1. Uluslar Arası Şirince Masallar Festivali

05–07 Nisan 2013 tarihleri arasında, Şirince köyünde, çok dilli bir masal festivali olan 1.Uluslar Arası Şirince Masallar Festivali hayata geçiriyor.

1. Uluslar Arası Şirince Masallar Festivali

Masal Anlatıcısı bizi masalların büyülü dünyasına çeker ve anlatımları ile bu dünyayı öylesine canlı kılar ki, adeta o an içinde bulunduğumuz zamanı unutur, zamanlar ve mekânlar arası yolculuğa çıkarız. Bu topraklarda yaşayan hemen hemen herkes bu deneyimi bir şekilde yaşamıştır herhalde. Ninelerimiz, dedelerimiz, annelerimiz, babalarımız, kimileri içinse halalar, teyzeler belki de komşu teyze, bakkal amca üstlenmiştir bu büyülü görevi. Bütün bunların ötesinde Masal Anlatıcılığını meslek olarak yapan anlatıcıları deneyimlemiş olanlar ise içimizde en şanslı olanlardır. Kültürümüzün en derin köklerinde var olan Hikâye Anlatıcıları, sözel kültürün vazgeçilmez unsurlarındandır ve insanlığın deneyimlerini, acılarını, sevinçlerini ve hüzünlerini masalları aracılığı ile sonraki kuşaklara aktarırlar. Bu şekilde kuşaklar arası diyalog masallar aracılığı ile devam eder.

 

Görsel algıların geliştiği, işitsel ve sözel yetilerimizin köreldiği bir çağda Hikâye Anlatıcılarını unutmuş gibiyiz. İşte tam da böyle bir dönemde, çağdaş yorumlarıyla bu mesleği icra eden masal anlatıcılılarını hatırlamak ve hatırlatmak ve masallarda buluşmak için, bu yıl ilk defa İzmir’in Selçuk İlçesine bağlı Şirince Köyünde “1. Uluslararası Şirince Masallar Festivali” düzenliyoruz.

 

Masal dinlemek, masal anlatmak tüm insanlığın ortak değerlerinden ve buluştuğu en güzel paydalardan biridir. Hangi kültürel arka plana sahip olursak olalım, hangi köy, şehir ve ülke sınırları içinde yaşarsak yaşayalım, hangi dili konuşursak konuşalım masallar bizi birbirimize yakınlaştıracak ve birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak zeminler hazırlayacaktır. İnsan yaşamının evrensel değerlerini ve ortak paydalarını en güzel masallar anlatır. İşte bu ortaklığı yakalamak, başka dillerde masallar dinlemek ve birbirimizi anlamak için gelin hep beraber 05–07 Nisan’da Şirince’de masallarda buluşalım.

 

Neden Şirince: Dünyanın her yerinden gelen turistleri doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile büyüleyip kendine çeken, ayrıca son yıllarda bir bilim ve sanat merkezi haline gelmiş, masal gibi bir köy olan Şirince bu Festivali gerçekleştirebileceğimiz en ideal yerlerden biridir.

 

Ayrıca Şirince’de Efes Konakları adıyla tanınan Butik Otellerin ve Zeus Cafe’nin sahibi, Sayın Mimar Hüseyin Pamuk festivalimize maddi ve manevi katkılarını sunarak, bu Festivali gerçekleştirebilmemize yardımcı olmuştur.

 

Bizi ne bekliyor: 05–07 Nisan tarihleri arasında, üç gün boyunca Şirince Köyü Masal Köyü olacak. Köydeki Butik Otellerden biri olan “Efes Konakları”, “Zeus Cafe”, köyün sokaklarında şarap, reçel, yağ vs. satan esnafın tezgâhları, dükkânların içi, çeşme başları, bahçeler, kilise masalların anlatıldığı, hayal âlemlerine daldığımız, her kültürden ve dilden insanla masalların ortak paydasında buluştuğumuz yerler haline dönüşecekler. Bu mekânlarda, profesyonel Hikâye Anlatıcıları tarafından 7 farklı dilde masallar, mitolojiler, söylenceler ve fıkralar anlatılacak. Türkçe, Azerice, Almanca, Yunanca, İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca sözler uçuşacak Şirince’nin gökyüzünde. Bazen sadece ses, bazen sadece söz, bazen sadece beden, bazen de müzikle, bazen de hepsinin buluştuğu bir dilde, insanlığın evrensel dilinde anlatılacak masallar. Bu yüzden ben Almanca, Yunanca, İtalyanca vs. anlamam, o halde masalları da anlamam demeyin sakın. Gelin, dinleyin, görün, hissedin. Sizde şaşıracaksınız, bir bakmışsınız ki İtalyanca bilmeden anlayıvermişsiniz masalı. Nasıl mı? İşte buda Masal Anlatıcılığı sanatını büyüsü diyelim ve gerisini festivalimize bırakalım!

 

Festival programı

 

Şirince Masallar Festivalin 3 farklı sahne olacaktır. 

1. Profesyonellerin sahnesi: Bu sahnede masal anlatıcılığı mesleğini icra eden sanatçılar yer alacaktır.


2. İzmir'li anlatıcıların yer aldığı sahne: Nazlı Çevik Ağustos 2012'den beri İzmir SANATÖLYE VARYANT'ta Hikâye Anlatıcılığı atölyeleri yapmaktadır. Bu atölyelerden çıkan bir grup masal aşığı, çalışmalarına İzmir'de yoğun bir biçimde devam etmekte ve masal geceleri düzenlemektedirler. İzmir'li Anlatıcılar festival bünyesinde de sahne alacaklar.


3. Açık sahne:
Açık Sahne'de isteyen herkes sahneye çıkıp istediği bir masalı, mitolojiyi, anektodu, biyografik bir öyküyü veya fıkrayı anlatabilecek.

 

Cuma 05.04.2013

 

FESTİVAL AÇILIŞI YER: ZEUS CAFE

 

19.00              Açılış Konuşması
19.15              Masal Saati - Tüm anlatıcılar bir masalı birlikte anlatırlar
19.30              Müzik
19.45              Masal Saati
20.30              Müzik

Cumartesi 06.04.2013

Ne Zaman?     Kim?                                                              Nerede?

13.00              Suse Weisse&İlhan Emirli                               Kasaplık Meydanı
14.00              M.Carmela Marinelli&Nazlı Çevik                      Efes Konakları
15.00              Stella Konstantinou&Hamid Saneiy                   Kilise
16.30              İzmir'li Hikaye Anlatıcıları                                  Efes Konakları
17.30              Açık Sahne                                                     Efes Konakları
20.00              Hikayelerin uzun gecesi                                   Zeus Cafe


Pazar 07.04.2013 

Ne Zaman?      Kim?                                                         Nerede?

12.00              Hamid Saneiy&M.Carmela Marinelli              Artemis Restorant
13.00              İlhan Emirli&Stella Konstantinou                   Zeus Cafe
14.00              Nazlı Çevik&Suse Weisse                            Efes Konakları Hamamı
16.30–18.00    FESTİVAL KAPANIŞI                                   Zeus Cafe
                      Masal Anlatımı, Müzik 
 

 


Linke gitmek için tıklayın

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön