Simon de Pury: Müzayedelerin rock starı!

Simon de Pury, müzayede dünyasının yıldızı. Baron unvanlı de Pury, perşembe günü Contemporary Istanbul kapsamında bir panelde konuşmacıydı. Fırsattan yararlanıp sohbet ettik.

Müzayedelerin rock starı!

İsviçreli Simon de Pury aslında bir baron, ama senelerdir en popüler müzayedelerde tokmak onun elinde. Onu en iyi tanımlayabilecek şey “Sanat mezatlarının Mick Jagger’ı” ifadesi. Evet, kesinlikle bir Adam Lambert değil, Mick Jagger o. Fazlaca güzel eşiyle katıldığı davetlerde önce centilmenliği dikkat çekiyor. Bu da bir tesadüf değil aslında. O, doğuştan centilmen bir baron çünkü.

 

Basel doğumlu de Pury’nin annesi, İsviçre’nin en ünlü İkebana sanatçısı. Babası ise ünlü bir ilaç firmasının yöneticisi. Uzun süre dünyanın en ünlü müzayede evi olan Sotheby’s’de çalışan de Pury şimdi kendi müzayede evi Philips de Pury&Company’nin sahibi. Sanatın yanında bir başka ilgi alanı da müzik. Tokmağı elinden bıraktığı sıralarda kulaklıklarını takıp DJ’lik yapıyor vemüzikle sanatın en büyük iki tutkusu olduğunu söylüyor.

 

Türk sanat dünyası ve modern sanatçılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk sanat dünyası bence gitgide daha aktif oluyor. Bunu görmek için zaten Contemporary Istanbul’u gezmeniz yeterli. Geçen seneden beri ziyaretçi sayısını ikiye katladı. Artık daha çok Türk sanatçı uluslararası alanda tanınıyor. Çok büyük bir gelişmenin sadece başlangıcındayız.

 

Bildiğiniz, çalıştığınız sanatçılar var mı?

Türk modern sanatçılar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterdim. Ama müzayedelerimizde Kutluğ Ataman, Haluk Akakçe, Taner Ceylan, Ahmet Ertuğ gibi isimlerle çalıştık. Londra’da Türk sanatçılara yönelik bir sergi düzenledik. Özellikle Taner Ceylan çok ilgi gördü. Bir de Türk galeriler artık dünya çapında daha tanınır oldu.

 

İstanbul da günün birinde Basel gibi bir sanat merkezi olabilir mi?

Neden olmasın? Bu gidişle Basel olmasa da iyi bir sanat merkezi olacağı kesin. Çünkü zaten herkes İstanbul’u görmek istiyor. Bu büyük bir avantaj!

 

Sanat koleksiyonculuğuna yeni başlayan ya da sanattan yeni yeni zevk almaya başlayan kişilere ne önerirsiniz?

Önce söylediğiniz şey çok önemli, sanattan zevk almak... Sanat eserleri karşısında hissettiğimiz şeyleri ifade etmekten çekinmemeliyiz. Beğensek de beğenmesek de bundan utanmamalıyız. Daha da önemlisi sanatı izlemek, eserlere bakmak. Galeri galeri gezin. Bir süre sonra gözünüz aşina olmaya başlayacaktır. Neyi daha çok sevdiğinizi anlayacaksınız. Neden hoşlandığınızı bulunca onun hakkında daha derin araştırma yapın. Beğendiğiniz sanatçıları araştırın.

 

"Gizli işaretler önceden bana söyleniyor!"

DJ kabininde olmakla müzayede kürsüsünde olmayı kıyaslayabilir misiniz?

Müzayede sırasında karşınızdaki herkesin aynı heyecanla, ilgiyle artırmaya katılmalarını istiyorsunuz. Müzik yaparken de karşınızdakilerin aynı enerjiyle, istekle dans etmelerini amaçlıyorsunuz. Yani çok fark yok arada.

 

Bildiğim kadarıyla müzayedeler sırasında bazı kişiler gizli işaretlerle açık artırmaya katılıyor... Tüm o işaretleri nasıl aklınızda tutuyorsunuz?

Önceden bana söyleniyor. Özellikle belli parçalarda, mesela kataloğu açacağını ya da gözlüğünü çıkaracağını söyleyenler oluyor ama bunlar çok az olan şeyler.

 

Kişisel koleksiyonunuzda neler var?

Maddi değeri çok yüksek parçalar da var ama ben Godzilla figürleri topluyorum. Batman, Mickey Mouse gibi yüz şeklinde olan kupalardan oluşan bir koleksiyonum var.

Bunları sergilemeyi düşünüyor musunuz?

Hayır, bunların görülmesinden utanırım.

 

Röportaj: Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön