İstanbul’un lezzetleri bu kitapta toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., zengin bir yemek kültürüne sahip olan İstanbul’un lezzetlerini tek kitapta topladı. Araştırmacı Nilgün Tatlı tarafından hazırlanan “İstanbul’un 100 Lezzeti”nde İstanbul mutfağı üzerine genel bilgiler de bulunuyor.

İstanbul’un lezzetleri bu kitapta toplandı

Yemek kültürü konusunda çalışmalar yapan araştırmacı Nilgün Tatlı tarafından hazırlanan “İstanbul’un 100 Lezzeti”, İstanbul mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılmasını ve bu zengin mirasın yaşatılmasını hedefliyor.

 

Kitabın giriş bölümünde İstanbul mutfağının gelişimi ve çeşitlenmesi,mutfağın tertip, düzen ve çalışma hiyerarşisi, mutfakta kullanılan araç ve gereçler, sofra düzeni, sofra kuralları, padişahların yeme içme alışkanlıkları gibi konular hakkında bilgiler bulunuyor.

 

Daha sonra çorbalar, et yemekleri, deniz ürünleri, zeytinyağlılar, salatalar, turşular, baklagiller, hamur işleri, süt ürünleri ve şerbetler ayrı bölümlerde ele alınıyor.

 

Kitapta ayrıca Osmanlı’dan günümüze yemeklerin ve yemek isimlerinin hikâyelerine, konuyla ilgili rivayetlere ve yemeklerde kullanılan malzemelerin özelliklerine de yer veriliyor. İstanbul’un 100’leri serisinin 53. kitabı olan “İstanbul’un 100 Lezzeti”nde 19. yüzyıla kadar saray mutfaklarında ikram edilen yemeklerin sırasını belirten mönülere rastlamak da mümkün.

 

Kitapta Osmanlı’nın, sahip olduğu gelenekler ile farklı milletlerden aldığı unsurları ahenkli bir biçimde harmanlayarak özgün bir mutfak kültürü ortaya koyduğu vurgulanıyor. İstanbul mutfağının Çerkez, Girit, Kırım, Rumeli, Arap, Rum, Ermeni ve Avrupa mutfaklarının da etkisiyle gelişerek, büyük ve zengin bir mutfak haline geldiği anlatılıyor.

 

II. Abdülmecid döneminden bir mönü

Günümüze dek ulaşan II. Abdülmecid döneminden bir mönüde “Sabah Taamı, Bezelye Çorbası, Peynirli Ali Paşa Böreği, Levrek (Mayonezli), Kuşkonmaz, Taze Fasulye, Kestaneli Acem Pilavı, Bademli Krema,Meyve ve Dondurma” çeşitlerinin olduğuna rastlıyoruz.

 

Bu mönüyle krema, kuşkonmaz, dondurma,mayonez gibi Avrupa yemek kültürünün örneklerinin de saraya girdiği görülüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön