Çocuk mobilyası almak

Bebek, çocuk ve genç odası markası Vibel'in Türkiye distürübütörü ve iki çocuk annesi Ebru Şişman, çocuk odası seçerken ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini, HThayat okurları için anlattı.

Çocuk odası düzenlerken psikolojisini göz ardı etmeyin!

Yüksekliği iyi ayarlanmamış bir giysi dolabından eşyalarını alamayan bir çocuğun kendi başına giyinmesi, oyuncaklarını tasnif edebilecek bir düzen sunulmamış bir bir çocuğun oyuncaklarını toplamasını, başucuna okuma ışığı yerleştirilmeyen bir çocuğun yatarken kitap okuma alışkanlığı geliştirmesini beklemek pek gerçekçi olmaz. Çocuğu kısıtlı ve tanımlanmış bir hayal dünyasına sokmak yerine , tanımlanmamış ucu açık alanlar yaratmak gerekmektedir

 

Çocuk mobilyası veya genç odası seçmek, günümüzde seçeneklerinin çokluğunu da düşünürsek, aslında hiç kolay değil.

 

Çocuk mobilya işine giriş hikayeniz nedir ?

Kızlarım 6 ve 2,5 yaşlarındayken, onların doğumu ile ara verdiğim çalışma hayatına tekrar dönmek istedim. Uzun süredir hayranlıkla takip ettiğim bir markaydı. Eşimin fikriydi açmam. Onun teşvikiyle Fransa ile irtibata geçtim ve Türkiye temsilcisi Füsun Eczacıbaşı ile tanıştım. Birbirimize karışlıklı duyduğumuz pozitif duygular ve güven bu işe başlamamı hızlandırdı. Füsun hanımla çok güzel 6 yıl geçirdik. Bana duyduğu güveni boşa çıkarmamak en büyük önceliklerimden oldu. Ankara'daki her zaman için Avrupadaki en başarılı ilk on mağazadan biri oldu. Ve bu başarıda Füsun Hanım’ın beni yönlendirmelerinin ve markayı bu markette konumlandırdığı pozisyonun çok büyük katkısı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Geçen nisan ayından beri İstanbul’a  da biz hizmet veriyoruz ve önümüzdeki aylarda İstanbul’a mağaza açmaya hazırlanıyoruz.

 

 Bir çocuğun yaşam alanı onun fiziksel ve ruhsal gelişimine ne gibi katkılar sağlıyor?

Çocuk odaları tasarımında farklı evrelerde devreye girebiliyoruz. Bebek doğmadan önce onun kişiliği ile ilgili herhangi bir analiz yapamadığımız için ancak bebek ile ebeveyn ilişkisinin en güvenli ve rahat yaşanabileceği çözümleri öneriyoruz. Daha ileriki yaşlarda ise yaşamının önemli bir kısmının geçireceği bu mekanı tasarlarken mutlaka çocukları tanımak istiyoruz. Onun gündelik alışkanlıkları, merakları fiziksel becerileri bizim tasarımımıza ışık tutarken, bir birey olarak eğitimine katkıda bulunabilecek, iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olabilecek, detaylara dikkat ediyoruz. Yüksekliği iyi ayarlanmamış bir giysi dolabından eşyalarını alamayan bir çocuğun kendi başına giyinmesi, oyuncaklarını tasnif edebilecek bir düzen sunulmamış bir bir çocuğun oyuncaklarını toplamasını, başucuna okuma ışığı yerleştirilmeyen bir çocuğun yatarken kitap okuma alışkanlığı geliştirmesini beklemek pek gerçekçi olmaz.

 

Bir çocuk odası tasarlarken doğu tavır nedir? Sizce aileler çocuk odası alırken nelere dikkat etmelidir?

Doğru tercih, doğru tavır her çocuk için farklı. Her çocuğun hobisi, huyu, alışkanlıkları farklı. Ben odaların en temel ihtiyaçlarla yapılmasını tavsiye ediyorum. Fazla dolap fazla eşya yerine çocuğa oyun alanı bırakılmalı diye düşünüyorum. Çocukların asıl işlerinin oyun oynamak olduğunu bilmek lazım. Çocuklar oyun oynayarak  büyüyor, zekası, fiziksel gelişimi oyunlarla ilerliyor. Çocuğun kendi gelişimine uygun oyunlar kurgulayabileceği sahneleri yaratmak gerekiyor. Çocuğu kısıtlı ve tanımlanmış bir hayal dünyasına sokmak yerine, tanımlanmamış ucu açık alanlar yaratmak gerekmektedir. Bir tentenin altında kendini bir prenses de zannedebilir, uzay gemisinin veya bir korsan gemisinin kaptanı da. Ayrıca çocuklar zaman zaman fobiler veya istenmeyen alışkanlıklar geliştirebiliyor. Bunların nedenlerini anlayıp çözümler sunmak, ailelerle işbirliği yapmak bizim işimiz. Yaptığımız iş mobilya satmak değil, çözümler tasarlamak.

 

Vibel markasını diğer çocuk mobilyalarından ayıran en önemli özellik nedir?

Konsepti bir hedef üzerine kurulmuştur. Çocuklara onların gelişimini ve başarılarını destekleyecek ortamlar yaratmak. Tamamen çocuğumuza adanmış tek yerin odası olduğunu düşünerek yola çıkar. Vibel'i diğer markalardan ayıran en büyük özellik, çocuğunuzun yaşam alanını onun özelliklerine göre kişiselleştirerek, onun duygusal ihtiyaçlarına cevap verebilecek kullanışlı mekanlara dönüştürmektir. Bu odaları yaratırken bu günün koşullarına, yani çocuğunuzun kişisel özellikleri, yaşam alışkanlıkları, çevre ile olan ilişkisi ve ailenizin bu oda için ayırdığı bütçeyi öğrenip, bu doğrultuda proje çalışması yapar. Fakat aynı zamanda yarının getireceklerine, çocuğunuzun büyüyor ve değişiyor olmasına, ailenize katılabilecek yeni üyelere, taşınma gibi değişikliklere kolayca adapte olan odalar yaratır. Vibel mağazalarında sahip olacağınız bir ürün değil, çocuğunuzun ve sizin için özel olarak oluşturulmuş bir yaşam alanıdır.

 

Türkiye'deki tek mağazası sizsiniz; Ankara dışına da satış ve servis yapabiliyor musunuz?

Evet tek mağaza biziz. Tüm Türkiye’ye satış ve servis yapabiliyoruz. Çok yakında da İstanbul mağazamız ile hizmete devam edeceğiz…

 

Röportaj: Ayla Ceyhan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön