Fred Letailleur: "Yüz benim tuvalim..."

Kadınlara kural ve gelenekler arasında özgürlüğü sunan modacı Yves Saint Laurent, bunu makyaj ürünlerinde de vaat ediyor.

Fred Letailleur: "Yüz benim tuvalim..."

Ömrünü kadınlara en iyisini tasarlamakla geçiren Laurent’in uluslararası makyaj artisti Fred Letailleur, perşembe günü İstanbul’daydı. Angelina Jolie, Mischa Barton, Cate Blanchet, Eva Herzigova gibi starların makyajını yapan Letailleur ile sohbete Yves Saint Laurent’in “Moda geçicidir, stil ebedi” sözüyle başladık.

 

Yves Saint Lourent’nin “Moda geçicidir, stil ebedi” sözünü makyaja nasıl uyguluyorsunuz? Makyajda da bir stil oluşturmak mümkün mü?

Bu görüşe katılıyorum çünkü stil zamanla tecrübe edilmiş ve kişiyle özdeşleşmiştir. 21’inci yüzyılda makyaj artistlerine düşen görev güzellik anlayışını baştan yaratmak ya da çığır açmak değil. Amacımız her zaman makyajın tarihine sahip çıkıp bazı kuralları yıkarak ileriye taşımak.

 

Angelina Jolie, Mischa Barton ve Cate Blanchet’a makyaj yapıyorsunuz. Nedir öne çıkan özellikleri, makyaj yaparken her biri için nelere dikkat ediyorsunuz?

Makyajla doğal güzelliklerini gölgelememeye çalışıyorum. Önemli olan bu doğallığı bozmadan iz bırakacak bir görünüm yaratmak. Her yüzün kaldırabileceği bir makyaj vardır, fazlası göze batar. Ünlü isimlerle çalışırken nasıl görünmek ve kendini nasıl ifade etmek istediğini anlamak çok önemli. Sonuçta yapılan makyaj insanı daha samimi, sempatik ya da dayanılmaz bir görünüme sokabilir.

 

Markanın makyaj ürünleri 1978’de “YSL giydirdiği kadın için yüz tasarladı” söylemiyle lanse edildi. Bu nasıl bir yüzdü?

İlk koleksiyona damgasını vuran ürün, kuşkusuz eyeliner olmuştu. Podyum arkasında o güne dek kullanılan göz kalemleri, daha sanatsal bir görünüm için yerini eyeliner’a bırakmıştı. Ten makyajında ise aydınlık görünüm her zaman vazgeçilmez olmuştur.

 

O günden bugüne ürünlerde neler değişti?

Yeni teknolojilerle makyajda da yeni bir çağ başladı. Günümüzde dokular daha akışkan ve aydınlık. Formüllerde kullanılan pigmentler eskiye göre çok daha hafif ve etkili.

 

Değişmeyen nedir?

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi makyajın temelidir ve zaman geçse de değişmez. Öte yandan 70’lerde gündeme gelen mükemmel ve kusursuz ten görünümü, günümüzde de geçerliliğini koruyan bir unsur. Trendler değişse de kadınların beklentileri özünde aynı kalır. Makyajın da değişmeyen kısmı kadınları daha pürüzsüz, aydınlık ve canlı bir görünüme kavuşturmak.

 

O yıllarda güzel kadın imajı Avrupalı kadınla bütünleştiriliyordu. Peki ya bugün,

güzellik kavramının bir anlamda demokratikleştiğini düşünüyor musunuz? Kesinlikle katılıyorum. İnsanlar artık daha sık seyahat ediyor, başka ülkeler ve insanlar hakkında daha fazla bilgi birikimine sahipler. Avrupalı kadınlar da zamanında gezdikleri egzotik yerlerden etkileniyorlardı. Bu da onları hayal edilen, arzulanan kadın yapıyordu. Kültürel etkileşimler güzellik kavramının demokratikleşmesinde büyük paya sahip.

 

Yves Saint Laurent, kübizm ve Van Gogh’tan esinlenen bir tasarımcıydı, makyaj koleksiyonlarında da bunun etkisi var mı?

Saint Laurent’in uçsuz bucaksız bir sanat anlayışı vardı. Doğal renkleri birbiriyle uyumlu bir biçimde kullanmaya özen gösteriyordu. Koleksiyonlarında sıkça rastlayabileceğiniz majorelle mavisi, Morocco bahçelerindeki renklerden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Öte yandan ünlü tasarımcı 70’lerde kadını çiçeğe benzeterek renklendikçe daha da güzelleştiğini müjdelemişti.

 

Makyaj malzemelerini resim sanatının boyaları, kadın yüzünü tuval olarak görebilir miyiz?

Bir yüze sıradan bir makyaj uygulayabilirsin ya da ressam gibi kendi şaheserini de yaratabilirsin. Bu tamamen yapan kişinin yaratmak istediğiyle doğru orantılı. İşin özünde her zaman en iyi işi çıkarmak yatar. İster bir resimde gördüğün, ister hayal ettiğin... Picasso ya da Da Vinci gibi üzerinde çalıştığın yüz tuvalin olabilir.

 

Kadınların makyaj malzemelerinden beklentileri nasıl değişti?

Kadınlar denedikleri ürün tarafından baştan çıkarılmak istiyor. Bu süreç, kadınların teknolojik ilerlemelerin farkında olması ve bilgi birikimlerinin artmasıyla daha da gelişiyor. Kadınlar pratik, işlevsel ve inandıkları ürünleri tercih ediyor.

 

Kadınlar kozmetiklerin akım yapmasını da istiyor...

Kesinlikle. Örneğin her geçen gün içinde daha fazla güneş koruma faktörü olan ürünleri tercih ediyorlar. Bunun en büyük sebebi güneşin zararlarına karşı bilgilenmeleri. Tabii çok şık, altın ambalajlı bir pudra da kadını baştan çıkarabilir.

 

2013’te dudaklar kıpkırmızı gözler çarpıcı

 

2013’ün makyaj trendleri neler? Bu trendleri nasıl uygulayacağız?

Renklerin kombinasyonu, daha şık ancak sofistike bir görünüm ön planda. Bu yıl kadınlar kendilerini daha iyi hissedecek. Öte yandan şaşırmaya da hazır olsunlar. Dudaklarda beklenenden daha koyu renkler hâkim. Gözlerde de kontrast farların bir arada kullanımı oldukça yaygın.

 

Doğru makyajın sırrı nedir?

Makyajın sizi yönetmesine izin vermeyin, siz makyajınızı yönetin. Renklerin uyumunu anlayın, dokular üzerinde ilerleyin. Önce parmaklarınızla uygulamaya başlayın; daha sonra fırçayla o yönde ilerleyin.

 

"Türk kadını güçlü kimliğini koruyor"

 

Türkiye’ye daha önce geldiniz. Türk kadınlarını ve erkeklerini nasıl buldunuz?

Türkiye’de farklı kültürlerin bir arada yaşaması çok hoşuma gitti. Türk kadınları güçlü kimliğini koruyor. Bu da renklere ve doğal güzelliğe çok uygun. Stilde farklılığı her zaman takdir ederim, bu kendinize inanmanızı sağlar. Kadınları birbirinin fotokopisine dönüştüren makyaj uygulamalarını beğenmiyorum. Bugünlerde makyaj yapmak hiç olmadığı kadar kolay. Bu da size hak ettiğiniz stili yakalama güveni veriyor. Mr. Laurent’in sözlerini hatırlayın: “Moda uçar, stil kalır”

 

En yeniler

 

Güneşten korunmanın zamanı yok

“Yaz geliyor, güneşten korunma zamanı yaklaşıyor” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzmanlar yıl boyu korunmanın önemli olduğunu vurguluyor. Yves Rocher Bitkisel Kozmetik Laboratuvarları da, UV Beauty Shield 50 KF yaşlanma karşıtı koruyucu yüz kremi ile bunu amaçlıyor. İçeriğinde besleyici ve onarıcı organik karite yağı bulunan krem, 8 saat boyunca etkili koruma sağlamaya ve cilt lekelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

 

Röportaj: Aysun Öz Kaşi

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön