Cannes film festivalinde ödül alan Türk filmleri

Bu sene 69'uncusu düzenlenen Uluslararası Cannes Film Festivali'nden ödülle dönen Türk filmlerini hatırlayalım...

Cannes film festivalinde ödül alan Türk filmleri

Avrupa'nın en önemli film festivallerinden biri kabul edilen Cannes Film Festivali, 1946 yılından beri dünyanın her yerinden en iyi filmleri bir araya getiriyor. Fransa'da düzenlenen festivalde her yıl 20 film yarışıyor.

 

Bu sene 69'uncusu düzenlenen Cannes Film Festivali', 11-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Bu sene ülkemizden festivale katılan uzun metrajlı film olmasa da, geçmişte Cannes'dan ödülle dönen filmleri hatırlayalım:

Yılmaz Güney - Yol

 

 

Türkiye sinemasının en önemli isimlerinden olan Yılmaz Güney, 1982 yılında Cannes Film Festivaline "Yol" filmiyle katılmıştı. Film festivalde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü.

 

Yılmaz Güney kimdir?

1937 doğumlu Yılmaz Güney, Türk sinemasının en önemli isimlerinden olan Atıf Yılmaz ile sinemaya başladı. 1959 yılında Atıf Yılmaz yönetmenliğindeki Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik filmlerinde hem oynadı, hem de filmlerin senaryolarını yazdı.Aynı zamanda dergilere de öyküler yazmakta olan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandı ve 1961 yılında, bir buçuk yıl hapis cezası aldı.

 

Sonrasında tekrar sinemaya dönen Yılmaz, oynadığı filmlerde adından söz ettirmeye başladı ve Çirkin Kral lakabıyla anıldı. Ancak 1971 yılında yine siyasi suçlara karıştığı gerekçesiyle hapis ve sürgün cezası aldı. 1974’te hapisten çıktığında iki film daha çekti ve iki  yıl sonra da cinayetten tutuklanarak 19 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

 

1981’de cezaevinden izinli olarak çıktıktan sonra yurtdışına firar etti ve Fransa’ya yerleşti. Cezaevindeyken de senaryolar yazmaya devam etmişti. O dönemde yaptığı filmler kendi hayatından izler taşımaktadır.

 

1976 yılında son filmi olan Duvar’ı çekti ve mide kanseri sebebiyle 9 Eylül 1984’te hayatını kaybetti. Mezarı Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı’ndadır.

 

Yılmaz Güney’in filmleri:

Yılmaz Güney toplamda 114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yapmıştır. Önemli filmlerinden birkaçı:

1966 - Hudutların Kanunu (Oyuncu, Senarist, Yapımcı)

1968 - Seyyit Han (Toprağın Gelini) (Oyuncu)    

1967 - Çirkin Kral Affetmez (Senarist, Yönetmen)

1969 - Bir Çirkin Adam (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

1970 – Umut (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

1974 – Arkadaş (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

1978 – Sürü (Senarist, Yapımcı)

1981 – Yol (Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

1983 – Duvar (Senarist, Yönetmen)

 

 

Nuri Bilge Ceylan - Uzak

 

 

Nuri Bilge Ceylan'ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan "Uzak"ı 2002 yılında çekildi. 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nün yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu dalında da ödül alan film aynı yıl, 76. Akademi Ödüllerinde de Oscar'a aday adayı olmuştu. 

 

Nuri Bilge Ceylan kimdir?

1959 yılında doğan Nuri Bilge Ceylan, önce Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu, sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi aldı.

 

1995 yılında çektiği kısa ilk filmi olan kısa metrajlı “Koza” ile Cannes Film Festivali’ne katıldı. Daha sonra çektiği filmlerle de Cannes Film Festivali, Altın Portakal Ödülleri, SİYAD ve bunların dışında çeşitli yerel festivallerden ödüllerle dönmeyi başardı.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri:

1995 - Koza

1998 - Kasaba

2000 - Mayıs Sıkıntısı     

2002 - Uzak

2006 - İklimler  

2008 - Üç Maymun

2011 - Bir Zamanlar Anadolu'da

2014 - Kış Uykusu

 

Fatih Akın - Yaşamın Kıyısında

 

 

Fatih Akın'ın 2007'de çektiği filmi Yaşamın Kıyısında, aynı yıl Cannes Film Festivali'nde En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. 

 

Fatih Akın kimdir?

1973’te Almanya’da doğdu ve Türkiyeli bir ailenin oğlu olarak burada büyüdü. Üniversitede görsel iletişim eğitimi aldıktan sonra ilk kısa filmi Sensin – Du bist es! İle Hamburg Uluslar arası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı.

 

Türk-Alman ilişkilerini de sıkça yansıtan filmleriyle dikkat çeken Fatih Akın, 2005’te Cannes Film Festivali’nde Resmi Jüri Üyelerinden biri olarak yer aldı.

 

Fatih Akın’ın filmleri:

2016      Elveda Berlin

2014      Kesik Yönetmen

2012      Cennetteki Çöplük

2009      Aşka Ruhunu Kat

2008      Seni Seviyorum New York

2007      Yaşamın Kıyısında

2005      İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek

2004      Duvara Karşı

2002      Solino  

2000      Temmuz’da

1998      Kısa ve Acısız    

 

 

 

 

Sessiz - L. Rezan Yeşilbaş

 

 

1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesini anlatan film, 2012'de kısa metraj dalında Altın Palmiye ödülünü aldı.

 

Rezan Yeşilbaş kimdir?

2008 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünden mezun olan Rezan Yeşilbaş, Zeki Demirkubuz’un asistanlığını yaptığı yıllarda kısa film projelerini de yürütüyordu. “Kadın Üçlemesi” adlı projesinin ilk filmi olan “Hüküm”, yerel ve uluslar arası festivallerde ödüle layık görülürken ikinci kısa filmi “Sessiz” ile 65. Cannes Film Festivali’nde Kısa Film dalında Altın Palmiye’ye layık görüldü. Kendi annesinin hikayesinden esinlenerek çektiği film için ödülünü aldıktan sonra “ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum” demiştir.

 

Kış Uykusu - Nuri Bilge Ceylan

 

 

2014'te çekilen Kış Uykusu, ilk gösterimini Cannes Film Festivali'nde yaptı ve festivalin sonunda Altın Palmiye ödülünü aldı. Böylece Yılmaz Güney'in Yol'undan sonra büyük ödülü kazanan ikinci uzun metraj Türk filmi oldu. Nuri Bilge Ceylan meşhur Cannes konuşmasında Yılmaz Güney'e de selam etmeyi unutmamıştır.

 

 

 

Kırmızı Halı: Cannes Film Festivali
+98
Bella Hadid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön