Özgürlükler diyarı: Moğolistan

Uçsuz bucaksız yemyeşil kırlar ve masmavi gökyüzü, tabii bir de sevgi dolu, nazik Moğol halkı... Sadece bunlar bile Moğolistan’ı çok sevmeniz için yeter...

Özgürlükler diyarı: Moğolistan

Planım başkent Ulan Batur’dan hızlıca geçip doğaya karışmak... Yağmurlu bir Ulan Batur gününün ardından, Moğol arkadaşım ve yol göstericim Timur’la henüz güneş  doğarken düştük yollara. Şehir çıkışında Moskova’dan gelen Trans- Sibirya Ekspresi yolu kesince kısa bir mola verdik, ardından yola koyulduk. “Millennium yolu” dedikleri güzergâhın diğer ucunda Harkhorin kenti ve Orhun Anıtları var. Şehirden iyice uzaklaşıp kırsala karışınca, Moğolistan’ın özgürlükler dünyasına da adım atmış oluyorsunuz. Yol boyunca atlar, “ger” yani “yurt” adını verdikleri çadırlar, küçük su birikintileri, sanki kurak yeşillikler ve mavi bir gökyüzüyle örtülmüş gibi.

 

Moğolistan kırsalı son derece güvenli. İlk molamızı, koşuşturan atları kamyonlara bindirmeye çalışan genç Moğolların arasında veriyoruz. Timur aracılığıyla çat pat anlaşıyoruz. Güneşin ilk ışıkları atları kızıla boyamış gibi. İkinci durağımız yol kenarında küçük bir köy. Timur kahvaltı için çorba içebileceğimizi söylüyor. Köyde hayat henüz başlıyor. Çorbamı içip, lokantanın hemen karşısındaki küçük bakkala gidiyorum, kasada anne ve bebeği oturuyor. Kumanyalarımızı alıp yeniden yola koyuluyoruz. Yol boyunca aynı görüntü akıp gidiyor, sanki aynı filmden kareler izliyor gibiyiz. Bu film aynı şekilde günler, geceler boyunca sürüp gidebilir gibi... Ve asfalt üzerindeki büyük çukurlar. Moğolistan kırsalında en büyük tehlike yollar. Moğolistan kırsalında yolculuk böyle bir şey, günlerce gidiyorsun arada bir çadırda bir suyun kenarında bir tas çorba içip bir çobanla sohbet ediyorsun. Moğol halkı çok misafirperver. Her çadırda kımız (at sütü), at sütünden kurumuş peynir, yemek saatine denk geldiyseniz et ve hamur işleri ikram ediliyor... Aslında sadece misafirperver değil, çok da saygılılar.

 

Ve Gobi Çölü

Çöle yaklaşınca, koşturan atların yerini develer alıyor. Gobi, dünyanın beşinci büyük çölü. Aynı zamanda dünyanın en iyi korunmuş dinozor fosilleri de burada bulunuyor. Başkent Ulan Batur’dan çöl safari için özel uçak seferleri yapılıyor. Orhun Alfabesi’nin yazıldığı kaya ve taş parçalarının sergilendiği müzedeyiz. Ardından Erdene Zuu Manastırı’na varıyoruz. Eski Moğol hükümdarlığı döneminden kalma manastır, Budistler için önemli bir mekân.

 

Moğol kırsalında ve Gobi Çölü’nde macera turlarını sevenler için bu bölgede iki iyi kampalanı var. Bunlardan biri; Bayangobi Kamp (bayangobitour.com) diğeri Bishigt Khan Kamp (www.mnto.org).

 

 

 

Yazı: Levent ÖZÇELİK

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön