Wi-fi kraliçeleri, sahte hayatlar ve entrikalar!

DB Berdan’ın Mercedes-Benz Fashion Week’teki show’u çok konuşuldu, soru netti: “Hangisi gerçek hangisi sahte yaşam? Hangimizin ne kadar takipçisi var ve ne kadar like alıyoruz?” Bioderma için saydamlıktan ilham alan bir kostüm tasarlayan Berdan ile konuştuk

Wi-fi kraliçeleri, sahte hayatlar ve entrikalar!

Deniz Berdan ve kızı Begüm Berdan’ın markası DB Berdan, İstanbul Moda Haftası’nın en sansasyonel defilesini yaptı. 16. yüzyıl saray entrikalarıyla sosyal medyayı harmanlayıp dudak dolgulu, iPhone’unu elinden düşürmeyen güçlü kraliçeler yarattılar, iletişim çağındaki büyük iletişimsizlikten ve teknolojiyle pasifize edilmiş hayatlardan dem vurdular. Koleksiyondaki ultra bol siluetler ve dramatik detaylar göze çarpıyor, ironik bir biçimde sosyal medya defileden görüntülerle yıkılıyordu! Bu arada Bioderma için saydamlıktan ilham alan, su gibi bir kostüm de tasarladılar. Defile öncesi Deniz Berdan’la Etiler’de buluştuk, “Show için klozet boyuyordum, ancak çıkabildim” diye başladı anlatmaya...

 

Şişik dudaklı, akıllı telefona yapışık modeller... Bu koleksiyonun ilham kaynağı neydi?

İlham kaynağımız tam da burnumuzun ucunda duran, hepimizin gereğinden fazla içinde bulunduğu sosyal medya. Wi-fi kraliçeleri, sahte hayatlar, dramalar ve entrikalar!

 

O zaman hemen sorayım: Instagram çağında herkesin stylist kesilmesinden hoşnut musunuz?

Herkes istediğini yapabilmeli, öyle değil mi? İnsanları kalıplara sokmamak gerek. Instagram sayesinde daha önce hiçbir şekilde fark edemeyeceğimiz kişilikleri çok daha çabuk keşfedebiliyoruz. Mesela That Girl Sussi inanılmaz bir karakter, belki sosyal medya olmasa bir alt-kültür ürünü olarak kalacaktı ama şu an markaların ilham kaynağı, hatta modeli.

 

Yine bolca renk ve hafif uç tasarımlar var ama siyahlar da göze çarpıyor.

Bu sezonumuzda DB Berdan’ın alışılmış bol renkliliği dışında siyahlar ve blok renkler var, evet. Kıpkırmızılar, pastel pembeler bol siyahlar ve kobalt maviler. Bol volümlü, dramatik kollarla dapdar, full balenli korselerle birlikte kullanılan oversize sweatshirtler koleksiyonun öne çıkan parçaları.

 

“Türkiye’de çok yönlülük nedense negatif algılanıyor ama benim çok fazla ilgi alanım var” demişsiniz. Hayatınızda değişen bir şey oldu mu?

Değişen bir şey olmadı, hâlâ pek çok ilgi alanım ve bunlarla ilgili çalışmalarım var. Hepsini bir arada yapmayı seviyorum. Bu, beni ben yapan şey.

 

 

‘Benden stil tavsiyesi isteyenlere kendilerini sevmelerini, özgüvenli olup kendileri gibi davranmalarını öneriyorum. Bu işin başka bir kuralı, şartı yok.’

 

‘Swag çıktı başımıza!’

 

İkon, diva, hip gibi laflardan hoşlanıyor musunuz?

Yeni dönemin yeni tanımları var: Mesela hip, cool’a dönüştü, şimdi bir de “swag” çıktı başımıza!

 

Moda sektörü yıllar içinde size ne tür hayat dersleri verdi?

Çalışma hayatından aldığınız dersler sektöre göre değişmiyor: Hem tekstil hem de yayıncılık alanında uzun yıllar çalıştım. Her ikisinden de öğrendiklerim, bana kazandırdıkları aynı. 22 yaşımdan beri tam zamanlı çalışıyorum ve şunu anladım, dakik olmak ve kendinizi sürekli yenilemek zorundasınız.

 

Nasıl ilham arar, nereden bulursunuz?

Her sezon profesyonel sektörün takip ettiği bir moda raporu yayımlanır. İçinden markamıza en uygun modu seçip onun üzerinden araştırmalara başlıyoruz. Dönemin sosyolojik ve politik yapısına da bakarak kendi konumuz oluşturuyoruz. O sırada dinlediğimiz müzikler, sokaktaki insanlar, izlediğimiz filmlerle koleksiyon şekilleniyor.

 

Bioderma’yla işbirliği yaptınız, bir kostüm tasarladınız.

Kış 2016 koleksiyonumuz için de Bioderma Sensibio H2O üzerine çalışmıştık. Bu sezonki koleksiyona da çok uyan bir marka bizimle yine çalışmak istediğini belirtince havalara uçtuk tabii. Bioderma’nın saydam ve steril imajından yola çıkarak beyaz taşlarla işlenmiş bir kostüm hazırladık. Taze su görünümüne istinaden de pastel baloncuklar, jakar gibi dramatik bir kumaşa basıldı. 16. yüzyıl orijinal korse kalıbıyla hazırlanan kostüm günümüz kadınına uygulandı. Sadece üst kısmı için 44 parça balen kullandık.

 

Backstage notları...

 

Backstage’de neler oldu? Hayli koşuşturmalı görünüyordu...

Moda haftalarında bir önceki defileden gelen modelin cildi çok iyi temizlenmeli ve bu hızlıca yapılmalı. Derinlemesine ve hızlı bir cilt temizliği için Bioderma Sensibio H2O ile modellerin cildi çabucak temizlendi ve yeni makyaja hazır hale getirildi. Bu makyaj süresini büyük oranda kısalttı ki zamanla yarıştığımız defilelerde bu süre büyük önem taşıyor.

 

Röportaj: Gizem Sevinç Selvi

 

DB Berdan Sonbahar Kış 2017-2018
+35
Burası gerçek hayat mı yoksa virtüel mi? Virtüel hayatlara hoş geldiniz. Hangisi gerçek hangisi sahte yaşam? Herkesin merak ettiği soru aynı: Hangimizin ne kadar takipçisi var ve ne kadar beğeni alıyoruz?

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön