Meme ucu pigmentasyonu hakkında bunları biliyor musunuz?

Güzellik Uzmanı Figen Aktosun, göğüs ucu (Areola) rekonstrüksiyonu işlemini anlattı, güzellik trendleri hakkında bilgiler verdi.

Meme ucu dövmesi hakkında bunları biliyor musunuz?

Meme kanserinin ardından çeşitli deformasyonlar nedeniyle ortaya çıkan görüntü psikolojik olarak kadınları olumsuz etkileyebiliyor. Saç, Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı, Eğitmen Master Figen Aktosun ise üç boyutlu meme ucu estetiği (Areola) ile bu konuda şikayetçi kadınlara yardımcı oluyor. Üstelik maddi imkanı olmayan kadınlara özel bu çalışmayı ücretsiz gerçekleştiriyor. Biz de Figen Aktosun ile bir araya geldik ve hem areola hem de cilt bakımı hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte röportajımızdan notlar...

 

Henüz duymamış olanlar için areola nedir?

Göğüs ucu rekonstrüksiyonu (Areola) işlemi, paramedikal bir uygulama olup çoğunlukla göğüs kanseri sonrası göğüs ucu rekonstrüksiyonlarında (göğüs ucunun tamamen bulunmaması durumunda) uyguladığımız bir işlemdir. Tamamen organik pigmentlerin cildin bazal tabakasına zerk edilmesi yöntemidir.

 

Areola işlemi nasıl yapılıyor ve ne kadar sürüyor?

Bu uygulamada 3 boyutlu pigmentleme işlemi yapılıyor, özellikle pigmentlerin seçimi çok önemli bir rol oynuyor. Uygulamanın kalıcılık süresi 2 ile 3 yıl arası değişiyor. Bu işlemde göğüse uygulanacak renk ve gölgelendirme kadar ölçümleme de çok önemli. Ölçümleme, altın oran kullanılarak yapılıyor. İşlem yaklaşık bir-bir buçuk saat sürüyor.

 

Kimler yaptırıyor ve yaptıranlardan nasıl bir geri dönüş alıyorsunuz?

Bu uygulamayı kanserli hastalar dışında, göğsü büyük olup göğüs ucu küçük ya da tam tersi olan danışanlarımıza da uygulayabiliriz. Gerçekten küçük bir detay olabilir ancak psikolojileri için o kadar önemli bir şey ki... Kendi ağızlarından “Duruşum değişti”, “Tavırlarım değişti, kendime güvenim geldi” cümlelerini duyuyorum. Bu cümleler yapana da yaptırana da çok iyi geliyor...

 

Kalıcı makyaja değinmek istiyorum son yıllarda yapan da yaptıran da oldukça arttı...

Türkiye'de kalıcı makyaj son üç yılda tavan yaptı ancak şu bilinmelidir ki bu iki günlük sertifika ile yapılabilecek bir iş değil. Kişinin 442 saat kalıcı makyaj eğitimi ve sonunda da MEB onaylı sertifika almış olması lazım. Yaptıracak kişilerin bunu göz önünde bulundurulması gerekiyor. Üstelik ülkemizde kalıcı makyaj ile ilgili bir kaynak kitap yok. Ben şu an onun hazırlıklarını tamamladım. Yaklaşık üç yıldır sürekli yazıyordum; derledim, toparladım ve kalıcı makyaj üzerine ilk kitabı hazırladım.

 

Evet bu konuda da birçok konuda olduğu gibi fazla bilgi kirliliği var. Peki cilt bakımının olmazsa olmazları nelerdir?

İlk olarak şunun bilinmesi gerekir: Cildin yenilenme süresi 20'li yaşlarda ortalama 28; 30'lu yaşlarda 35; 40'lı yaşlarda 42 gündür. Bu yenilenme, yaşla doğru orantılı olarak artar. Bu nedenle bu yenileme dönemlerinde detaylı bir cilt bakımı mutlaka yapılmalıdır. Düzenli aralıklarla peeling yapılmalıdır. Peeling yaparken dikkat edilmesi gereken en temel unsur ise gözeneklerinize uygun peelingi tercih etmenizdir. Örneğin gözenekleri dar bir cilt yapınız varsa eğer o zaman gomajların olduğu peelingleri tercih etmelisiniz. Bu tarz peelinglerde içindeki granürleri pek hissetmezsiniz, oldukça küçüktürler; gözeneklerin içine girer, orayı temizler ve yıkadığınızda da giderler. Bunu yaptığınızda uyguladığınız bölgenin renginin açıldığını mutlaka görürsünüz. Bu nedenle hassas ciltler mutlaka gomaj peeling tercih etmeli. Yağlı ve açık gözenekli ciltler ise biraz daha büyük granürlü ürünler kullanmalıdırlar.

 

Trendlerden bahsedelim biraz da... 2018 yazında güzellik trendlerinde neler var?

Her sezon olduğu gibi bu yaz da vücut bakımı ile ilgili işlemler trend. Selülit ile, yüzdeki sarkmalar ile ilgili işlemler, göğüs dikleştirme operasyonları trend. İnsanlar plaja, elbiselere, şortlara hazırlık yapıyor.

 

'Plaj vücudu'na sahip olmak birçok kadının hayali. Öncelikle spor ve sağlıklı beslenme evet ancak destekleyici olarak güzellik uygulamalarının da faydası büyük önem taşıyor. Peki 'Plaj vücudu' için hangi işlem ne zaman yapılmalı?

İnsanlar genellikle nisan sonu mayıs başı gibi geliyorlar ancak doğru ay mart. Örneğin cilt lekeleri varsa eylül ayında başlamak; en geç nisan ayına kadar işlemlerin tamamlanması gerek. Selülit ve vücut sarkmaları için ise mart doğru bir ay. Mart veya nisan ayında başlanabilir ancak bu tabii ki selülitin yoğunluğuna da bağlıdır.

 

Düğün mevsimi yaklaşıyor 2018 yılı gelinlerine özel cilt bakımı önerileriniz nelerdir?

Scarlet yöntemi pürüzsüz bir cilt için kesinlikle gelinlere önerdiğim bir yöntemdir. Bir de özel günlerden bir gün önce yapılabilecek Oxigeno diye bir uygulama var. Bu yöntem ile yüzünüzde ince çizgiler varsa o gün öncesinde bu çizgileri yok edebilirsiniz. Bu işlem dört başlıkla yapılıyor. Öncelikle oksijen veriliyor böylece cilde canlılık geliyor; ikinci adımda mekanik peeling yapılıyor, üçüncü başlıkla mezoterapi; son adımda da masaj yapılıyor. Bu gelinlerimize doğal ve fresh bir görünüm veriyor, ışıl ışıl bir cilt elde etmelerini sağlıyor.

 

Figen Aktosun'dan güzelliğimize dair kısa kısa notlar...

 

 • Kalıcı makyaj gibi iğneli işlemlerde "tek kişilik iğne" kullanılmalı, kişi kendi iğnesini mutlaka almalıdır.

 

 • Peelingin cildinizi beyazlatması iyi bir şeydir. Gözeneklerinizin temizlendiğini gösterir. Açık gözeneklerinizin boyutuna uygun peeling yapmanız önemlidir. Granülün gözeneğinizin içine girebilir boyutta olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gözeneklerinizin içine girerek orayı temizleyecek, siyah noktalardan arındıracaktır.

 

 • Kalıcı makyajın, kaşın uzun süreli kalması o işlemin iyi olduğunu göstermez. Tam tersi eğer o işlem cildinizde çok kaldıysa yanlış uygulama yapılmıştır. Çünkü bu işlemler bazal tabakaya yapılır - beşinci katman. Bu beş katman ölü katmandır. Bunun altına inersen senden asla ayrılmayan bir şey yaptırmış olursun. Bir buçuk veya en fazla üç yıl sonra gidiyorsa o işlem çok doğru yapılmıştır.

 

 • Kalıcı makyaj ile ilgili yapılan bütün işlemlerde organik boya tercih edilmeli.

 

 • Güzel bir bronzluk için önce hamama gidilmeli, vücut peelingi yapılmalı sonra güzel bir vücut yağı kullanıp 3-4 seans solaryuma girilmeli. Bu şekilde ölü derilerden arınılacağı için lekeli bir bronzluk yaşanmaz.

 

 • Yaptıracağınız tüm işlemler için doğru eğitim almış kişiler tercih edilmelidir. Doğru uzman çok önemlidir bu nedenle iyi araştırılmalıdır.

 

Röportaj: Dilay Argün

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön