Ezra izleyicinin yeni tutkusu olacak

Bugün yayın hayatına başlayacak olan "Ezra"nın senaristi ve yönetmeni Tayfun Güneyer ‘Ezra’yı anlattı.

Ezra dizisi bugün izleyiciyle buluşacak

"Ezra" bu akşam ilk bölümüyle ekranda olacak. Seyirciyi neler bekliyor?

‘Ezra’, farklı hikâyesi ve hem komik hem de eğlenceli polisiye kurgusuyla birbirinin benzeri dizilerden sıkılan izleyicilerin yeni tutkusu olacak. Senaryosunu yine benim yazdığım ve dizi tarihinde bir başlangıç olan ‘Yılan Hikâyesi’ dizisiyle benzerlikler taşıyor. Çünkü, ‘Ezra’ da aynı efsanevi ‘Yılan Hikâyesi’ gibi polisiye, macera, dram ve komedi unsurlarını harmanlayan bir proje. Bu nedenle ‘Ezra’nın her yaş, cinsiyet ve gruptan izleyiciyi çekeceğini tahmin ediyoruz.

 

Gazzeli bir kızın hikâyesi anlatılıyor dizide. Neden Gazze?

Aslında ‘Ezra’, sadece Gazzeli bir kızın hikâyesini anlatan bir dizi değil. En azından dizinin öyle bir misyonu yok. Dizimizin ana hikâyesi bir mülteci kızının bir Türk polisiyle yollarının kesişmesi ve bunun sonucunda doğan büyük bir aşkı anlatıyor. Ezra, Gazze’den kaçmak için, okuldan arkadaşlarıyla birlikte bir mülteci teknesine biniyor. Tekne batıyor ama Ezra kurtuluyor. Libyalı balıkçılar Ezra’yı Libyalı askerlere teslim ediyorlar. Bu sırada Libyalı askerlere silah pazarlamakta olan kötü adamımız Çahangir, Ezra’yı görüp beğeniyor ve onu bir köle olarak satın alıyor. Aynı anda da dizimizin iyi adamı, organize suçlarla mücadele şubesi başkomiserlerinden Tek Tabanca Mustafa, Çahangir’e suçüstü yapmak için bir gizli operasyon çeviriyor ve tam bu noktada Ezra ile Mustafa’nın yolları kesişiyor. Her şeyden önemlisi, bu bir ‘hayal ürünü-kurgu senaryo’. Kızın ülkesinden kaçan bir mülteci olması dışında, gerçeklikten çok uzakta duruyoruz. Hikâyemiz tabii ki Gazze ve Filistin halklarının haklı mücadelerinin tarafını tutuyor ama kızımız Gazze’den kaçtıktan sonra vatanından uzakta çaresiz bir kız karakter olmak dışında başka bir sıfat yüklenmiyor. Diziyi “Gazzeli bir kızın dramı” şeklinde tanımlamak çok doğru değil.

 

'Ezra' bir kadın hikâyesi ama dizinin 2 de erkek karakteri var ve aralarında büyük bir çatışma yaşanacak gibi gözüküyor. ‘Ezra’nın hedef kitlesi kadınlar mı erkekler mi?

‘Ezra’ hem kadın hem erkek hem çocuk hikâyesi. Kadınlar güzel Ezra ile yakışıklı Mustafa ve Çahangir’in, Ezra’nın aşkı için verdikleri büyük kapışmayı izlerlerken; erkekler ve çocuklar, birbirinden heyecanlı ve eğlenceli polisiye macera sahnelerini takip edecekler. Ben, bu dizinin senaristi olarak, Ezra dizisini bir ‘polisiye-macera-komedi dizisi’ olarak görüyorum.

 

Nasıl bir tempoda çalıştınız? "Ezra" ne kadar sürede ortaya çıktı?

Senaryo ve karakterler tasarımı 1 sene sürdü. Ama benim 2 senedir kafamın içinde çevirdiğim bir hikâyeydi. Birinci bölümün çekimleri 1.5 ay sürdü çünkü kış aylarında İstanbul gibi kalabalık bir şehirde polisiye çekmek neredeyse imkânsız. Biz yine de güzel şeyler çektik.

 

"Ezra" oyuncuların mı, hikâyenin mi ön planda olduğu bir dizi?

‘Ezra’, içinde starlar olmayan ve tek derdi yeni bir hikâye anlatmak olan bir dizi. İzleyiciler, başrol starları için değil, hikâyemiz için izleyecekler dizimizi. Bu da benim için gerçek televizyonculuk demek. Ben, sırf bir önceki dizisi tuttu diye oyunculara büyük paralar vererek yeni diziler yapmayı yaratıcılık olarak görmüyorum. O durum, daha çok parası olan yapımcı veya kanalın yaptığı şeyler oluyor. Ve bu sezon hepimiz, bu sistemin çöktüğüne şahit oluyoruz. ‘Ezra’ dizisini yaparkenki amacım, bir televizyon dizisinde baş starın hikâye ve proje olduğunu göstermekti ve bunu becerdiğimi düşünüyorum. Umarım sevgili Türk izleyicisi de ‘Ezra’yı sever.

 

"TV sektörü 3 yeni star yüz kazanacak"

 

Rüveyda Öksüz ve Yusuf Çim’in ilk başrolü. Oyunculuklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İsmail Filiz’in de ilk ciddi sınavı olacak... Ben ‘Ezra’ dizisiyle Türk televizyon sektörünün 3 yeni star yüz kazanacağını düşünüyorum. 3 oyuncumdan da çok memnunum. Uzun bir çekim süreci yaşadık, gece-gündüz çok çalıştık ve hepsi birer usta oyuncu gibi karakterlerini taşıdılar. Bence izleyiciler hep aynı yüzleri benzer rollerde görmekten çok sıkılmışlardı. ‘Ezra’nın yeni yüzleri izleyiciler için de iyi olacak.

 

"Sempatik bir dizi"

 

Salı ekranında iddialı diziler var. İnsanlar neden ‘Ezra’yı izlemeli? ‘Ezra’nın diğer dizilerden farkı ne?

Her gün, her kanalda iddialı bir iş var. Bu sezon, bugüne kadar hiç yaşanmamış türden, çok çekişmeli bir reyting mücadelesi var. 5 reyting alan başarılı sayılıyor, 4 reyting alan yayından kaldırılıyor. ‘Ezra’nın başarısını yayın günü belirlemez. Anlattığı hikâyenin izleyicileri çekip çekmeyeceği belirler. Biz bu konuda iddialıyız. Hikâyemizin dinamizminin izleyicilere geçeceğine inanıyoruz. Her şeyden önce ‘sempatik bir dizi’ olmak amacındayız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön