunda, başını kaldırıp çevresini duyuları ile tarar, güvenli olduğunu anladığında rahatlayıp otlama işine geri döner. Eğer bu oryantasyon bir tehdit fark ederse, stres tepkisi gerekli hormonları salgılar ve büyük bir hızla kaçmaya başlar. Bu muhteşem sistem milyonlarca yıldır bizi hayatta tutuyor. Fiziksel ortama duyularımızla angaje olup sinir sistemimize gerçek bir geri bildirimde bulunmak.

 

Bir diğer faydası da meditasyonu gündelik hayata taşımak. Bunun için muhteşem bir araç. Kimilerimiz için dikkati dışarı yöneltmek işleri kolaylaştırabilir. Ya da ilk başta yavaşlamak ve etrafımızda önemsiz olarak gördüğümüz şeylere dikkat vermek zor olabilir.

 

Size tavsiyem her gün günde bir ya da iki kere oryantasyon yapmanız. Belki güneşli bir gün kahve içiyorsunuz, güneş teninizi ısıtıyor, kahvenin kokusunu alıyorsunuz, etrafınızda konuşan insanların sesleri duyuluyor. Bu anları kollayın ve dikkati birkaç kere bilinçli bir şekilde şimdiki zaman getirin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön