Yeni Medya Ana Sayfa
ÜYE GİRİŞİ
LÜTFEN KULLANICI ADINIZ VE ŞİFRENİZ İLE GİRİŞ YAPIN!

Ev yapımı pizzanın 5 püf noktası

Ailece pizzaya bayılıyorsunuz. Ancak tabanı kıtır kıtır, üstü daha yumuşak İtalyan usulü pizza hazırlamanın inceliklerini bilmeye ihtiyacınız var. O halde söyleyeceklerimize kulak verin.

 

 Çalışan birisiniz ve akşam eve döndüğünüzde yemek yapmaya pek vaktiniz olmuyor. Ancak sağlıklı bulmadığınız için dışarıda yemek veya dışarıdan yiyecek sipariş etmek istemiyorsunuz. Bu nedenle, hızlıca hazırlayabileceğiniz yemek tarifleri her an elinizin altında olsun istiyorsunuz. 

 

 

  Ev yapımı pizzanın 5 püf noktası 

 

1. Peynir hamurun üzerini eriyerek kaplamalı, yağını hafif bırakmalı ve hafif kızarmış olmalı. Mozarella gibi az yağlı bir peynir türü seçebilirsiniz.

 

 


2. Pizzanın üzerindeki malzemeler eşit dağılmış olmalı. Mantar, kabak gibi suyunu veren malzemeler kullanacaksanız, ıslanmaması için pizza hamurunu önceden pişirebilirsiniz.

 

 


3. Pizza hamurunun kenarlarını daha kalın, malzemeleri taşıyan orta bölümünü daha ince tutabilirsiniz. Malzemelerin tadını alabilmek, rahat çiğneyebilmek için hamuru ne çok kalın ne çok ince yapmalısınız. Tabanı ve üst kısmı eşit, içi iyi pişmiş, dışı kızarmış hamur yumuşaklığını korumalı.

 

 

4. Pizza, içinde sıcaklığın 300-350 ⁰C eşit dağıldığı taş fırınlarda pişirilir. İyi bir pizzayı ancak ısının içinde eşit dağıldığı bir fırında yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster