Lider, özgüveni yüksek çocuk yetiştiren okul istemiyoruz !

Her anne baba bir gün okul görüşmesini tadacaktır. Çocuğun yaşı 5 olur. Anne babalar büyük kentlerde okul gezmeye başlar. Öyle ki okul görüşmesine gitmek bir tutku haline gelir. O hafta okul gezmediyseniz gözünüz atmaya elleriniz titremeye başlar. Trençkotunuzun yakasını kaldırıp büyük gözlükler takıp okulların önünde gezmemek için kendinizi zor tutarsınız. Randevunuz olmadığı halde kapıdaki güvenliğe "Bir arkadaşa bakıp çıkacağım" demeye yaklaştığınız günler karanlık günlerdir.

Bu telaş oldum olası bana anlamsız gelmiştir. Anne babaların okula verdiği önem, çocuk büyüdükçe giderek artar. Sanki okul ilkokuldan itibaren önem kazanır ve okulun çocuğun hayatındaki önemi her basamakta artar. Gidilen en önemli okul üniversitedir. Bana göre bu önem sırası tamamen bir yanlış anlamadan kaynaklanır ve biraz trajiktir.

Bir çocuğun gittiği en önemli okul yuvadır. Okulun çocuğun gelecekteki hayatına etkisi her geçen gün azalır. Dolayısıyla kanımca bir insanın hangi üniversiteye gittiği bu kapsam içinde olabilecek en önemsiz konudur.
 
İnsan psikolojisi üzerinde çalışan herhangi bir uzmanı yoldan geçerken çevirip sorun, insan hayatının en önemli en belirleyici yıllarının 0-6 yaş olduğunu söyler.

İster çocuğunuzun sağlıklı ilişkiler kurabilen bir insan olmasını arzu edin, ister zengin olmasını, isterse başarıdan başarıya koşmasını. Durum fark etmez.

Bir insanın yaşamının alacağı şekilde 0-2 yaş bağlanma şeklinden daha önemli bir şey yoktur. Sonrasında her geçen gün azalarak çocuk etkilenmeye devam eder. Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde zaten olacağı insanı büyük ölçüde olmuş, temel dinamikler kurulmuştur. Çocuğunuzun nasıl biri olmasını, nasıl bir geleceği olmasını istiyorsunuz bilmiyorum ama sandığınızın aksine bu geleceği ona verecek şey üniversite diploması değil halihazırda gittiği ve önemsiz gibi gözüken yuvadır.

Ladin için görüştüğümüz okullardan birinin müdürü anlatıyor. Güvenlik birgün panik halinde yönetime gelmiş. Okulun tam karşısındaki binada çatıdan dürbünle okula bakan birini tespit edişmiş. İvedi bir operasyonla şüpheli şahıs yakalanmış. Şüpheli şahıs, oryantasyon sırasında çocuk okul bahçesinde oynarken neler yaşanıyor diye merak eden bir anne çıkmış.

Benim anne babalara tavsiyem eğer illa okulla ilgili bir konuda akıllarını kaybedeceklerse, akıl sağlıklarını çocuğun 3-6 yaşını geçirdiği yuva konusuna feda etmeleridir. Gerisi için değmez.

Ladin için toplamda dört tane ilkokul ile görüşmüş olacağız. Çok içimize sinen bir yuvamız var. Oradan sonra özel okulların vahşi dünyasına adapte olmak zorlanıyoruz.

Hemen bütün okulların ağzında aynı laflar var. Herkes Lider, özgüveni yüksek, sorgulayan, araştıran çocuklar yetiştiriyor. Anne babalar da bu özellikleri çocuklarına en iyi verebilecek okulu tespit etmeye çalışıyor. Benim derdim herkesten büyük. Lider, özgüveni yüksek, sorgulayan, araştıran çocuklar yetiştiren okul istemiyorum.

Ladin’in babası okul görüşmeleri sırasında abuk sabuk konuşmamı yasakladı. Görüşmeye giderken, “her aklına geleni söyleme, rahat dur” diyor. Bence haklı. Elimden geldiğince rahat durmaya çalışıyorum. Zira okul müdürü bana siz ne istiyorsunuz diye sorsa, “çocukların yakasından düşmenizi istiyorum” diyesim var. Çenemi tutmaya çalışsam da yine Ladin’in babasının değimiyle: “Okulların Esra ile imtihanı devam ediyor”.

Konu hakkında doluyum. Yazı o kadar uzadı ki lider, özgüveni yüksek, sorgulayan çocuklar yetiştiren okul istememe nedenlerimi haftaya yayınlanacak yazıya bıraktım.
 
Biliyorum şimdi biraz gıcık oldunuz. Ama eğri oturup doğru konuşalım. Siz de bir internet okuyucususunuz ve biraz daha uzatırsam mouse'u kaydırıp hızlıca göz atıp yazıdan çıkacaksınız.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 23:10

  Fide Okullarını ziyaret edin derim..

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2015 Pazartesi 23:47

  Hayır devam edin Esra Hnm dikkatle okuyorum benim düşüncelerime Tercüman olmuşsunuz

  Cevapla
 •  
  20 Haziran 2015 Cumartesi 05:00

  Mükemmel çocuklar yetişsin diye uğraşan aptal eğitim sistemleri,bizde tam ilkokula başlayacak olduğumuz şu süreçte o kadar abuk sabuk Saçma sapan insanlarla(güya eğitimci)karşılaştık ki çocuğumunda benimde psikolojim bozuldu:(

  Cevapla
 •  
  18 Nisan 2015 Cumartesi 07:52

  ilk yorumcuya katılıyorum anlattıklarınız yeni bir masal türü.ilerde klişe olur.

  Cevapla
 •  
  18 Nisan 2015 Cumartesi 00:26

  siz bu dünyada yaşamıyorsunuz sanırım anlattıklarınız masal tadında ama öyle bir eğitim sisitemi yok

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2015 Cuma 18:42

  ladin diye isim mi olur. çocuk tahtadan falan mı?

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2015 Cuma 19:59

  ılk iki yorumcu hariç diğer leri nerenizle okudunuz yazıyı merak ediyorum... ne içiyor sunuz banada söyleyin lütfen ihtiyacım var...

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2015 Cuma 15:16

  hayır merakla bekliyordum sonunu

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2015 Cuma 14:42

  Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde zaten olacağı insanı büyük ölçüde olmuş, temel dinamikler kurulmuştur. Çocuğunuzun nasıl biri olmasını, nasıl bir geleceği olmasını istiyorsunuz bilmiyorum ama sandığınızın aksine bu geleceği ona verecek şey üniversite diploması değil halihazırda gittiği ve önemsiz gibi gözüken yuvadır.

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2015 Cuma 14:25

  esra hanım çok güzel yazmışsınız. elinize sağlık ama sizler özel okullara büyük bir rahatlık içinde adapte olmaya çalışırken bizler özele okullara bütçe ayıramadığımız için, hiç ama hiç de onay vermediğimiz bir eğitim sistemi içine gönderceğiz çocuklarımızı.

  Cevapla

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön