Bugünün Einstein’ları...

Albert Einstein 134 yaşında... Peki bilime katkılarıyla hayatımızı kolaylaştıran bugünün dâhileri kimler? Alman dâhinin izinden gidenleri derledik.

Bugünün Einstein’ları...

 

Modern bilimde bir devrim olan “görelilik kuramı”nın yaratıcısı, dahi fizikçi Albert Einstein “Dünden ders al, bugünü yaşa, yarın için umut et” ve “En önemli şey soru sormayı bırakmamak” demiş. Geçen hafta (14Mart) Einstein’ın 134’üncü doğum günüydü. Sözlerinin üzerinden geçen on yılların ardından bilimsel keşifler ne alemde?

 

Bugünün bilim insanları henüz e=mc2 gibi ünlü bir formül bulamadılar. Ancak bilime yaptıkları katkılar sayesinde bugünkü hayatımızı yaşayabiliyoruz ve onlara çok şey borçluyuz. İşte ‘Fox News’in hazırladığı, hayatımızı kolaylaştıran mucitlerin listesi...

Hayat kurtaran teknoloji: 3D


Amerikalı ünlü beyin cerrahı Dr. Ben Carson, John Hopkins Üniversitesi’nde pediatrik beyin cerrahisi departmanı direktörü. 1987 yılında 70 kişilik bir ekiple 22 saat süren, kafadan yapışık siyam ikizlerini ayıran bir operasyonla dünyada bir ilke imza attı. Son derece kritik bir ameliyattı, başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak ikizler bu şekilde bir gün daha yaşamaktansa ameliyat olmayı tercih edip ısrarlara rağmen operasyondan vazgeçmedi.

 

Carson, beyin ameliyatları yapmayı sürdürdü. 100’den fazla cerrahla beraber ameliyatlara girdi. 1987’deki o operasyondan tam16 yıl sonra, 6 Temmuz 2003’te Dr. Carson yapışık ikiz olan başka iki kardeşi daha ameliyat etti. İkizlerin beyni dijital ortamdan 3D görüntü ile izlenerek ameliyat gerçekleşti ve sonuç bu kez başarılıydı. Biyolog AnnMorris, Kentucky Üniversitesi’nde zebra balığı hakkında bir araştırma sürdürüyor. Üniversitenin sözcüsü, “İnsan retinasında bulunan çubuk ve koni hücreleri bu balıklar sayesinde yenilenebiliyor.

 

Dr.Morris ile bu konu üzerinde çalışıyoruz” diyor. Balığın kök hücresi özellikle retinadaki birçok hasarı onarabiliyor. Henüz tamamlanmamış olan çalışma, göz sağlığı için büyük umut vaat ediyor.

 

Yıkılmayan köprüler

26’dan fazla patente sahip ve 450’den fazla yayını olan General Electrics’in (GE) en üretken araştırmacısı ve mühendis bir babanın oğlu olan Peter Andresen, “Çocukluğumdan beri her şeyin nasıl çalıştığını anlamak için uğraşıyorum. Temel bilim hakkındaki bilgilerimi ve teknik sezgimi bu sayede geliştirdim” diyor. Andresen GE’deki başuzman olarak bugüne kadar yaptığı nükleer, jeotermal sistemler dışında 30 yıldan fazladır köprülerin çökmesini önlemek için çalışıyor. İlgi alanı, aşınmaya dayanıklı maddeler...

Gordon Moore

Gordon Earle Moore şirketinin fahri yönetim kurulu başkanı, kurucu ortağı. Bilgisayar işlemcilerinin transistör sayılarının her 2 yılda 1 katlandığını savunan Moore Yasası’nın yazarı. Bu yasa endüstriyi büyük oranda etkiledi.

 

Tim Berners-Lee

1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörü.

 

Edward O. Wilson

“Organizmaların sosyal davranışlarının biyolojik temelli olduğunun bilimsel incelemesi”, yani sosyobiyolojinin kurucusu. Çalışmaları ahlak ve psikolojiyle ilgili evrimsel düşüncelere öncülük etti.

Charles Townes

Günlük hayatta ve özellikle teknolojik ürünlerde kullandığımız lazeri icat etti. 98 yaşındaki fizikçi 1964 yılında Fizik Nobel Ödülü kazanmıştı. 1966-1970 arası NASA için çalıştı.

 

James Watson

Araştırmacı Francis Crick ile 1950’li yıllarda 20’nci yüzyılın çığır açan keşiflerinden birini yaptı.Watson ve Crick DNA’nın ikili sarmal yapısını keşfetti. Sonrasında biyoloji alanında köklü bir devrim yaşandı.

Craig Venter

“İnsan Genom Projesi”nin lideri. Sentetik genomlar ve yapay olarak oluşturulan hücreler üzerinde yaptığı çalışmalar aslında insanoğlunun hayatı anlamasını zorlaştırdı.

Andrew Wiles

Fransız matematikçi Pierre de Fermat’nın 17’inci yüzyılda öne sürdüğü, “Fermat’ın Son Teoremi” olarak bilinen matematik problemi ancak 357 yıl sonra, 1994 yılında AndrewWiles tarafından çözüldü.Wiles, çözülemeyen problemler karşısında yaratıcı anlayışlarla çözüm yolu nasıl bulunabilir, onu kanıtladı.

 

Haber: Aslı Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Nisan 2016 Pazar 04:17

  dr carson ile ilgili haberiniz yanlış.. ameliyat başarısız demişsiniz.. adam dava açsa donunuza kadar alır..

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3498

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9309

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2423

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5812

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3725

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön