Jade Jagger röportajı

Dünyaca ünlü star Mick Jagger’ın tasarımcı kızı Jade Jagger, Bodrum’un efsane gece kulübü Halikarnas’ın tasarımına imza atan isimlerden biri oldu. Jagger, açılış için Bodrum’daydı...

Jade Jagger: "Gençken Mevlânâ’nın fikirleri bana ruhani liderlik yapmıştı"

Dünyaca ünlü star Mick Jagger’ın tasarımcı kızı Jade Jagger, Bodrum’un efsane gece kulübü Halikarnas’ın tasarımına imza atan isimlerden biri oldu. Jagger, açılış için Bodrum’daydı. Zaman zaman oruç tuttuğunu söyleyen Jagger, gençken Mevlânâ’nın fikirlerinden etkilenmiş

 

Kapıdan içeriye adımımı attığım zaman gerçekten şaşkına döndüm. Bu kadar yer gezdim, bu kadar mekân gördüm, ama Halikarnas gerçekten dünya çapında bir kulüp olmuş. Las Vegas’ta Hollywood yıldızlarının uğrak yeri olan bir fenomene giriyorum zannettim bir an. Yıllar öncesinden hatırlarım Halikarnas’ı... O zamanlar yeni yeni büyümeye başlayan Bodrum’un rakipsiz diskosuydu. Ama bu kez sadece Doğu-Batı sentezini değil, dünyanın en yüksek standartlarını toplamış bünyesinde. Bir ara aklıma geldi, Bianca Jagger 70’li yıllarda Stüdyo 54’e at üstünde gidip olay yaratmıştı. Ben de “Acaba faytonla mı gelseydim Halikarnas’a” dedim kendi kendime.

 

Bianca’nın lafını boşuna etmedik tabii... Onun ve Mick Jagger’ın kızı Jade Jagger, Halikarnas’ın Secret Garden adlı bölümünün tasarımını yapmış ve açılış için Bodrum’a gelmişti. Jade, iki ikonun kızı olmanın yanı sıra dünya jetsetinin üyesi, müthiş bir ‘parti kızı’, hepsinin ötesinde çok da yaratıcı bir tasarımcı. Onunla röportaj yapmayıp da kiminle yapacaktım!

 

Söylemesi ayıptır, pek çok kişi aynı umudu taşırken Jade’le beraber, kaldığı otelde harika bir öğleden sonra geçirdik. Hakkında merak ettiklerimi sordum, biraz da dedikodu yaptık. Gelin siz de kulak misafiri olun bu tatlı sohbete.

 

Mick Jagger gibi bir baba ve Bianca Jagger gibi bir anne... Jagger soyadını taşımak için hal terde olimpiyat şampiyonu olmak gerek herhalde...

Bazen bana “Kimi örnek alıyorsun?” diyorlar. Düşünüyorum da onlardan başka kimi alabilirim ki... Sayelerinde genç yaşta nasıl bir insan olmam gerektiğini öğrendim. Başka ikonlar peşinde koşmak zorunda kalmadım anlayacağın...

 

Bunun neresi ağır yük? Zorluklarından bahset...

Annem o kadar güzel, babam o kadar başarılı ve şöhretiyle kendini aşmış biri ki, “Nasıl onlar gibi olurum?” diye düşünmeden de edemiyorum. Eh, çalışarak ve deneyerek kendi çapımda bir başarı yakaladım aslında...

 

O kadar çok iş yapıyorsun ki, bugün kartvizit bastırsan üzerine ne yazdırırsın?

Aslında ben ‘yaşam tarzı ’ sanatçısıyım... İnsanlara iyi ve mutlu bir yaşam tarzı sunmaya çalışıyorum. Tasarladığım mücevherlerden dekore ettiğim evlere, yaptığım müzikten mimari çalışmalarıma kadar hepsi bu yaşam tarzının bir parçası... “Mesleğin nedir?” diye sorarsan “Hayat sanatçısı ” diyebilirim.

 

Kendisine “Hayat sanatçısı ” diyor ya Jade, “Eğitimin nedir?” diye sorduğumda da “Hayat” diye cevap veriyor. Benim gibi bir kaldırım mühendisi olmadığı belli, o hayat üniversitesini bitirmiş. Liseden sonra okula gitmeyi bırakmış. Zaten 20 yaşında ilk çocuğunu, 3 yıl sonra da ikinci çocuğunu doğurmuş. Çocuklarının babası Piers Jackson’la evlenmemiş, ama yaklaşık 20 gün önce Adrian Fillary’yle nikâh masasına oturmuş bu iki efsanenin yavrusu.

 

Yaa aslına bakarsan ne işin var senin burada? Daha yeni evlendin, balayında olman gerekmiyor mu?

Hem iş, hem balayı işte. Bundan iyisi olur mu? (Gülüyor) Nikâhtan sonra iki haftalığına İtalya ’ya gittik, oradan da tekneyle Bodrum’a...

 

Okuduğumuza göre eşin DJ’lik yapıyormuş...

DJ’ lik de yapıyor ama aslında grafik tasarımcısı... Albüm ve plak koleksiyonu var, zevk için DJ’ lik yapmaya başladı, birden herkes asıl mesleğini unuttu.

 

‘Avşar benziyorsa şanslı’

                                                      

Bu arada Hülya Avşar’a nasıl benzediğinin farkında mısın?

O da kim? Tanımıyorum ama bana benziyorsa şanslı kadınmış...

 

Salaklık bende tabii... Elin İngiliz’i Hülya’ Avşa r’ı nereden tanısın. Bu arada internetten bir fotoğrafını bulup gösteriyorum Hülya’nın. Jade, resme birkaç saniye dikkatle baktıktan sonra yüzünde hafif bir kıskançlık belirtisiyle, “Eh, o da fena değilmiş” diyor.

 

Gelelim asıl mesleğin tasarımcılığa...

Aslında Jade, bu işte gerçekten çok yol almış. Philippe Starck gibi dâhi bir tasarımcının yoo ekibinde ki bir avuç sanatçıdan biri. Guerlain adına yeniden tasarladığı ikonik Shaliar parfüm şişesiyle adından çok söz ettirdi. Ayrıca Belvedere Vodka firması için yaptığı pırlanta ve safirlerle süslü hançer şeklindeki buz kıracağı da bu alandaki ününü perçinledi Jade ’in. Halikarnas ise onun ilk kulüp projesi.

 

Nasıl bir konsept uyguladın Halikarnas’ta?

Fas bahçelerinden ilham aldım. Kat kat bölümler yaptım, teraslar ekledim mekâna. Aslında çok özel bir bahçe yaratmak istedim.

 

Öyle de olmuş zaten... Biraz da Philippe Starck’tan söz etsene? “Hiç eğitimim yok” diyorsun. Böyle dâhi bir tasarımcının ekibine nasıl girer eğitimsiz bir insan, soyadından mı torpillisin?...

Grupta birlikte çalıştığım Tom’la daha önceden Kraliyet mücevhercisi Garrard için tasarımlar yapıyorduk. Herhalde bunları görüp beğendiler. Bir torpil filan yok yani. (Gülüyor)

 

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin mücevhercisi Garrard için tasarım yaptığını söyledin. Kraliyet Ailesi’nden kimse mücevherlerini taktı mı?

Victoria Beckham taktı.

 

Victoria’nın Buckingham Sarayı mensubu olduğunu ilk kez senden duyuyorum.

Eh, o da Beckhamgham Palace’tan... (Gülüyor)

 

Bugün jet sosyetenin bir parçası olan Jade’in çocukluğu sanatçılar arasında geçmiş. İnsanın babası Mick Jagger olursa benim gibi mahalle aralarında top peşinde koşturacak değildi ya... “Çevremde ressamlar, müzisyenler, yazarlar vardı hep... Deha düzeyinde insanlar arasındaydım” diyor. Tabii onlardan da çok etkilenmiş. Düşünsenize bebekken bakıcısı Andy Warholmuş kızın. “Hepsinden bir şeyler kapıp, kendime göre bir düzene soktum öğrendiklerimi ” diyor.

‘Mevlânâ sözlerine bayılırım’


Türkiye’desin, “Kim olursan ol, gel” diyen Mevlânâ’nın toprakları hakkında ne biliyorsun?

Rumi’nin şiirleri beni çok etkiliyor. Gençken fikirleri bana ruhani liderlik yapmıştı. Çok okudum zamanında Rumi’nin eserlerini. En sevdiğim ise “Love is a river, drink from it.” Jade’in İngilizce söylediği bu cümlenin orijinalini bulmak için Mevlânâ nın sözlerini tekrardan taradım ama tam karşılığını bulamadığım için çevirmiyorum. Yanlış bir şey yaparım da beni tefe koyarsınız sonra... Bu kadarla idare edin işte...

 

'Bazen oruç tutarım'

 

Gelişin ramazana rastladı. Bu ay bizim için çok kutsaldır. Oruç tutarız, günahlarımızdan arınırız. Senin de var mı bu konuda bilgin?

Ben de zaman zaman oruç tutuyorum ve bunun arınmak için çok fay dalı bir eylem olduğuna inanıyorum.

 

Bodrum’a ilk gelişin mi bu?

Küçükken babamla birlikte Ahmet Ertegün’ün davetlisi olarak gelmiştik bir kez daha...

 

Hatırlıyor musun Ertegünü?

Tabii ki hatırlıyorum. Hem onu unutmak mümkün mü? Bak sana bu otelin girişinde bile koskoca resmi var. Ahmet müzik alanında dünya çapında unutulmaz bir isimdi. Babamla çok yakınlardı.

 

Geniş bir aile özlemi içinde olduğunu okudum bir yerlerde. Annenle babanın ayrılmış olması buna neden olabilir mi?

Olabilir. Zaten anne olmak istiyordum ve “Neden erkenden doğurmayayım” diye düşündüm. Çocuklarımla birlikte büyümek müthiş bir deneyim oldu benim için.

 

Rock star gibi yaşıyorsun, jet-set’in arasındasın, annesin, tasarımcısın hat ta parti kızısın... Bu kadar çok karpuz iki koltuğun altına nasıl sığıyor?

O dengeyi bir şekilde sağlıyorum. Bütün bunların yanında çevremdekilere sahip çıkmak, onları kollamak gibi bir huyum da var...

 

Kızınla birlikte bir araba kazasında ölümden dönmüşsünüz... Yaşamın da ne değiştirdi bu olay?

Hayatın ne kadar değerli olduğunu anladım. O günden sonra araba kullanmaktan korkuyorum. Çok şanslıydık. Dediğin gibi çok korkunç bir gündü.

 

Kızların da aynı ‘suçu’ işlese peki?

Doğru yolu göstermeye çalışırım. Doğru yol neyse?...

 

Bir gün baban kadar şöhretli olmak ister miydin?

Aradığım şey şöhret değil benim. Ama şöhretin kazancımı devam ettirmem için gerekli olduğunun da farkındayım. Sevdiğim işi yapmaya her şey den çok değer veriyorum aslında.

 

Senin için “Nerede, kiminle nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşar” demişler. Doğru mu bu?

Keşke doğru olsa. Bunun kimse için mümkün olduğunu sanmıyorum ama elimden geleni yapıyorum.

 

Röportaj: İzzet Çapa

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön